BURZY: Uplynulý týždeň na východoeurópskych akciových trhoch

BRATISLAVA 7. októbra (SITA, Reuters, MTI) - Vývoj na východoeurópskych akciových trhoch v uplynulom týždni: PRAHA - Pražská burza uzavrela v pondelok nárastom. Trh podporil predovšetkým záujem zahraničných investorov o región strednej Euró

py, ktorý prispel aj k pozitívnej korekcii ceny akcií Českého Telecomu po štvrtkovom poklese. Index Reuters-HN-Wood posilnil o 0,83 % na 916,8 bodu, index PX-50 vzrástol o 0,6 % na 333,9 bodu. Najväčší nárast zaznamenali akcie Telecomu, ktoré po štvrtkovom päťpercentnom oslabení stúpli o 3,5 % na 235 CZK.

V utorok český trh zaznamenal výraznejší rast pri nízkom objeme obchodov, keď ho opäť podporil záujem zahraničných investorov. Najväčší nárast zaznamenali akcie Unipetrolu, ktoré vzrástli o 7,63 % na 42,6 CZK. Objem transakcií bol však veľmi nízky. Akcie Českého Telecomu nadviazali na pondelkový rast a posilnili o 3,27 % na 243 CZK, a to najmä vďaka zahraničným investorom.

Pražská burza v stredu oslabila po vyberaní ziskov z predchádzajúcich dvoch obchodných dní, nálady na trhu však podľa názoru obchodníkov boli pozitívne. Najväčšiu stratu zaznamenali akcie ČEZ, ktoré poklesli o 4,61 % na 57,8 CZK. Akcie stále negatívne ovplyvňujú správy o plánoch firmy zameraných na udržanie trhového podielu na úkor zisku. Pozitívne nálady na trhu pretrvávajú vďaka pokračujúcemu dopytu zo zahraničia, ktorý sa sústreďuje na ťahúňa trhu - Český Telecom.

České akcie vo štvrtok podporila pozitívna nálada na zahraničných trhoch. Index PX-50 posilnil o 1,7 % na úroveň 340,4 bodu. Na svetových trhoch prevládala pozitívna nálada po stredajšom prejave amerického prezidenta, a to sa premietlo aj do vývoja českých akcií. Americký prezident George W. Bush prisľúbil posilniť americkú ekonomiku prostredníctvom vládnych programov v hodnote 60 až 75 mld. USD. Potom sa však podľa obchodníkov objavil ďalší prvok neistoty, keď vo štvrtok okolo poludnia spadlo ruské lietadlo, ktoré letelo z Izraela, pričom trhy stále nervózne sledujú správy o odvete USA proti medzinárodnému terorizmu.

Pražská burza v piatok stagnovala pri nízkom objeme obchodov a nenadviazala tak na štvrtkový rast kvôli nezáujmu investorov. Index PX-50 poklesol o 0,03 % na úroveň 340,3 bodu a za celý týždeň vzrástol o 2,53 %. Hodnota indexu RHNW sa zvýšila o 0,07 % na 942,4 bodu, za uplynulý týždeň posilnil 3,65 %. Akcie Komerční banky (KB) nereagovali ani na správy o prevzatí kontroly v banke francúzskou Société Générale, ktorá v piatok zmenila vedenie KB. Cena akcií KB poklesla o 0,23 % na 921 CZK. Trh nereagoval ani na zúženie zoznamu štyroch potenciálnych investorov pre elektrárenskú firmu ČEZ. Cena akcií ČEZ vzrástla o 0,46 % na 59,4 CZK.VARŠAVA - Uplynulý týždeň sa na poľskej burze niesol v očakávaní informácií ohľadom vytvorenia nového vládneho kabinetu. Účastníci trhu vyčkávali, či ľavicová strana SLD, ktorá vyhrala voľby, ale nezískala absolútnu väčšinu, postaví menšinovú vládu, alebo pôjde do koalície s euroskeptickou Stranou roľníkov. Pondelkové obchodovanie na varšavskej burze sa nieslo v znamení oslabenia niekoľkých významných emisií, ako sú akcie telekomunikácií TPSA či ťažobnej spoločnosti KGHM. Kľúčový index WIG 20 poklesol o 0,47 % na 1 017,8 bodu.

Poľský trh v utorok oslabil. Investori sa zamerali na akcie ropnej spoločnosti PKN Orlen očakávajúc nové správy týkajúce sa vytvorenia budúcej poľskej vlády a zníženia úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky Federal Reserve. Akcie spoločnosti PKN Orlen uzavreli utorkové obchodovanie miernym nárastom o 0,3 % na úrovni 15,45 PLN po tom, čo odchádzajúca vláda vybrala maďarský plynárenský a ropný podnik MOL na finálne rozhovory o kúpe strategického podielu v poľskej ropnej skupine.

Otázky týkajúce sa zloženia novej vlády v stredu tiež výrazne vplývali na vývoj poľskej burzy. Hlavný index klesol už tretí deň po sebe a analytici neočakávali zlepšenie. Index WIG 20 klesol o 2,1 % na 990,2 bodu, čo v tomto týždni zodpovedalo 3,2-percentnému poklesu.

Poľská burza sa vo štvrtok zotavila z trojročného záverečného minima podporená rastom v telekomunikačnom sektore. Analytici uviedli, že investori stále očakávali informácie, či SLD získa podporu od potenciálneho koaličného partnera ohľadom hospodárskeho plánu úsporných opatrení. Vo štvrtok šéf SLD a novovymenovaný premiér Leszek Miller vyslovil nádej, že predstaví na budúci týždeň nový zostavený kabinet po tom, čo koaličné rozhovory s Roľníckou stranou priniesli dohodu o obmedzení budúcoročných vládnych výdavkov na 183 mil. PLN.

Poľský trh cenných papierov v piatok nenadviazal na štvrtkové zotavenie cien akcií, keď na trhu celý týždeň prevládali obavy z globálnej i domácej stability. Podľa očakávaní varšavská burza bude naďalej klesať, kým sa nevyjasní politická situácia a nezlepší ekonomický rast v Poľsku. Index WIG 20 poklesol v piatok o 0,92 % na úroveň 1 001,02 bodu a za posledných päť dní stratil 2,1 %. Účastníci trhu pozorne sledujú rozhovory o vytvorení novej koalície. SLD, ktorá čelí ťažkej úlohe ozdravenia verejných financií a jej potenciálnym koaličným partnerom je Roľnícka strana, sa má cez víkend finálne rozhodnúť o vytvorení vládneho kabinetu. Investori na poľskej burze tiež čakajú na ďalší vývoj udalostí vo svete po teroristických útokoch.BUDAPEŠŤ - Maďarskú burzu udržal v pondelok v pozitívnom teritóriu priaznivý vývoj akcií spoločností MOL a Matáv. Budapeštiansky trh tak podľa dílerov odolal "medvedej nálade" na európskych trhoch, hoci nízke objemy obchodov naznačovali, že čoskoro nastane vyberanie ziskov. Kľúčový index BUX posilnil o 12,04 bodu, resp. o 0,2 % na 6 185,96 bodu. Index sa udržal v čiernych číslach predovšetkým vďaka nárastu akcií ropného koncernu MOL o 90 HUF, resp. o 2,15 % na 5 275 HUF. Akcie MOL ignorovali európsky trend vývoja ropných titulov, ktoré oslabovali v reakcii na obavy z poklesu cien ropy. Podľa obchodníkov MOL rástol pod vplyvom špekulácií, že nemecký koncern Ruhrgas ohlási svoj záujem o kúpu stratovej plynárenskej divízie maďarskej spoločnosti.

Maďarský trh v utorok uzavrel nárastom, keď akcie ropnej a plynárenskej skupiny MOL posilnili na základe správ o plánovanom predaji jeho plynárenskej divízie a ponuky pre poľskú ropnú spoločnosť PKN. Obchodovanie s akciami MOL bolo predpoludním pozastavené po správe, že Poľsko uprednostnilo MOL pred rakúskym OMV na finálne rozhovory o kúpe 17,6-percentného podielu v najväčšej poľskej ropnej spoločnosti PKN Orlen. Obchodovanie s akciami obnovili neskôr popoludní a akcie MOL uzavreli nárastom o 0,58 % na úrovni 4 300 HUF. Pred správou o PKN nemecký Ruhrgas oznámil, že sa plánuje uchádzať o 49-percentný podiel v stratovej plynárenskej divízii firmy MOL.

V stredu maďarské akcie zatvorili prakticky na utorkovej úrovni, ropná skupina MOL vzrástla takmer o 5 % kvôli správam o tom, že sa objavil kupec jeho stratovej plynárenskej divízie. Index BUX vzrástol o 11,08 bodu, resp. o 0,18 % na 6 294,14 bodu. Akcie MOL vzrástli o 4,65 % na 4 500 HUF. Titul sa na objeme stredajších obchodov podieľal viac ako polovicou. Spoločnosť bola tento týždeň stredobodom pozornosti, pretože nemecký Ruhrgas prejavil záujem o 49 % jeho plynárenskej divízie a Poľsko zase vybralo MOL na záverečné kolo rozhovorov o kúpe 17,6-percentného podielu v PKN Orlen.

Maďarský trh vo štvrtok pokračoval v raste a zaznamenal najvyšší objem obchodov za posledných päť mesiacov. Z popredných emisií iba akcie plynárenskej a ropnej spoločnosti MOL zaznamenali pokles, hoci na budapeštianskej burze vládol optimizmus zo zahraničných trhov. Akcie komerčnej banky OTP evidovali výraznú nákupnú aktivitu najmä zo zahraničia inšpirovanú blížiacou sa finalizáciou akvizície slovenskej Investičnej a rozvojovej banky. Cena akcií OTP uzavrela nárastom o 3,68 % na úrovni 14 100 HUF pri objeme obchodov 3,408 mld. HUF. Akcie spoločnosti MOL na začiatku dňa zaznamenali rast, avšak v posledných 90 minútach obchodovania začali klesať a uzavreli poklesom o 2,44 % na úrovni 4 390 HUF.

V posledný deň obchodovania v minulom týždni maďarský trh pokračoval v raste. Burzu podporil rast akcií telekomunikačného operátora Matáv a komerčnej banky OTP napriek slabému začiatku obchodovania na Wall Street. Index BUX vzrástol o 42,9 bodu, resp. o 0,67 % na 6 456,6 bodu. Cena akcií Matáv vzrástla o 9 HUF na úroveň 775 HUF a akcie banky OTP uzavreli nárastom o 300 HUF na 14 400 HUF. Akcie ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL ovplyvnili výbery ziskov a poklesli o 95 HUF na úroveň 4 295 HUF.(1 CZK = 1,291 SKK)

(100 HUF = 16,914 SKK)

(1 PLN = 11,311 SKK)mm;gf

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 9 796
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 783
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 043
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 926
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 434
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 240
 7. Kam do tepla v januári? 2 227
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 984
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 875
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 137

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

Neprehliadnite tiež

Ani advokáti sa nezhodnú, či je poplatok za sobáš diskriminačný

Ak je s cirkevným sobášom viac práce, poplatok je opodstatnený, treba to však preskúmať.

Syn daroval Zmajkovičovej dom, v majetkovom priznaní chýba

Jaroslav Zmajkovič získal priestranú nehnuteľnosť v roku 2008, keď jeho mama bola už šesť rokov poslankyňou.

Francúzska automobilka PSA Group sa s odborármi dohodla na zrušení 1 300 miest

Päť zo šiestich odborových organizácií, ktoré pôsobia v automobilke, s dohodou súhlasilo.

Žiga po schôdzke ministrov V4: Podporíme zmluvu o voľnom obchode s Austráliou

Slovensko je jedným z najväčších producentov automobilov na svete a Austrália je tiež trh, kam zo Slovenska odchádzajú automobily.

Bitcoin tento rok pokorí hranicu 25-tisíc dolárov, tvrdí analytik Lee

Podľa Leeho predpovede by sa kurz bitcoinu mohol do roku 2022 vyšplhať až na 125-tisíc dolárov.