SME
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúcich dní

BRATISLAVA 1. februára (SITA) -


DOMÁCE UDALOSTI


BRATISLAVA - Nadhodnotené štatistiky o minuloročnom exporte SR ovplyvnili nesprávne údaje dodané pracovníkmi organizácie, ktorá zabezpečuje prepravu vozidiel Volkswagen. Jej pracovníci totiž nesprávne aktualizovali cenník automobilov v rámci colnej deklarácie. Ako vo vyhlásení Volkswagenu Slovakia ďalej uviedol predseda predstavenstva firmy Jozef Uhrík, cenový rozdiel sa objavil predovšetkým pri vozidlách Touareg. Štatistický úrad SR (ŠÚ) predpokladá na základe doterajších informácií od Colného riaditeľstva SR, že minuloročný objem exportu SR by sa mohol zrevidovať o 1,75 % predpokladaného objemu exportu za minulý rok. Podľa doteraz platných údajov vyviezlo Slovensko za jedenásť mesiacov minulého roka tovar v hodnote 739,9 mld. Sk a dosiahlo saldo obchodnej bilancie 10,904 mld. Sk.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Vicepremiér Pál Csáky očakáva, že po ďalších rokovaniach s Európskou komisiou (EK) o predvstupových záväzkoch na budúci utorok zostane Slovensku už len jedna "červená téma" a to nadprodukcia ocele. Po štvrtkovom stretnutí s ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom konštatoval, že tento rezort napravil nedostatky spomínané v novembrovej monitorovacej správe a je tiež dobre pripravený na čerpanie štrukturálnych fondov. Csáky pre agentúru SITA povedal, že v Bruseli tentoraz nebudú hovoriť podrobne o oceli. Komisii oznámi, že vec nepokročila. Verí ale, že sa môžeme dohodnúť do vstupu do Európskej únie (EÚ).


BRATISLAVA - Ceny výrobcov v priemysle sa v decembri oproti novembru nezmenili. Informoval o tom Štatistický úrad SR. V porovnaní s decembrom 2002 boli ceny výrobcov v priemysle celkovo vyššie o 8,7 %. V priemere za rok 2003 v porovnaní s rokom 2002 vzrástli ceny výrobcov v priemysle o 8,3 %. V decembrovom vývoji cien výrobcov sa premietol rast cien produktov priemyselnej výroby o 0,2 %, nezmenená úroveň cien elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody a pokles cien nerastných surovín o 0,1 %.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) v januári ponechala referenčné úrokové sadzby na pôvodnej úrovni. Ako informovalo tlačové oddelenie NBS, jednodňová sterilizačná reposadzba zostáva naďalej na úrovni 4,5 % p.a., jednodňová refinančná reposadzba na 7,5 % p.a. a limitná úroková sadzba pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre na úrovni 6,0 % p.a.


BRATISLAVA - Slovensko predbežne rokuje s britskou automobilkou MG Rover o vybudovaní nového automobilového závodu v hodnote 200 mil. eur v strednej Európe. Informoval o tom nemenovaný zdroj blízky rokovaniam. Slovenská vláda tiež rokuje s japonským výrobcom pneumatík Bridgestone o výstavbe závodu v hodnote 30 mil. eur, dodal zdroj. Podľa informácií zdroja plánuje spoločnosť Rover produkovať v novom závode 100 tis. áut ročne. Podľa pôvodných správ v tlači mali náklady na výstavbu závodu predstavovať až 400 mil. eur. "Produkcia v závode by mala dosiahnuť 100 tis. áut ročne a náklady na výstavu závodu by mali byť 200 mil. eur," uviedol zdroj, ktorý odmietol uviesť ďalšie informácie.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Národná banka Slovenska (NBS) v prípade prílišnej volatility kurzu slovenskej koruny a pri pokračovaní zhodnocovania koruny nepodloženého ekonomickými fundamentmi zváži použitie vhodného nástroja menovej politiky na korekciu neželaného vývoja. "Výraznejšia volatilita a pokles kurzu na začiatku roku boli príliš dynamické," skonštatoval guvernér NBS Marián Jusko. Okrem vyhlásenia v médiách si však vývoj kurzu podľa Juska nevyžiadal reakciu NBS vo forme priamej intervencie. Formou nepriamych intervencií však NBS nakúpila v januári devízy od obchodných bánk v objeme 57 mil. eur.


BRATISLAVA - Celkový hrubý zahraničný dlh SR dosiahol na konci októbra minulého roka 16,735 mld. USD a v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástol o 1,349 mld. USD. Nárast celkového hrubého zahraničného dlhu SR ovplyvnili predovšetkým realizované repo obchody so zahraničnými cennými papiermi z portfólia Národnej banky Slovenska (NBS), ktoré medzimesačne vzrástli o 1,009 mld. USD. Prehĺbenie zadlženosti spôsobil aj nárast zahraničných pasív komerčného sektora a vývoj výmenného kurzu eura voči doláru. Informovala o tom NBS.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Bežný účet platobnej bilancie (PB) skončil za jedenásť mesiacov tohto roka podľa predbežných údajov s prebytkom 500 mil. Sk, pri medziročnom zlepšení o 74,3 mld. Sk. Bežný účet skončil s prebytkom po prvýkrát od decembra 1995. Bežný účet dosiahol prebytok aj napriek zápornému saldu obchodnej bilancie vo výške 10,9 mld. Sk, ktoré však bolo až o 72,3 mld. Sk nižšie ako v rovnakom období minulého roku. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

BRATISLAVA - Európska komisia (EK) v stredu schválila návrh na zmenu smernice Rady Európskej únie (EÚ) o reštrukturalizácii zdaňovania energií a elektriny v Európskom Spoločenstve (ES). Jej definitívne schválenie Radou EÚ zabezpečí Slovensku prechodné obdobie na zavedenie tzv. ekologickej dane, ktorá sa týka spotrebnej dane na elektrickú energiu, tuhé palivá a zemný plyn. Rada EÚ by mala schváliť smernicu ešte pred vstupom kandidátskych krajín do únie. Pracovná skupina rady o daňových otázkach sa bude prvýkrát zaoberať návrhom 12. februára.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Za prvé tri štvrťroky minulého roka dosiahli bežné príjmy domácností 690,602 mld. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2002 tak vzrástli nominálne o 6,4 %, reálne však klesli o 1,7 %. Objem bežných výdavkov domácností sa oproti prvým trom kvartálom roka 2002 zvýšil o 6 % na 180,010 mld. Sk. Hrubé úspory domácností v prvých deviatich mesiacoch vlaňajška medziročne klesli o 3 % na 21,551 mld. Sk. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


BRATISLAVA - V rokoch 2004 až 2005 sú na podporu priemyselných parkov vyčlenené prostriedky v objeme približne 2 mld. Sk. V tomto roku je na podporu k dispozícii spolu s európskymi fondmi 1 mld. Sk, v roku 2005 má na podporu priemyselných parkov ísť ďalšia 1 mld. Sk. "Prioritou v najbližších dvoch rokoch je dobudovávať priemyselné parky na používateľnú úroveň a nie rozbehnúť výstavbu ďalších," uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii minister hospodárstva Pavol Rusko.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Rafinérska spoločnosť Slovnaft, a.s. Bratislava znížila od piatku 30. januára cenu motorovej nafty o 0,60 Sk na 31,30 Sk za liter. Ceny benzínov ostali na rovnakej úrovni. Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci

útvaru pre vzťahy s verejnosťou Dušan Valúch, dôvodom je situácia na trhu.


BRATISLAVA - Ponuky na kúpu 90-percentného balíka akcií spoločnosti Paroplynový cyklus, a.s. Bratislava (PPC) odovzdalo v piatok Fondu národného majetku SR (FNM) sedem záujemcov. “Fond pri prijímaní ponúk záujemcom odovzdal aj list, v ktorom ich informoval o možnosti podať do jedného týždňa ponuku na kúpu celého 100-percentného balíka akcií PPC,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Subjekty, ktoré v piatok podali ponuku, Lesajová nekomentovala.

Skryť Vypnúť reklamu


PODNIKOVÉ UDALOSTI


BRATISLAVA - Slovenská sporiteľňa, a.s. (SLSP) ukončila minulý rok s predbežným čistým ziskom 1,424 mld. Sk. Pokles zisku z minuloročných 3,5 mld. Sk spôsobila zmena v postupoch účtovania v oceňovaní derivátov a cenných papierov, ako aj pokles úrokových sadzieb z cenných papierov. Podľa slovenských účtovných štandardov predstavoval vlaňajší prevádzkový zisk banky 2,645 mld. Sk, kým v roku 2002 banka vykázala prevádzkový zisk v objeme 3, 685 mld. Sk. Čisté úrokové výnosy SLSP zaznamenali medziročný nárast o 24,1 % a dosiahli objem 8,885 mld. Sk. Bilančná suma banky medziročne poklesla o 12 % a dosiahla výšku 217 mld. Sk. Informovala o tom SLSP.


BRATISLAVA - Tatra banka, a.s. skončila minuloročné hospodárenie s predbežným čistým ziskom 2,073 mld. Sk. Za rok 2002 pritom banka vykázala pri odlišných účtovných štandardoch zisk 2,566 mld. Sk. Bilančná hodnota Tatra banky ku koncu roka 2003 dosiahla 137,169 mld. Sk, čo predstavuje 14,4-percentný nárast v porovnaní s rokom 2002. Najväčší podiel na bilančnej sume predstavovali vlani vklady klientov, ktoré vzrástli o 11 % na 106,319 mld. Sk. Tatra banka v minulom roku poskytla klientom 60,061 mld. Sk úverov, čo je medziročný nárast o 16 %. Informovala o tom banka.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - HVB Bank Slovakia, a.s. (HVB Bank) v minulom roku dosiahla podľa medzinárodných štandardov (IAS) predbežný zisk pred zdanením 764,09 mil. Sk. Mierny 7-percentný medziročný pokles zisku zapríčinilo predovšetkým zvýšenie prevádzkových nákladov na rozšírenie pobočkovej siete banky. Bilančná suma HVB Bank ku koncu decembra predstavovala 48,78 mld. Sk, čo je medziročný nárast o 19 %. Informovala o tom hovorkyňa banky Andrea Kollárová.


BRATISLAVA - Zahraničná pobočka ČSOB, a.s. dosiahla minulý rok na Slovensku čistý zisk 166,422 mil. Sk. V roku 2002 predstavoval zisk banky pri odlišných účtovných štandardoch 198 mil. Sk. Bilančná suma ČSOB v SR dosiahla k 31. decembru minulého roka 84,804 mld. Sk. Objem vkladov klientov minulý rok vzrástol na 42,106 mld. Sk a svojim klientom ČSOB poskytla brutto úvery v celkovej hodnote 27,756 mld. Sk. Informovala o tom banka.

Skryť Vypnúť reklamu

DONOVALY - Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. (HBP) podpísali v piatok so Slovenskými elektrárňami, a.s. Bratislava (SE) zmluvu o dodávke hnedého uhlia na rok 2004 v hodnote 2,3 mld. Sk. V naturálnom vyjadrení to predstavuje 2,4 mil. ton uhlia. Agentúru SITA o tom informovali generálny riaditeľ SE Miroslav Rapšík a generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec. Podľa Rapšíka sa podpisom zmluvy stabilizovala situácia v oblasti zamestnanosti HBP. Hornonitrianske bane sú jedným z hlavných domácich zdrojov hnedého uhlia.


BRATISLAVA - Dexia banka Slovensko, a.s., ktorá do konca septembra minulého roka pôsobila pod obchodným menom Prvá komunálna banka, dosiahla vlani čistý zisk 328,63 mil. Sk. V roku 2002 predstavoval pritom zisk banky 346,18 mil. Sk. Čisté úrokové a obdobné výnosy banky dosiahli 1,046 mld. Sk a čisté výnosy z poplatkov a provízií predstavovali 133,8 mil. Sk. Bilančná suma banky dosiahla na konci decembra 26,288 mld. Sk. Všeobecné prevádzkové náklady Dexia banky boli v roku 2003 na úrovni 597,3 mil. Sk. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Dexia banka.

Skryť Vypnúť reklamu

BUDAPEŠŤ - Potravinárska spoločnosť Kraft Foods zatvorí svoj závod v Budapešti na spracovanie kávy a výrobu sladkostí a presunie tieto aktivity na Slovensko a do Rakúska. Presun, ktorý by sa mal podľa plánov uskutočniť na jar 2004, zasiahne približne 320 zamestnancov v maďarskej dcérskej spoločnosti Kraft Foods Hungaria. Prevádzka na výrobu sladkostí spoločnosti Kraft Foods Hungaria sa presunie do Bratislavy a prevádzka na spracovanie kávy sa presunie do Viedne. Kraft Foods zatvorí prevádzky v mesiacoch apríl a máj, avšak produkty firmy Kraft Foods sa budú naďalej v Maďarsku predávať.


BRATISLAVA - Slovenská televízia (STV) dosiahla vlani podľa predbežných údajov zisk v bežnom roku v objeme 186,4 mil. Sk. Kladný hospodársky výsledok vykázala televízia najmä vďaka medziročnému zníženiu nákladov o asi 12 % na 1,745 mld. Sk. STV znížila v priebehu uplynulého roka svoje záväzky zo 651 mil. Sk na 465,6 mil. Sk. Istina z toho tvorila 452,6 mil. Sk a penále tvorili zvyšných takmer 13 mil. Sk. Vyplýva to z informácie o štruktúre záväzkov STV ku koncu decembra 2003, ktorú vypracovalo Ministerstvo financií SR (MF).

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Všeobecná úverová banka, a.s. (VÚB) dosiahla v minulom roku zisk po zdanení 4,043 mld. Sk. V roku 2002 pritom zisk banky pri odlišných účtovných štandardoch predstavoval 1,686 mld. Sk. Bilančná suma banky vlani dosiahla 194,804 mld. Sk. Úvery klientom VÚB predstavovali v minulom roku 60,836 mld. Sk a vklady boli na úrovni 145,442 mld. Sk. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila VÚB.


BRATISLAVA - Rakúska spoločnosť Investkredit Bank AG otvorila v stredu svoje zastúpenie na Slovensku. Investkredit Bank je špecializovaná banka, so sídlom vo Viedni a poskytuje svoje služby výlučne podnikom. Pre vstup na Slovensko boli pre banku rozhodujúce stále intenzívnejšie ekonomické vzťahy SR s Rakúskom, ako aj rozvíjajúce sa vzťahy mnohých firiem oboch krajín. "Našimi zákazníkmi sú rakúske firmy, ktoré sa na Slovensku už etablovali, alebo chcú svoju pozíciu na slovenskom trhu upevniť," uviedol vedúci zastúpenia Investkredit Bank v Bratislave Juraj Bielik Ako dodal, banka už oslovuje úspešné slovenské firmy, medzinárodných developerov projektov a investorov.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Skupina U. S. Steel Europe (USSE), ktorá zahŕňa slovenskú oceliarsku spoločnosť U. S. Steel Košice, s.r.o. (USSK) a spoločnosť U. S. Steel Balkan, ukončila štvrtý štvrťrok s prevádzkovým ziskom 37 mil. USD, pričom v rovnakom období roku 2002 dosiahol prevádzkový zisk 45 mil. USD. Za celý rok 2003 dosiahla skupina USSE prevádzkový zisk 203 mil. USD oproti zisku 110 mil. USD z roku 2002. Informoval o tom americký hutnícky gigant United States Steel Corporation.


BRATISLAVA - Maďarská spoločnosť MOL zvýšila svoj podiel v spoločnosti Slovnaft, a.s. Bratislava z pôvodných 70,017 % na 98,408 %. V rámci povinnej ponuky získala maďarská spoločnosť spolu 5 855 849 akcií slovenskej rafinérie pri stanovenej cene 1 379 Sk za akciu. Odo dňa vyhlásenia povinnej ponuky k 23. januáru 2004 prijal MOL ponuku na predaj 3 660 009 akcií Slovnaftu z prvej emisie, 2 195 815 akcií Slovnaftu z druhej emisie a 25 akcií z tretej emisie. Vyplýva to z údajov zverejnených spoločnosťou, ktorá ďalej uviedla, že záverečné výsledky povinnej ponuky oznámi bezprostredne po jej vysporiadaní. Finančná skupina J&T Finance Group, a.s. a jej klienti, ktorí spolu ovládali približne 15 % akcií Slovnaftu, pravdepodobne využili povinnú ponuku spoločnosti MOL a predali svoj podiel v slovenskej rafinérii.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Spoločnosť Matador, a.s., Púchov, ktorá sa zaoberá výrobou a predajom osobných a nákladných pneumatík, dosiahla v minulom roku podľa neauditovaných výsledkov zisk pred zdanením vo výške 265 mil. Sk. Tržby za výrobky, služby a tovar predstavovali ku koncu minulého roka 9,3 mld. Sk. Agentúru SITA o tom informoval generálny riaditeľ Štefan Prekop. Matador zvýši v tomto roku priemerný mesačný zárobok tarifne odmeňovaných zamestnancov oproti minulému roku o 6 %. Priemerný mesačný zárobok tarifne odmeňovaných pracovníkov predstavoval v minulom roku 25 143 Sk. Vyplýva to zo schválenej kolektívnej zmluvy na roky 2004 až 2006, ktorú v polovici januára podpísali generálny riaditeľ Matadoru Štefan Prekop, predseda Odborového zväzu Chémia SR pri Matadore Vladimír Seko a predseda výkonného výboru Asociácie zamestnancov pri Matadore Milan Mikolášik.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Spoločnosť S.I.T., Slovak International Tabak, a.s. zavrie do mája tohto roka továreň na výrobu cigariet v Spišskej Belej a prepustí tak 300 zamestnancov. Skupina Imperial Tobacco Group (ITG), do ktorej S.I.T. patrí, oznámila reštrukturalizáciu svojich európskych výrobných jednotiek v rámci zvyšovania produktivity práce a efektívnosti výroby. Informoval o tom riaditeľ pre styk s verejnosťou S.I.T. Richard Vavřík.


BRATISLAVA - Slovenské pivovary v minulom roku vyexpedovali celkovo 4,67 mil. hektolitrov piva, čím zaostali za výstavom roku 2002 o štyri percentá. "Medziročný pokles výstavu piva nastal až po úprave spotrebných daní od 1. augusta minulého roku," uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) Roman Šusták. Za prvých sedem mesiacov uplynulého roka totiž pivovarníci evidovali ešte 1-percentný medziročný nárast, v ďalších mesiacoch však odbyt piva na domácom trhu medziročne klesol o 12 %, čo predstavuje 222 tis. hektolitrov piva. "Klesla spotreba ležiakov a zvýšil sa záujem o lacnejšie nízkostupňové pivá. Priemerná spotreba piva na jedného obyvateľa klesla z 94 litrov v roku 2002 na vlaňajších 90 litrov," dodal

Skryť Vypnúť reklamu


ZAHRANIČNÉ UDALOSTI


PRAHA - Česko-slovenská skupina Penta zvýšila svoju ponuku za štátny podiel v českej ťažobnej spoločnosti Severočeské doly (SD) až na 7,5 mld. CZK. "Súčasným navýšením ceny koná Penta ústretový krok. Ponúka tak ako jediná z uchádzačov cenu zodpovedajúcu znaleckým posudkom privatizačného poradcu," povedal mediálny zástupca Penty Pavel Novák. Finančná skupina J&T nesúhlasí s postupom Penty. "Skupina J&T je štandardným investorom, ktorý ctí definované pravidlá. J&T sa odmieta uchyľovať k praktikám, ktoré volí Penta," uviedol pre agentúru SITA partner skupiny J&T Daniel Křetínský. Súčasne však podľa Křetínského J&T i International Power opakovane deklarujú pripravenosť rokovať o podmienkach ponuky a upraviť ju tak, aby zodpovedala požiadavkám vlády ČR. "Ponuka zahrňuje cenové i necenové aspekty," dodal Křetínský.


BRUSEL - Európska komisia (EK) podala na Európsky súdny dvor oficiálny právny protest proti rozhodnutiu ministrov financií Európskej únie (EÚ) z novembra minulého roku odložiť disciplinárne konanie voči Nemecku a Francúzsku za porušenie rozpočtových pravidiel Paktu stability a rastu. Doručenie prípadu faxom znamená oficiálny začiatok právneho procesu. Tento krok má podľa EK vyjasniť disciplinárne procedúry Paktu, ale spomedzi 15 krajín EÚ našiel podporu iba v Španielsku a Holandsku.

MOSKVA - Ruská spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčšou plynárenskou spoločnosťou na svete, zaznamenala za prvých deväť mesiacov minulého roku medziročný rast čistého zisku viac ako sedemnásobne. Podporný vplyv malo zvýšenie európskych cien zemného plynu a tržieb. Čistý zisk podľa medzinárodných účtovných predpisov vzrástol za tri štvrťroky na 126,44 mld. rubľov z úrovne 16,64 mld. RUB z rovnakého obdobia pred rokom. V samotnom treťom kvartáli čistý zisk stúpol na 22,68 mld. RUB z úrovne 6,27 mld. RUB z rovnakého obdobia roku 2002. Tržby sa za deväť mesiacov medziročne zvýšili na 597,38 mld. RUB z úrovne 441,51 mld. RUB. Za samotný tretí štvrťrok sa tržby zvýšili z medziročného hľadiska na 175,56 mld. RUB z hodnoty 134,97 mld. RUB.

LONDÝN - Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor`s Ratings Services (S&P) zvýšila rating Ruskej federácie pre dlhodobé devízové záväzky na BB+ z predchádzajúcej úrovne BB, ako aj ratingy pre záväzky v domácej mene na BBB-/A-3 z pôvodných BB+/B. Zároveň potvrdila rating B pre krátkodobé devízové záväzky a špeciálny rating ruAA+ podľa takzvanej Ruskej národnej škály. Ratingový výhľad je stabilný. Informovala o tom S&P.

BONN - Nemecký telekomunikačný gigant Deutsche Telekom mal na konci minulého roku 61 mil. klientov v rámci mobilných telekomunikácií, čo oproti predchádzajúcemu roku znamená rast o 13,2 %. Spoločnosť dodala, že rast počtu klientov v jej dcérskom americkom mobilnom operátorovi T-Mobile USA bol zvlášť silný, keďže počet klientov stúpol v minulom roku medziročne o 32,3 % na 13,1 mil. zákazníkov.


MOSKVA - Ruský energetický gigant UES, ktorý sa uchádza o Slovenské elektrárne, má záujem o kúpu ďalších aktív v Európe a konsolidovať ich pod štátnu kontrolu. Andrej Rappoport, šéf spoločnosti Inter RAO UES, ktorá je medzinárodnou dcérou spoločnosti UES, povedal, že spoločnosť má záujem o kúpu aktív za nízke ceny v krajinách bývalého sovietskeho zväzu, vrátane kandidátov na vstup do Európskej únie (EÚ). Spoločnosť UES, resp. Unified Energy System, sa uchádza o konvenčné a jadrové aktíva Slovenských elektrární. Okrem českej ČEZ je teda jediným uchádzačom, ktorý má záujem aj o slovenské jadrové elektrárne sovietskeho typu. Rappoport tvrdí, že ponuka spoločnosti UES je preto výhodnejšia ako ponuka iných uchádzačov z Európy. "Pre Slovákov je lukratívnejšie predať všetky energetické aktíva naraz, než po kúskoch," dodal.


BRUSEL - Rast eura na zahraničných devízových trhoch oslabil konkurencieschopnosť výrobcov eurozóny vo štvrtom kvartáli roka 2003 asi o 2 %. Informovala o tom vo štvrtok Európska komisia. Počas štvrtého kvartálu stúplo euro voči všetkým hlavným menám, pričom voči doláru vzrástlo v priemere o 10 %, voči jenu o 3 %, voči libre o 1 % a voči švajčiarskemu franku o 0,5 %. Medziročne klesla konkurencieschopnosť výrobcov eurozóny o 10 %.


BUDAPEŠŤ - Penetrácia mobilných telefónov v Maďarsku dosiahla ku koncu minulého roku úroveň 78,5 %. Zvýšila sa tak z miery 67,6 % zaznamenanej pred rokom, ako aj z úrovne 76,3 % z konca novembra. Vyplýva to z najnovšej správy Národného komunikačného úradu (NHH). Ako zvyčajne, nárast bol v rámci minulého roku najvýraznejší v decembri, avšak vlaňajší decembrový nárast užívateľov mobilných telefónov bol slabší ako prírastky v decembroch predchádzajúcich dvoch rokov.


MOSKVA - Najväčšia ruská ropná spoločnosť Yukos zaznamenala v treťom štvrťroku rast čistého zisku na úroveň 1,32 mld. USD z hodnoty 850 mil. USD, zaznamenanej v rovnakom období pred rokom. Údaj bol však výrazne nižší ako očakávania analytikov. Yukos tiež vykázal tržby podľa amerických účtovných predpisov GAAP vo výške 4,48 mld. USD, čo oproti tretiemu kvartálu roku 2002 predstavuje rast z úrovne 3,38 mld. USD.


MOSKVA - Rusko je s 80-percentnou pravdepodobnosťou krajinou pôvodu počítačového vírusu MyDoom ktorý sa stal najhoršou internetovou "epidémiou" v histórii. Informovala o tom vedúca ruská protivírusová spoločnosť Kaspersky Labs. Táto bezpečnostná firma odhalila, že prvé e-maily, infikované vírusom MyDoom majú adresy registrované u ruských internetových providerov.


PRAHA - Česká spořitelna zaznamenala vlani medziročný rast čistého zisku o 13 % na 7,29 mld. CZK. Prevádzkový zisk banke však mierne klesol, a to o 4 % na úroveň 8,08 mld. CZK, pretože neinkasovala dividendy od dcérskych firiem. Česká spořitelna to oznámila v piatok a dodala, že v roku 2002 inkaso dividend dosiahlo 587 mil. CZK.


LONDÝN - Ruská ropná spoločnosť Yukos oznámila, že jej odcudzený partner v rámci fúzie Sibnefť neposkytol akceptovateľný návrh ohľadne odlúčenia, takže fúzia naďalej pokračuje. Yukos technicky vlastní 92 % menšej firmy Sibnefť, keďže fúzia medzi oboma firmami sa vlani čiastočne dokončila. Akcionári firmy Sibnefť sa však snažia fúziu zrušiť. Predstavenstvo Yukosu podľa jeho predsedu Simona Kukesa uložilo vedeniu spoločnosti pokračovať v rokovaní s bývalými hlavnými akcionármi Sibnefťu s cieľom nájsť najlepšie riešenie pre implementáciu fúzie.


VARŠAVA - Hrubý domáci produkt (HDP) Poľska vlani vzrástol o 3,7 %, pričom poľská vláda aj analytici očakávali jeho rast o 3,6 %. Nominálny HDP krajiny dosiahol v minulom roku 804,7 mil. PLN. Oznámil to v piatok poľský štatistický úrad.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 4. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 5. Zázračná škola so zelenou strechou
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Crème de la crème po slovensky
 8. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 9. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 10. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 554
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 587
 3. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 693
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 330
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 758
 6. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 261
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 274
 8. Po Slovensku na motorke 5 880
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 252
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 4 476
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Paluda odpovedá na otázky novinárov po pojednávaní v kauze Kuciak na Najvyššom súde.

Čelil Harabinovi, zlákala ho SaS. Neskôr to ľutoval.


6 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Stretnutie lídrov sa konalo v Ženeve.


a 2 ďalší 3 h

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Haščák.

Previedol svoj podiel v Pente. Súvisí to so stíhaním?


6 h
Ilustračná fotografia.

Pôvodné dohody boli v rozpore s legislatívou.


TASR 6 h
Štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík.

Potom bude predložený do Rady ministrov financií (ECOFIN) a do polovice júla by mal byť schválený.


SITA 7 h
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Plán počíta so 175 kriticky dôležitými investíciami v štyroch oblastiach.


SITA 8 h