Bratislava 28.januára (TASR) - Ak aj reálne prišlo k tomu, že Saddám Husajn k záveru 90.rokov odmeňoval irackou ropou za lojalitu k jeho režimu aj slovenské politické strany či iné osoby, s najväčšou pravdepodobnosť sa na Slovensko dostali už iba peniaze z jej predaja na zahraničných komoditných trhoch. Jediný tuzemský spracovateľ ropy, spoločnosť Slovnaft, ju totiž dlhodobo dováža iba z Ruska cez ropovod Družba a do svojich zásob nenakupuje žiadne mimoriadne dodávky od iných subjektov. Dovoz irackej ropy na Slovensko železničnou cestou je zasa podľa odborníkov vylúčený z titulu privysokých nákladov.
Možnosť spracovania darovanej irackej ropy v prevádzkach Slovnaftu pre TASR odmietol vedúci jeho útvaru pre vzťahy s verejnosťou Dušan Valúch. "Iný zdroj dodávok ako z ropovodu Družba by sme vo svojich záznamoch z minulých rokov určite objavili. Bolo by to veľmi podozrivé, vedeli by sme o tom," uviedol Valúch.
Odpredaj darovanej ropy na zahraničných komoditných burzách za najpravdepodobnejší považuje komoditný analytik spoločnosti Colosseum Jiří Šťastný. "Ak k takýmto obchodným vzťahom Saddáma Husajna so slovenskými subjektmi naozaj dochádzalo, je takéto speňaženie ropy najpravdepodobnejšie. Dovoz ropy na Slovensko železnicou by bol síce možný, ale pridrahý. Do cieľovej krajiny teda asi pritekali už priamo peniaze," uviedol Šťastný.
Podľa Šťastného Husajn pri pašovaní ropy zo svojej krajiny využíval ropovod do Sýrie, malé tankery v Perzskom zálive a ropa sa pašovala aj automobilovými cisternami do Jordánska. Americkí vládni analytici rozsah takéhoto porušovania známeho programu OSN ropa za potraviny odhadovali ešte v roku 2002 na asi 300 až 400 tisíc barelov denne. Vo finančnom vyjadrení Husajn ročne prepašoval ropu za asi 2 miliardy USD (v prepočte 65 miliárd Sk).
Medzi asi 40 krajinami, ktorých občania či strany a cirkvi mali byť obdarované irackou ropou, figurujú okrem Slovenska aj Austrália, Bielorusko, Bulharsko, Kanada, Čína, Španielsko, USA, Francúzsko, Veľká Británia, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Rumunsko, Rusko, či Ukrajina a bývalá Juhoslávia. Súčasné iracké ministerstvo ropného priemyslu v spolupráci s Interpolom pripravuje žalobu s cieľom získať sumy, ktoré by Irak dostal, keby darovanú ropu predal.
(1 USD = 32,516 SKK)