Viedeň 24. marca (TASR) - Rakúsky parlament dnes poobede koaličnou väčšinou prijal takzvaný Prispôsobovací zákon k rozšíreniu Európskej únie (EÚ). Ten predpokladá sedemročné prechodné obdobie na rakúskom pracovnom trhu pre občanov nových členských štátov EÚ. Netýka sa však občanov Malty a Cypru. Jeho cieľom je zabrániť tomu, aby občania nových členských krajín dostali po májovom vstupe do EÚ plný prístup na domáci rakúsky pracovný trh.
Pre ostatných nových členov - Slovensko, Maďarsko, Česko, Slovinsko, Poľsko, Litvu, Estónsko a Lotyšsko - sa zavedie maximálne sedemročné prechodné obdobie, ktoré sa však nemusí nevyhnutne dodržať. Situácia sa totiž bude znovu posudzovať po dvoch rokoch a potom po ďalších troch rokoch. Obyvatelia týchto krajín si budú musieť tak ako doteraz zaobstarať pracovné povolenie. Neplatí to len v prípade, že prisťahovalec pri vstupe už dlhšie ako 12 mesiacov legálne pracuje v Rakúsku. Pri ich manželoch a deťoch platí 18-mesačná lehota. Nemení sa ani sezónna úprava. Napríklad Maďar môže v budúcnosti sezónne pracovať v Rakúsku len vtedy, ak spadá do sezónneho kontingentu.
Rakúsko sa však zaväzuje uprednostniť v prístupe na pracovný trh pracovné sily z členských štátov oproti pracovníkom z krajín mimo EÚ.
Keďže od mája budú obyvatelia všetkých 25 krajín EÚ tiež občanmi Európskeho hospodárskeho spoločenstva, odpadá aj integračná zmluva a povinný kurz nemčiny. Zvláštne povolenie nepotrebujú študenti, dôchodcovia a podnikatelia. Podľa zákona o zamestnávaní cudzincov budú mať švajčiarski občania od 1. júna v celej Európe voľný prístup k pracovnému trhu a sektoru služieb. Informovala o tom rakúska agentúra APA.