i, že dokážu zo svojich príjmov časť usporiť, o 6 percentuálnych bodov na 36 %. Podmienky sporenia v SR sa podľa opýtaných oproti poslednému mesiacu minulého roka príliš nezmenili. Vyplýva to z informatívnej správy z prieskumu verejnej mienky, ktorú vláda vzala v utorok na vedomie.
Očakávanie finančnej situácie domácností sa v úvode roka oproti decembru mierne zlepšilo. Napriek tomu bolo v tejto otázke 62 % opýtaných pesimistov a len 10 % optimistov. Najväčšou medzimesačnou zmenou prešiel v januári indikátor o očakávaných úsporách. Skupina pesimistov sa zúžila o sedem percentuálnych bodov na 71 %. V hodnotení podmienok pre veľké nákupy, ako napríklad nábytok, elektrické spotrebiče, elektronika bolo 32 % opýtaných názoru, že na tieto nákupy v súčasnosti nie je čas. Početnosť respondentov, ktorí plánujú obmedziť svoje výdavky na nákup predmetov dlhodobej spotreby sa znížila o dva percentuálne body na 49
V januárovom prieskume štatistického úradu prejavilo 19 % opýtaných záujem investovať do vylepšenia svojho bývania. Stavebné úpravy bývania nemalo v pláne 80 % respondentov. Pri otázke o záujme stavať alebo kúpiť dom, chatu, chalupu boli v januári 4 % kladných odpovedí. Finančne náročné aktivity neplánuje v najbližšom období 96 % oslovených osôb. Úmysel kúpiť v blízkej budúcnosti auto však prejavilo 6 % domácností, z ktorých 2 % odpovedali rozhodne áno a 4 % asi áno. Indikátor o investovaní do dopravného prostriedku vzrástol o medzimesačne 5,3 percentuálneho bodu.