Praha 17. februára (TASR) - Českí hospodárski experti varujú pred odchodom zahraničných investorov v prípade, že sa politikom nepodarí v Česku zlepšiť investičnú klímu. Dotknúť by sa to mohlo najmä výroby jednoduchších tovarov.
Podľa šéfekonóma banky ČSOB Martina Kupku zlá podnikateľská klíma brzdí zahraničné investície. Ako príklad spomenul Kupka zákon o platobnej neschopnosti: "Je otázne, či tento zákon v jeho terajšej forme dostatočne chráni práva veriteľov. Malo by sa uvažovať o tom, či by veritelia nemali mať väčší vplyv na menovanie správcu konkurznej podstaty."
Aj šéf vládnej agentúry CzechInvest na podporu zahraničných investícií Martin Jahn považuje získanie veľkých investorov do Česka vzhľadom na rastúcu konkurenciu v strednej a východnej Európe za stále zložitejšie. Podľa Jahna by "dobrým krokom" bolo momentálne diskutované skrátenie odpisových lehôt o jeden až dva roky.
Pokiaľ ide o daň z pridanej hodnoty - bežná sadzba sa od 1. mája skráti z 22 % na 19 % - rozhodujúca nie je ani tak jej výška, ako s ňou zviazané výdavky na správu. Podľa Jahna by správa nemala zaťažovať cash flow firiem. Dôležité je aj zjednodušenie založenia firiem a ich zápis do obchodného registra, ktorý si vyslúžil kritiku ako priveľmi byrokratický a zdĺhavý.
Vlani Česko zaznamenalo polovičnú úroveň zahraničných investícií oproti rekordnému roku 2002, keď čistý prílev predstavoval okolo 9,5 miliardy EUR (okolo 384 miliárd SKK). Informovala o tom rakúska agentúra APA.
(1 EUR = 40,429 SKK)