BRATISLAVA 26. februára (SITA) - Negatívny vývoj indikátora dôvery v stavebníctve pokračoval aj vo februári. Spôsobili to najmä pesimistickejšie očakávania v oblasti zamestnanosti. Indikátor dosiahol hodnotu mínus 35 bodov, čo je pokles o šesť percentuálnych bodov voči januáru tohto roku. Vyplýva to z výsledkov podnikového konjunkturálneho prieskumu v stavebníctve vo februári 2004, ktorý vypracoval Štatistický úrad SR (ŠÚ)
Vo februárovom hodnotení trend stavebnej aktivity v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom výrazne poklesol. Konjunkturálne saldo je nižšie oproti januárovým hodnotám o 43 percentuálnych bodov. Len 12 % podnikov, čo je o 19 percentuálnych bodov menej ako v januári, považovalo trend stavebnej produkcie v predchádzajúcich troch mesiacoch za rastúci. Na 45 % sa zvýšil podiel podnikov, ktoré zaznamenali pokles stavebnej aktivity. Súčasný dopyt po stavebnej produkcii vo februári zostal zhruba na úrovni predchádzajúceho mesiaca, keď poklesol o jeden percentuálny bod. Približne polovica respondentov pritom považuje súčasnú úroveň dopytu za dostatočnú, 48 % podnikov za nedostatočnú a len 1 % ju považuje za viac ako dostatočnú. Dopyt po stavebných prácach ako dostatočný hodnotili predovšetkým podniky s vyše 500 zamestnancami.
Februárový negatívnejší vývoj cien stavebnej produkcie, ktorých úroveň vzrástla o 12 percentuálnych bodov, ovplyvnilo najmä zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty. Viac ako polovica respondentov uvažuje so zvýšením cien stavebnej produkcie, z čoho 11 % predpokladá rýchlejšie tempo rastu a 67 % očakáva, že sa tempo rastu nezmení. So zmenami cien v nasledujúcich troch mesiacoch neuvažuje 44 % podnikov.
Sezónne očistené údaje naznačujú v stavebníctve pokles zamestnanosti o 10 percentuálnych bodov. Prognózy signalizujú, že v najbližších troch mesiacoch vo väčšine podnikov by sa počty zamestnancov meniť nemali, so zvýšením počtu zamestnancov uvažuje 21 % podnikov, so znížením naopak 27 % podnikov.
Stavebná aktivita by mala v nasledujúcich troch mesiacoch mierne vzrásť o dva percentuálne body. Oproti predchádzajúcemu prieskumu sa o 18 percentuálnych bodov na 42 % zvýšil podiel podnikov, ktoré predpokladajú zvýšenú intenzitu stavebnej aktivity, 45 % podnikov so zmenami nepočíta a 13 % podnikov očakáva jej pokles. Vzhľadom na sezónnosť stavebných prác najčastejšie uvádzaným faktorom obmedzujúcim rast stavebnej produkcie sú poveternostné podmienky.
Ekonomická situácia podnikov v stavebníctve sa vo februári v porovnaní s januárom zhoršila o 13 percentuálnych bodov. Negatívnejšie hodnotilo svoju ekonomickú situáciu 46 % podnikov. Boli to najmä firmy zabezpečujúce inžinierske stavby a s počtom zamestnancov vyšším ako 500. Ekonomická situácia sa nezmenila 48 % podnikov a len pri 6 % sa zlepšila. Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na šesť mesiacov. Najvyššiu zásobu práce, na 6,8 mesiacov, majú podniky s počtom zamestnancov vyšším ako 500 a najnižšiu zásobu práce majú podniky s počtom do 20 zamestnancov.