Viedeň 10. marca (TASR) - Problémom rakúskej hospodárskej politiky nie je len nižšie zdanenie podnikov v niektorých stredoeurópskych krajinách v porovnaní s domácimi pomermi, ale aj zdanenie príjmov zamestnancov a vyššie celkové mzdové náklady na pracovníka. Dve krajiny vychádzajú z tohto porovnávania podstatne lepšie ako Rakúsko. Tieto závery vyplývajú zo štúdie rakúskej poradenskej firmy TPA, ktorá pre denník Die Presse vyrátala, že mzdové náklady slovenských a poľských firiem sú podstatne nižšie ako rakúskych. Rakúsko má však lepšiu situáciu v mzdových nákladoch ako Česko, Maďarsko a Slovinsko.
Zo štúdie vypláva, že porovnanie so Slovenskom a Poľskom je čoraz nevýhodnejšie pre rakúskych zamestnávateľov vtedy, ak ide o mzdové náklady vysoko kvalifikovaných pracovníkov. Klaus Bauer-Mitterlehner z TPA povedal, že najnebezpečnejším konkurentom Rakúska v strednej Európe pri umiestňovaní nových výrob je Slovensko. "Nemôže nikoho prekvapovať to, že podniky konkrétne premýšľajú o preložení svojich centrál na Slovensko." Rozdiely medzi zle platenými robotníkmi v Rakúsku a na Slovensku nie sú veľmi veľké. Netreba však zabúdať na vlastné príjmy členov predstavenstiev firiem a stredného manažmentu. "To, ako sú zdaňované príjmy členov vedení, zohráva vážnu úlohu v rozhodovaní, kde bude umiestnená centrála firmy," dodal.
Rakúske firmy môžu posielať svojich pracovníkov do slovenských filiálok. Ešte päť rokov budú v Rakúsku za nich platiť odvody do sociálnych fondov. Tým zostane ich nárok na dôchodok a zdravotnícku starostlivosť na rakúskej úrovni, ale zdanenie ich príjmov sa bude vypočítavať podľa slovenských kritérií.
Die Presse v dnešnom vydaní informuje aj o zámere Prahy a Bratislavy vybudovať spoločný trh cenných papierov.