zvyšovali ceny vzhľadom na liberalizáciu a väčšiu konkurenciu na trhu. "Liberalizácia trhu tlačí všetky zúčastnené subjekty v energetickom sektore k znižovaniu cien a vytvára určitý priestor pre konkurenciu. Po úplnej liberalizácii SE ako výrobca už nebude regulovaný a vlastne už teraz je skôr ovplyvnený konkurenciou. V súčasnosti nie sme schopní zvýšiť ceny, aj keď by nám Úrad pre reguláciu sieťových odvetví umožnil toto zvýšenie," uviedol pre agentúru SITA Rapšík.
Keďže všetky vstupy v SE rastú a ich ceny sa nemenia, musia elektrárne hľadať vnútorné zdroje, čo sa podľa Rapšíka aj darí. Počet zamestnancov by sa mal ku koncu roka 2005 znížiť v hlavnej činnosti zhruba o 20 %. Tento proces však SE riešia niekoľkými smermi, napríklad vyčlenením tých činností, ktoré nie sú bezprostredne zviazané s činnosťou SE. "Minulý rok sme znížili stavy zamestnancov o dôchodcov, tento rok vykonáme personálne audity. Je dôležité, aby sme sa mohli porovnať výkonnosťou s inými spoločnosťami a dokázali tak v konkurencii obstáť," povedal Rapšík.
Z hľadiska obchodnej politiky SE zhruba tretinu realizujú mimo územia SR. "Vieme prakticky vyviesť všetok nadbytok vyrobenej elektriny, a okrem toho ešte obchodujeme s elektrickou energiou na iných trhoch, čiže z tohto pohľadu sme stabilizovaní," uviedol Rapšík. Z hľadiska vývoja v rokoch 2005 až 2006 v dôsledku predpokladaného znižovania výroby na Slovensku sa však očakáva, že bude mierny nedostatok elektrickej energie. SE potom budú môcť podľa Rapšíka obchodovať s elektrickou energiou, ale nie vlastnou.
Trh s energiami by sa mal podľa návrhu zákona o energetike, ktorý pripravilo ministerstvo hospodárstva, k 1. júlu 2004 liberalizovať pre všetkých odberateľov okrem domácností. Pre domácnosti sa trh s energiami otvorí k 1. júlu 2007. V praxi to znamená, že jednotlivé podniky budú od júla 2004 nakupovať a predávať elektrinu a plyn za najlepšiu cenu, aká bude na trhu, domácnosti to čaká o tri roky neskôr.
SE sa v súčasnosti nachádzajúci v procese privatizácie. Vláda by mala v stredu rozhodnúť o zvýšení podielu, ktorý ponúka štát v privatizačnom tendri, zo súčasných 49 % na 66 %. Slovenské elektrárne ako celok, vrátane jadrových aktív, chcú kúpiť dve spoločnosti, a to ruská firma RAO UESR a česká spoločnosť ČEZ. Ďalšie tri spoločnosti, ktoré pokračujú v privatizačnom tendri, uprednostňujú kúpu konvenčných aktív. Celý proces privatizácie elektrární by mal pokračovať vo februári 2004, kedy jednotliví záujemcovia uskutočnia v podniku hĺbkový audit. Predkladanie záväzných ponúk sa predpokladá v máji.