Bratislava 13. februára (TASR) - Žiadatelia o spoplatnené služby internetového Katastra nehnuteľností SR musia požadovaný poplatok uhradiť na príslušný účet Geodetického a kartografického ústavu (GKÚ), vedený v Národnej banke Slovenska.
"Informácie, že účet v NBS musí mať osoba, ktorá o informáciu žiada, sú nesprávne," reagoval dnes hovorca NBS Igor Barát na množiace sa otázky dezinformovaných potenciálnych užívateľov portálu.
Mesačne aktualizované údaje z katastra sú od februára dostupné na internetovej stránke www.katasterportal.sk. "Portál umožňuje autorizovaný prístup k údajom z katastra nehnuteľností. Základné informácie sú vďaka tomuto riešeniu prístupné okamžite, bez návštevy katastrálneho úradu," konštatoval vo štvrtok pri príležitosti prezentácie projektu Pavol Kvarda, obchodno-ekonomický námestník riaditeľky GKÚ, ktorý je prevádzkovateľom portálu.
Poskytovanie právne nezáväzných informácií z Katastra nehnuteľností SR je spoplatnené poplatkami v rozpätí 30 až 100 Sk. Získanie popisných alebo geodetických informácií je podmienené registráciou a úhradou minimálne 1 000 Sk na príslušný účet GKÚ v NBS. "Poplatky za vyžiadané informácie budú registrovanému užívateľovi okamžite odúčtované z uhradenej čiastky," konkretizoval ďalej Kvarda.
Katastrálny portál umožňuje registrovanému používateľovi vyhľadávať údaje pomocou digitalizovaných vektorových katastrálnych máp alebo pomocou popisných údajov o preverovanej nehnuteľnosti či vlastníkovi. Kým o vlastníkoch nehnuteľností v SR obsahuje portál takmer všetky údaje, digitálne spracované mapy zahŕňajú zatiaľ iba vyše 20 % územia SR.
GKÚ a Úrad geodézie, kartografie a katastra SR spustili spoplatnený internetový portál v spolupráci s českou dcérou nadnárodnej softvérovej spoločnosti NESS Technologies - NESS Czech, s. r. o., s nákladmi 10 miliónov Sk. Ako však vo štvrtok uviedol výkonný riaditeľ NESS pre strednú a východnú Európu Ivan Hruška, internetový portál predstavuje iba malú časť pripravovaného systému, ktorý bude potrebné ďalej technicky dobudovať. V susedných Čechách budovali podobný systém 7 rokov, pričom stál približne 1,3 miliardy Sk.