Bratislava 25. marca (TASR) - Daňové riaditeľstvo SR upozorňuje všetkých, ktorí v minulom roku dosiahli príjmy v zahraničí, že majú povinnosť ich priznať v podanom daňovom priznaní a vysporiadať si svoju daňovú povinnosť na území Slovenskej republiky, a to aj v prípade, ak daň zaplatili tiež v štáte zdroja príjmov. Túto povinnosť ukladá zákon o dani z príjmov, ktorý zároveň vymedzuje prípady, kedy táto povinnosť vyvstáva.
Daňový úrad totiž dokáže takéto prípady identifikovať a ak daňovník príjmy získané v zahraničí na Slovensku zamlčí, vystavuje sa možným postihom. Daňové orgány využívajú pri získavaní daňových informácií aj zdroje v zahraničí, a to prostredníctvom informačného systému medzinárodnej výmeny daňových informácií. Tieto informácie zahŕňajú všetky možné údaje o daňových subjektoch podľa príslušných medzinárodných zmlúv. Len daň vyrubená, resp. dorubená na základe informácií získaných v rámci medzinárodnej výmeny daňových informácií predstavovala za rok 2003 sumu viac ako 47 miliónov Sk. Uviedol hovorca daňového riaditeľstva (DR) Robert Merva.
V súvislosti s blížiacim sa termínom na podanie daňových priznaní preto DR upozorňuje všetkých daňovníkov na to, že ak dosiahli príjmy, ktorých zdroj je v zahraničí, aby sa uistili, či nie sú povinní podať daňové priznanie a uvedené príjmy zdaniť.
R. Merva doplnil, že v pravidelných časových intervaloch daňové orgány prijímajú informácie, ktoré sa týkajú rezidentov Slovenskej republiky, ktorí dosiahli príjmy v zahraničí. Všetky získané informácie daňové úrady dôkladne preverujú. V prípade potreby tiež žiadajú príslušné partnerské orgány v zahraničí o ďalšie informácie. V mnohých prípadoch si zmluvné štáty spontánne poskytujú informácie, o ktorých predpokladajú, že by mohli byť partnerskými daňovými orgánmi využité.
Každým rokom rastie počet požiadaviek tak zo strany daňových úradov, ako aj zo strany cudzích daňových správ na poskytnutie informácií. V roku 2003 daňové orgány Slovenskej republiky riešili viac ako 260 prípadov žiadostí o zistenie daňových informácií vo vzťahu k zahraničiu.
Po vstupe SR do EÚ budú mať daňové úrady dosah aj na daňových dlžníkov, ktorí sa nezdržujú na území Slovenskej republiky. Na jednej strane budú môcť daňové úrady požiadať daňové orgány v inom členskom štáte únie o vymoženie daňových nedoplatkov na jeho území, na strane druhej cudzie daňové orgány budú môcť požiadať slovenské daňové orgány o vymoženie daňových nedoplatkov našich daňových subjektov v zahraničí.
Rezident SR je povinný vysporiadať si na Slovensku príjmy zo zdrojov v Slovenskej republike, ako aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, bez ohľadu na to, či tieto boli v zahraničí zdanené alebo nie. To však neznamená, že daňovník zaplatí daň dvakrát. Medzinárodné dvojité zdanenie príjmov je možné eliminovať, avšak len vo vzťahu ku štátom, s ktorými Slovenská republika uzatvorila zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Zmluvná základňa Slovenskej republiky pokrýva všetky rozvinuté svetové ekonomiky a s výnimkou Portugalska a Estónska aj všetky členské a pristupujúce štáty EÚ. Zoznam všetkých zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, je uverejnený na internetovej stránke daňového riaditeľstva SR.