Varšava 2. februára (TASR) - Dnešné vydanie poľského denníka Žycie Warszawy sa v článku pod titulkom "Slovenský magnet priťahuje" venuje zápasu Poľska a Slovenska o zahraničné investície.
Vzhľadom na záujem zahraničných investorov je Poľsko lídrom v strednej Európe. Onedlho sa však môže ukázať, že slovenský magnet na priťahovanie kapitálu je predsa len silnejší. Od roku 2000 sa hodnota zahraničných investícií do Poľska stále zmenšuje. Aj vyhodnotenie roku 2003 zrejme potvrdí tieto tendencie. Štátna Agentúra pre informácie a zahraničné investície (PAIiIZ) nateraz nemá údaje na túto tému. Podľa analytikov investície do Poľska v roku 2003 predstavovali hodnotu 5 až 6 miliárd USD. Rok predtým zahraničné koncerny investovali v Poľsku vyše 6,1 miliardy USD.
"Môže nás tešiť," píše ďalej poľský denník, "že pre Čechov, s ktorými sa tak radi porovnávame, bol vlaňajšok ešte horší." Denník cituje agentúru CzechInvest, podľa ktorej v roku 2003 prišli do Českej republiky investície v hodnote 38 miliárd Kč, teda takmer 1,45 miliardy USD. "Je to štyrikrát menej, než za ten istý čas zahraničný kapitál investoval u nás."
"To, že sme v minulom roku boli lepší od Čechov, potvrdzuje i fakt, že juhokórejský automobilový koncern Hyundai/KIA chce postaviť svoj európsky závod u nás, alebo na Slovensku. Česko a Maďarsko v boji o túto investíciu odpadli. Kórejčania síce ešte nerozhodli o konečnom výbere lokality - aspoň nie oficiálne - ale aj tak sa čoraz hlasnejšie hovorí o tom, že lídrom je práve Slovensko," dodáva ˝ycie Warszawy a pokračuje:
"Naši južní susedia majú šťastie na investície automobilových koncernov," píše Žycie Warszawy. Pripomína, že Poľsko prehralo súboj o investície francúzskej automobilky Peugeot/Citro‰n, obišla ho aj investícia Toyoty. Zdá sa, že automobilový priemysel má pre Slovensko slabosť. Nerátajúc Volkswagen, hovorí sa o rokovaniach s Hondou, Mazdou i Roverom. Vstupné rozhodnutie o vybudovaní svojho závodu na Slovensku mal prijať aj japonský producent pneumatík Bridgestone. "Japonci by mali u našich južných susedov vyrábať pneumatiky pre potreby slovenského závodu Volkswagen, ako aj pre už spomínaný Peugeot/Citroen," dodáva poľský denník.
Nielen automobilky však majú o Slovensko záujem. Pred niekoľkými dňami výrobca audiovizuálnych zariadení Samsung Electronics oznámil, že zatvára závod v Španielsku a produkciu sťahuje na Slovensko. Investície v hodnote 200 miliónov eúr chce na Slovensku realizovať aj švajčiarsky producent skla Troescher, investičné plány má aj Arcelor, a až jeden a pol miliardy eúr chce zainvestovať istý izraelský farmaceutický koncern - pričom Slovensko je preň jediným kandidátom, dodáva denník.
"Slovensko sa čoraz častejšie označuje ako Hongkong regiónu," povedal v tejto súvislosti pre Žycie Warszawy Ryszard Petru, ekonóm Svetovej banky. "Slováci predtým oproti nám, Čechom či Maďarom trochu zaostávali, a teraz je u nich pre zahraničné firmy jednoducho viac miesta. Po druhé - Slovákom na investíciách veľmi záleží a postavia sa aj na hlavu, aby ich získali. Snažia sa dohodnúť s investormi, porovnávajú ponuky z iných krajín a potom predstavia svoje ponuky, najviac konkurencieschopné. Okrem toho, Slovensko zaviedlo rovnú daň - a to je dnes veľmi dobrá známka. Svedčí to o tom, že hospodárstvo ide v dobrom smere."
"V Poľsku donedávna panoval názor, že je najväčšou krajinou v regióne a kapitál teda príde sám. To sa našťastie mení. Musíme len ponúknuť dobré lokality, lepšiu infraštruktúru a všestrannú pomoc investorom," cituje na záver dnešný poľský denník ˝ycie Warszawy ekonóma Svetovej banky Ryszarda Petru.
(spolupracovníčka TASR Zuzana Kohútková) zll