TEL AVIV 19. marca (SITA) - Slovenskí výrobcovia vojenskej techniky by v budúcnosti mohli spolupracovať na spoločných projektoch s izraelskými spoločnosťami. Podľa prezidenta Izraelsko-slovenskej obchodnej komory Davida Herckeho sa v súčasnosti skúmajú možnosti projektov, prípadne spoločných podnikov v tejto oblasti. "Nechcem zachádzať do detailov, ale môžem povedať, že ide o viac ako jeden projekt," uviedol a dodal, že slovenské podniky by vojenskú techniku vyrábali a izraelské zase predávali. Izrael totiž patrí medzi najväčších exportérov vojenskej techniky na svete.
Podľa Herckeho majú veľký potenciál preraziť na izraelský trh predovšetkým slovenské výrobky chemického priemyslu, pneumatiky, elektronika a automobily. Izrael má silnú pozíciu v oblasti hi-tech výroby, a preto Hercky vidí veľký potenciál v otváraní vývojových stredísk izraelských spoločností z tejto oblasti na Slovensku. "Veľa spoločností, ktoré majú takéto centrá napríklad v Českej republike, má slovenských pracovníkov," dodal. Záujem o investovanie na Slovensku majú aj izraelské spoločnosti zaoberajúce sa financovaním a výstavbou diaľnic, a to najmä vzhľadom na plánovaný vstup súkromného kapitálu do výstavby diaľnic v SR.
Objem izraelských investícií na Slovensku v najbližšej budúcnosti podľa Herckeho určite výrazne vzrastie. Dôvodom je aj fakt, že za posledné dva roky sa zmenilo veľa vecí v legislatíve SR k lepšiemu, a to najmä v oblasti daní. Relatívne nízky objem oficiálnych izraelských investícií v SR nie je podľa Herckeho až taký smerodajný, keďže veľa podnikov z tejto krajiny investuje prostredníctvom spoločností registrovaných v Holandsku. "Využívajú fakt, že spoločnosť registrovaná v Holandsku má v Izraeli daňové výhody," dodal.
Dôvodov nízkeho objemu obchodnej výmeny medzi SR a Izraelom v minulosti je viacej. Jedným z nich je aj fakt, že izraelskí obchodníci nepoznali Slovensko. "Za posledný rok sa však počet obchodných ciest izraelských obchodníkov do SR výrazne zvýšil," dodal Hercky. Väčšina izraelských spoločností si už v minulosti vybudovala zastúpenia v Prahe, Budapešti alebo Varšave, takže nemali potrebu zakladať ďalšiu pobočku na Slovensku. "V súčasnosti sa to však mení," uviedol Hercky a dodal, že pozíciu Slovenska zlepšuje aj vstup do Európskej únie, ale aj daňová reforma. V minulom roku dosiahol obrat vzájomného obchodu úroveň 37,8 mil. USD, pričom Slovensko dosiahlo aktívne saldo obchodnej bilancie s Izraelom vo výške 1,8 mil. USD.
Objem bilaterálnej obchodnej výmeny sa podľa Herckeho v blízkej budúcnosti viac ako zdvojnásobí. Dôležitým faktom pre zvýšenie obchodnej výmeny medzi SR a Izraelom je podľa neho aj otvorenie pravidelnej linky Slovenských aerolínií medzi Bratislavou a Tel Avivom tento týždeň. V minulosti totiž izraelskí obchodníci museli cestovať napríklad cez Prahu, čo mnohých odradilo od cesty na Slovensko.
(1 USD = 32,918 SKK)