k ministra financií Eduard Janota, schodok verejných financií dosiahol v minulom roku 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), kým ministerstvo financií skôr odhadovalo deficit na úrovni 6,6 %. Čísla nezahŕňajú jednorazové príjmy z privatizácie a výdavky na finančnú pomoc bankám a priemyselným podnikom, a sú preto dôležitým ukazovateľom trendov vo vývoji verejných financií.
Janota uviedol, že fiškálny schodok napomohli znížiť najmä vysoké výdavky spotrebiteľov, ktoré prispeli ku zvýšeniu daňových výnosov. Nevyčerpali sa však ani všetky zdroje zo štátnych fondov bývania a dopravy a Fondu národního majetku ČR. Tieto mimorozpočtové fondy odložili niektoré výdavky alebo neuhradili dohovorené objednávky, čím vylepšili minuloročnú bilanciu rozpočtu, fiškálny problém však tak len odsunuli do ďalšieho roka. "Zdanlivo vyzerá výsledok 4,5 % HDP veľmi priaznivo, ako by evokoval nepotrebnosť fiškálnej reformy. Pokiaľ však vezmeme do úvahy odložené platby štátnych fondov, tak sa v rámci verejných rozpočtov pohybujeme niekde na úrovni okolo 6 %," povedal Janota.
Minuloročná priaznivejšia bilancia však nič nemení na tom, že celkový trend smeruje k ešte hlbším deficitom v budúcnosti. V roku 2002 predstavoval schodok 3,9 % HDP a v tomto roku sa podľa Janoty vyšplhá až na 5,2 %. Čísla sú počítané podľa metodiky Medzinárodného menového fondu (MMF). Janota uviedol, že Ministerstvo financií ČR (MF) zatiaľ údaje neporovnávalo podľa štandardov Európskej únie ESA, ktoré sú rozhodujúce pre splnenie kritérií pre vstup do eurozóny. V polovici minulého roka pritom MF odhadlo, že podľa metodiky ESA by bol rozpočtový schodok zhruba o 0,6 % vyšší ako podľa kritérií MMF.
Cieľom EÚ sú v dlhodobom horizonte vyrovnané rozpočty členských krajín, pre prijatie do menovej únie postačí zraziť schodok pod 3 % HDP. Česká vláda v minulom roku schválila sériu opatrení, kombinujúcich rast niektorých daní a rozpočtové škrty a dúfa, že týmto spôsobom zníži rozpočtový schodok v roku 2006 pod 4 % HDP. Vstup do eurozóny plánuje kabinet najskôr v rokoch 2009 až 2010.
Vládna koalícia chce taktiež reformovať zdravotníctvo a dôchodkový systém, ktoré sú dlhodobo v deficite, zatiaľ sa však k zmenám neodhodlala, pretože niektorí poslanci sociálnej demokracie chcú zastavenie reforiem. Nižší fiškálny schodok za rok 2003 však podľa Janoty nemožno chápať ako signál, že by vláda mohla od reforiem ustúpiť. "Ministerstvo financií by nemalo na základe minuloročného výsledku pristúpiť ku korekciám fiškálnej reformy," dodal. Predstavitelia vládnej koalície budú rokovať o ďalších krokoch reformy verených financií v nedeľu 1. februára. Tvrdá diskusia sa očakáva najmä v otázke dane z pridanej hodnoty.