BURZY: Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 7. októbra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni: NEW YORK - Akcie na amerických trhoch začali obchodovanie v októbri poklesom. Investorov znepokojili slabé podnikové zisky, oslabená americká e

konomika a čoraz bezprostrednejšia hrozba vojenskej odvety USA po septembrových teroristických úderoch. Index Dow Jones industrial average (DJIA) poklesol o 10,73 bodu, resp. o 0,12 % na 8 836,83 bodu po predchádzajúcom poklese v priebehu dňa o 1,3 %. Index Nasdaq Composite oslabil v pondelok o 18,36 bodu, resp. o 1,22 % na 1 480,44 bodu. Nasdaq padol v priebehu tretieho štvrťroka o viac ako 30 %, čím si zaknihoval druhý najhorší štvrťrok v histórii. Príjmy amerických domácností v auguste stagnovali, čo trh interpretoval ako nepriaznivý signál pre spotrebu a rast ekonomiky. Klesajúci index nákupných manažérov NAPM nedokázal toto sklamanie kompenzovať a vyjadrenia podnikov k očakávaným výsledkom za tretí kvartál boli sotva povzbudzujúce.

Americké indexy reagovali na tohtoročné deviate zníženie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou Federal Reserve (Fed) miernym posilnením. Ceny akcií spoločností obranného priemyslu rastú v čase, keď hrozí bezprostredná vojenská akcia zo strany USA. Aj akcie leteckých spoločností ako AMR Corporation sa čiastočne spamätali z predchádzajúcich pádov. Technologické akcie však išli proti trendu. S varovaním pred zhoršením výsledkov prišiel na trh výrobca počítačov Compaq Computer Corporation, ktorý uviedol, že ekonomické spomalenie sa podpíše pod zhoršenie výsledkov v treťom kvartáli. Akcie Compaqu oslabili o 17 centov na 8,16 USD a pripomenuli tak investorom problémy podnikovej sféry, ktorej zisky by mali podľa analytikov poklesnúť v treťom kvartáli o 20 %.

Americkým akciám sa v stredu darilo a kľúčové indexy zaznamenali výrazne prírastky. Index technologických titulov Nasdaq posilnil o 5,93 %, čo bol najvyšší prírastok od 18. apríla. Blue-chip index DJIA vzrástol o 1,93 % na 9 123,78 bodu. Po niekoľkých pesimistických týždňoch sa čiastočne obnovila dôvera investorov. Príčin bolo viacero. Účastníci trhu totiž reagovali na tri dobré správy. Rast zaznamenal septembrový index služieb asociácie nákupných manažérov NAPM a prekonal očakávania. Čo je podstatné - dostal sa nad kľúčovú hranicu 50 bodov. Pod touto hranicou štatistika signalizuje recesiu. Burzový trh taktiež priaznivo reagoval na oznámenie prezidenta Busha, ktorý navrhol balíček opatrení v objeme 60 až 75 mld. USD v snahe podporiť oživenie ekonomiky oslabenej po atentátoch a zabrániť recesii. V konečnom dôsledku investori uvítali vyhlásenia spoločnosti Cisco Systems. Svetová jednotka na trhu internetových zariadení oznámila, že nebude mať problémy s napĺňaním prognóz analytikov. Akcie Cisco vzrástli o 2,47 USD, resp. o výrazných 21 % na 13,95 USD, pričom boli najaktívnejšie obchodovaným titulom na parkete Nasdaq.

Ceny akcií technologických firiem v USA vzrástli vo štvrtok vďaka priaznivej prognóze spoločnosti Dell Computer Corp. Blue-chip emisie však skončili na nižších úrovniach, pretože nervózni investori sa rozhodli predávať kvôli pretrvávajúcim obavám z poklesu ziskov firiem. Spoločnosť Dell oznámila, že trvá na svojich pôvodných odhadoch vlastných hospodárskych výsledkov. Vyhlásenie firmy Dell pomohlo technologickému indexu Nasdaq dosiahnuť najväčší percentuálny prírastok od apríla. Avšak viaceré iné spoločnosti zverejnili nepriaznivé výsledky alebo odhady výsledkov, ako napríklad výrobca optických káblov Corning Inc a gigantická hlinikáreň Alcoa Inc.

Uplynulý týždeň ukončili americké akcie obchodovanie na Wall Street nárastom. Trh popoludní vymazal počiatočné straty po tom, čo prezident USA George W. Bush navrhol ďalšiu redukciu daní minimálne v hodnote 60 mld. USD s cieľom pomôcť stlmiť dopady septembrových teroristických útokov na národnú ekonomiku. Index DJIA vzrástol o 58,89 bodu, resp. o 0,65 % na 9 119,77 bodu, za celý uplynulý týždeň index DJIA posilnil približne o 3,1 %. Technologický index Nasdaq uzavrel nárastom o 7,99 bodu, resp. o 0,5 % na 1 605,3 bodu, pričom predtým sa nachádzal približne o 3 % na nižšej úrovni. Za celý týždeň index Nasdaq zaznamenal prírastok 7,1 %. Širší index Standard & Poor`s 500 posilnil o 1,75 bodu, resp. o 0,16 % na 1 071,38 bodu. Počiatočné straty amerických akcií vyvolali varovania o nedosiahnutí očakávaných výsledkov zo strany high-tech spoločností ako napríklad Sun Microsystems Inc a tiež správa o americkej zamestnanosti. Americká vláda v piatok informovala, že pokles počtu zamestnaných bol v septembri najväčší v poslednej dekáde. Prezident Bush však popoludní vyzval Kongres, aby schválil podporný balík daňových úľav na posilnenie ekonomiky, keďže útoky z 11. septembra priblížili americké hospodárstvo k recesii.TOKIO - Japonské akcie vymazali v pondelok svoje raňajšie straty a skončili na zvýšených úrovniach. Nálada na trhu sa postupne zlepšovala, pretože akcie utrpeli ráno iba mierny pokles napriek nepriaznivým výsledkom kľúčového prieskumu japonskej centrálnej banky "tankan" a prudkému pádu akcií firmy Sony Corp, keď spoločnosť oznámila nepriaznivý odhad svojich ziskov. Kľúčový japonský akciový index Nikkei finišoval s prírastkom 197,60 bodu, resp. 2,02 % na úrovni 9 972,28 bodu, pričom rozsiahlejší index TOPIX vzrástol o 23,61 bodu, resp. o 2,31 % na 1 047,03 bodu. Krátko po zverejnení výsledkov prieskumu "tankan" poklesol index Nikkei až na minimum 9 604,09 bodu. Prieskum totiž naznačil, že index nálad medzi veľkými výrobcami v Japonsku poklesol o 17 bodov na úroveň mínus 33 bodov z úrovne mínus 16 bodov z predchádzajúceho prieskumu.

Tokijský index Nikkei v utorok opäť prelomil bariéru 10 000 bodov. Nad touto úrovňou naposledy zatváral 14. septembra. V utorok jeho rast podporili vysoko kapitalizované tituly Nippon Telegraph a Telephone Corp. Investičné penzijné fondy zamerali svoju pozornosť najmä na pasívne tituly. Najväčšia japonská telekomunikačná spoločnosť NTT posilnila o 6,67 % na 592 000 JPY, jej divízia zameraná na počítačové systémy vzrástla až o 9,21 %.

Japonské akcie v stredu prerušili štyri dni trvajúci rast po tom, čo investori nereagovali na zníženie úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky Federal Reserve. Investori dali prednosť vyberaniu ziskov, keďže neočakávajú žiadny výraznejší pokrok v oblasti hospodárskej politiky Japonska a index Nikkei 225 znovu zatváral pod úrovňou 10 000 bodov. Séria varovných správ od spoločností tzv. starej ekonomiky, ako napríklad Komatsu Ltd, nasledovala po varovaniach firiem zo sektora informačných technológií v predchádzajúcich týždňoch. Akcie výrobcu stavebných strojov Komatsu poklesli o 11,24 % na 395 JPY. Cena akcií automobilky Toyota Motor Corp, ktorá v predchádzajúcich štyroch obchodovacích dňoch zaznamenala rast, v stredu uzavrela poklesom o 4,73 % na 3220 JPY.

Ceny japonských akcií vo štvrtok rástli, pričom najvýraznejšie posilnili akcie firmy NEC Corp a iných významných high-tech spoločností. Japonské akcie podporil 6-percentný rast cien akcií amerických technologických firiem. Akcie firmy NEC, ktorá je tretím najväčším výrobcom čipov na svete, vyskočili o 10,11 % na 1 024 JPY a akcie výrobcu spotrebnej elektroniky Sony Corp posilnili o 6,78 % na 4 250 JPY. Klesajúce zisky firiem, obrovský objem nedobytných úverov v japonských bankách a neistota týkajúce sa termínu a spôsobu odvety USA však zabránili indexu Nikkei vrátiť sa späť na úrovne, ktoré dosahoval pred teroristickými útokmi na Washington a New York z 11. septembra.

Akcie na tokijskej burze skončili v piatok zmiešane, keď nervozita z očakávaného vojenského útoku USA prevážila nad oživením najvýznamnejších technologických titulov ako Toshiba Corp. Hlavný tokijský index Nikkei tak stagnoval na úrovni 10 205,87 bodu. Technologické firmy podporil štvrtkový rast amerického indexu Nasdaq. Výrazne posilnil predovšetkým tretí najväčší svetový výrobca mikročipov NEC. Celkový rast zabrzdili ďalšie redukcie predpovedí niektorých spoločností starej ekonomiky. Trh naďalej ťažia obavy z nahromadených nedobytných úverov japonských bánk. V pondelok je v Japonsku štátny sviatok, takže finančné trhy v krajine budú zatvorené.LONDÝN - Britská burza začala uplynulý týždeň poklesom, keď ju zasiahol nepriaznivý vývoj akcií rafinérskych spoločností. Tie klesali pod vplyvom obáv z klesajúceho dopytu po rope. Ani americké makroúdaje o spotrebiteľských výdavkoch zverejnené v pondelok však nepridali na nálade britských investorov. Kľúčový index FTSE 100 poklesol v pondelok o 117,8 bodu, resp. o 2,4 % na 4 785,6 bodu. Akcie ropného gigantu BP oslabili o 6 % a Shell si pohoršil o 4,5 %.

Výrazne prírastky ropných a farmaceutických akcií pomohli v utorok londýnskej burze rásť. Investori tak ignorovali obavy z oslabenia ekonomiky a podnikových ziskov. Ropné tituly pridali indexu 23 bodov, keď BP posilnil o 3,3 % na 546 pencí a Shell si polepšil o 2,4 % na 498,5 pencí. Akcie biotechnologickej spoločnosti Celltech vzrástli o 5,3 % po tom, ako investičný dom ING Barings zvýšil odporúčania titulu na "strong buy".

Britský akciový index FTSE 100 sa spamätal z viac ako 1,5-percentného pádu a skončil v strede týždňa výrazne v pluse. Investori totiž priaznivo zareagovali na britské korporatívne správy, ktoré boli lepšie ako sa očakávalo. Príčinou počiatočného poklesu bola nepriaznivá správa kanadského výrobcu telekomunikačného vybavenia Nortel o vlastných očakávaných hospodárskych výsledkoch. Najvýraznejšie preto klesali akcie britských telekomunikačných firiem. Neskôr sa však atmosféra na burze zlepšila po zverejnení relatívne priaznivých správ o softvérovej spoločnosti Misys a leteckej spoločnosti British Airways.

Londýnska burza uzavrela vo štvrtok na najvyššej hodnote od teroristických útokov na USA 11. septembra. Trh podporilo očakávané zníženie úrokových sadzieb zo strany britskej centrálnej banky (BoE) a povzbudzujúce správy z podnikového sektora USA. Index FTSE 100 vzrástol o 134,4 bodu, resp. o 2,75 % na úroveň 5 016,2 bodu. Pred útokmi sa index nachádzal na úrovni 5 100 bodov a týždeň po tragických udalostiach poklesol na 4,5-ročné minimum 4 220 bodov. Bankový sektor podporil index FTSE 41 bodmi. Cena akcií banky Barclays vzrástla o 5,7 %, keď reagovala na zníženie britských úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu na úroveň 4,5 %, čo je najnižšia hodnota od roku 1964. BoE sa znížením sadzieb snaží podporiť podnikateľskú i spotrebiteľskú dôveru v krajine po útokoch v USA. Telekomunikačný a technologický sektor podporili pozitívne podnikové správa z USA, keď Cisco Systems a počítačová firma Dell vo vyhlásení potvrdili výhľady ziskov.

Britská burza zatvárala v piatok na trojtýždňovom maxime a vrátila sa tak na úrovne spred 11. septembra, keď teroristické útoky na New York a Washington vyvolali zmätok na svetových kapitálových trhoch.

Kľúčový index FTSE 100 posilnil o 19,8 bodu, resp. o 0,4 % na 5 036 bodov. Išlo už o štvrtý rastový deň v poradí a previedlo sa 2,1 mld. kusov akcií. Horšie než očakávané čísla o nezamestnanosti v USA však obmedzili ďalšie prírastky indexu. Špekulácia o fúzii pomohla akciám biotechnologickej spoločnosti Celltech posilniť o 5,2 %. Podľa newyorských zdrojov by sa mali obnoviť prerušené rokovania o fúzii s americkou skupinou Biogen Inc. Darilo sa aj akciám telekomunikačných spoločností British Telecom a Vodafone ako aj akciám farmaceutickej firmy Glaxo SmithKline.(1 USD = 47,543 SKK)

(100 JPY = 39,445 SKK)

(1 GBP = 70,009 SKK)mm;gf

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 991
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 11 916
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 801
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 590
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 335
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 154
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 547
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 392
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 373
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 119

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

TECH

Astronautka z NASA: Vieme, že sa niečo pokazí

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.

Neprehliadnite tiež

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.

Do Prahy dorazili čínske bicykle ofo, ide o najväčšiu bikesharingovú službu na svete

Obyvatelia Prahy môžu zadarmo jazdiť na bicykloch od firmy ofo. Stačí im na to len mobilný telefón.

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním.