veľký vplyv mladí reformátori, ktorí len nedávno ukončili vysokú školu. Vek autorov kľúčových ekonomických reforiem je pritom častým terčom kritiky opozičných politikov, konštatuje český denník.
Ako príklad uvádza Martina Chrena, ktorý sa podieľa na príprave dôchodkovej reformy a má dokonca len 22 rokov. Hneď, ako padlo politické rozhodnutie o reforme dôchodkového systému, ministerstvo práce a sociálnych vecí zamestnalo päťčlennú skupinu elitných ekonómov, aby zostavili systém sporenia na dôchodky. V "dream teame" sa ocitli Martin Thomay, Marek Jakoby a Martin Chren, ktorí nemajú ani 25 rokov, píšu Lidové Noviny.
"Našou úlohou bolo pripraviť architektúru a ideovú koncepciu reformy," povedal Martin Chren, ktorý okrem bratislavskej Ekonomickej univerzity absolvoval tiež stáže na univerzitách v Michigane a Montane. "V zahraničí sa experti, samozrejme, pozastavovali nad našim nízkym vekom, ale pre ideovú prípravu reforiem je dôležitý práve teoretický background, ktorý mladí ľudia prinášajú," uviedol pre český denník.
Zo všetkých mladých reformátorov stojí najvyššie 27-ročný Miroslav Beblavý, štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí. Študoval ekonómiu na prestížnej škótskej univerzite St. Andrews, písal ekonomické komentáre v denníku SME a pripravoval analýzy pre medzinárodné organizácie. Po voľbách mu premiér Dzurinda ponúkol prácu vo vláde. Jeho úlohou bolo zreformovať sociálny systém a znížiť nezamestnanosť. "Je to veľké bremeno. Dôsledky mojej práce sú priame a viditeľné. Vyžaduje to schopnosť nepripúšťať si tieto veci príliš do duše. A tú možno nemám," povedal pre Lidové Noviny. Ako konštatuje český denník, Beblavému sa podarilo znížiť nezamestnanosť zo 17,5 % na 14,7 % a presadiť v parlamente dôležité zákony o sociálnej pomoci.
Na mladých ľudí vsadila vláda aj v prípade radikálnej reformy zdravotníctva a tiež daňovej reformy. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac si vybral sedem ľudí, ktorí balík šiestich zákonov fakticky napísali. Len dvaja z nich majú viac ako 31 rokov, upozorňuje český denník. "Ani poňatie o ekonomike nemajú často špičkoví lekári, " tvrdí vyštudovaný medik Tomáš Szalay, ktorý sa podieľa na reforme zdravotníctva. "Pre Slovensko je možno výhodou, že o reformách rozhoduje mladšia generácia. Ľuďom, ktorí toho majú veľa za sebou, niekedy chýba odvaha k razantným zmenám," tvrdí Ľudovít Ódor, 27-ročný ekonóm a riaditeľ plánovania a analýz na ministerstve financií.
Mladí ekonómovia pochádzajú väčšinou z prostredia mimovládnych organizácií, napríklad z "think-tanku" M.E.S.A 10, neoliberálnej Nadácie F.A. Hayeka alebo výskumnej organizácie INEKO. Za ich vzostupom a rastúcim vplyvom stojí podľa Lidových Novin najmä minister financií Ivan Mikloš. V roku 1998 si vtedajší podpredseda vlády pre ekonomiku vybral medzi svojich poradcov niekoľko mladých analytikov, ktorých kritici pre ich nízky vek prezývali "Miklošova škôlka", uviedol český denník.