SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 18. januára (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


NEW YORK - Akcie v USA skončili v pondelok na zvýšených úrovniach, pričom technologické emisie uzavreli najvyššie za dva a pol roku. Investori boli totiž presvedčení, že blížiaci sa prílev hospodárskych výsledkov amerických firiem potvrdí očakávania zlepšenia hospodárskej situácie v podnikovej sfére. Index blue-chip emisií Dow Jones však zaostal a vykázal iba slabý prírastok, keďže brokerské spoločnosti znížili hodnotenie akcií blue-chip firiem Merck & Co a Alcoa Inc. Dow Jones stúpol iba o 0,25 % na 10 485,18 bodu. Rozsiahlejší index Standard & Poor`s 500 si však polepšil o 0,48 % na 1 127,23 bodu, index technologických emisií Nasdaq Composite vzrástol o 1,19 % na 2 111,78 bodu, čo bol najvyšší záver od júla 2001.

Skryť Vypnúť reklamu

Americké akcie v utorok klesli, keď náladu trhu utlmili bezvýrazné štvrťročné výsledky niektorých technologických firiem a investori z opatrnosti vyberali zisky z posledného rastu. Neuspokojivé výsledky poradenskej firmy v odbore technológií Accenture a nemeckej softvérovej spoločnosti SAP mierne schladili vysoké očakávania spojené so zverejňovaním výsledkov za štvrtý štvrťrok minulého roka. Ani výroky prezidenta americkej centrálnej banky (Fed) Alana Greenspana nepovzbudili chuť investorov nakupovať akcie. Investori na Wall Street začali byť opatrnejší po šokujúcej správe o nezamestnanosti, ktorá minulý piatok uštedrila trhu ťažkú ranu, uviedli analytici.

Akcie v USA v stredu stúpli a spamätali sa z výrazného poklesu v predchádzajúcom obchodnom dni. Investori sa zamerali na povzbudivé ekonomické správy a dúfali v solídne firemné výsledky za štvrtý kvartál. Obchodníci skúšali investovať do sektora bezdrôtových technológií a blue-chips, boli však opatrní, pretože kľúčové technologické firmy zverejnili svoje výsledky až po závere obchodného dňa. Ku koncu obchodovania začal trh rásť vďaka správe americkej centrálnej banky (Fed), že sa hospodárstvo USA v posledných mesiacoch naďalej zotavovalo. Skôr zverejnené údaje o miernej inflácii zvýšili očakávania, že Fed ponechá úrokové sadzby určitý čas na nízkej úrovni, a ekonomika sa tak bude môcť uzdraviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok akcie klesali, keď neuspokojivé výsledky firmy Intel zatienili hospodárenie najväčšej počítačovej firmy na svete, spoločnosti IBM. Firma IBM vykázala nečakane vysoký štvrťročný zisk vďaka slabému americkému doláru a uviedla, že rast tržieb by tento rok mohol byť rýchlejší ako rast, ktorý očakáva Wall Street. Firma Intel, svetová jednotka vo výrobe mikročipov, na záver stredajšej burzy trh nepovzbudila. Oznámila síce výrazný nárast tržieb a nečakane vysoký zisk, no na prichádzajúci štvrťrok predpovedala pokles tržieb. Akcie firmy IBM narástli o 4,14 %, čo bolo v rámci blue-chips najviac, pričom Intel bol najslabším zo skupiny blue-chips, keď oslabil o 1,56 %. Banka J. P. Morgan Chase & Co. uzatvorila v stredu dohodu o kúpe chicagskej banky Bank One za zhruba 58 mld. USD v akciách, pričom jej akcie klesli o 0,9 %, zatiaľ čo akcie Bank One narástli o 11,23 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Na trhu USA skončili akcie v piatok s prírastkami vďaka solídnym výsledkom technologických firiem Juniper Networks a General Electric Co, ktoré zvýšili nádeje investorov v ďalšie dobré podnikové správy v nasledujúcich týždňoch. Index Nasdaq vzrástol o 1,49 % na 2 140,46 bodu, teda najvyššie od júla 2001. Index S&P 500 stúpol o 0,69 % na 1 139,83 bodu na najvyššiu úroveň od apríla 2002. Index Dow Jones zatváral o 0,44 % vyššie na 10 600,51 bodu, čo je jeho najvyšší bod od marca 2002. Za celý týždeň index Dow Jones stúpol o 1,4 %, Nasdaq o 2,6 % a S&P 500 si polepšil o 1,6 %. Indexu Nasdaq pomohol rast akcií firiem, ktorých činnosť súvisí s telekomunikáciami. Indexy rastú už niekoľko týždňov za sebou.


TOKIO - V pondelok sa na japonskej burze neobchodovalo kvôli sviatku.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavný japonský akciový index Nikkei klesol v utorok z 11-týždňového maxima, keďže investori vyberali zisky pri akciách automobilky Toyota Motor a iných exportérov kvôli obavám z posilňovania jenu a po nedávnych rýchlych prírastkoch cien akcií. Index finišoval so stratou 1,05 % na úrovni 10 849,68 bodu. V piatok pritom skončil na 11-týždňovom maxime 10 965,05 bodu. Index TOPIX padol o 0,69 % na 1 058,4 bodu.

Japonské akcie skončili v stredu takmer nezmenené. Viaceré maklérske firmy zvýšili ratingy niekoľkých japonských podnikov. Tento krok podporil investorov k nákupu technologických akcií ako Sony Corp a Sharp. Index Nikkei si polepšil iba o miernych 0,12 % na 10 863 bodov a index TOPIX si pohoršil o zanedbateľných 0,04 % na 1 057,95 bodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok si akcie v Tokiu pohoršili. Na príčine bol pokles dolára a slabý výhľad amerického výrobcu čipov Intel Corp, čo prinútilo investorov zbavovať sa akcií exportérov a firiem z oblasti čipov, ako napríklad Advantest Corp. Index Nikkei klesol o 1,82 % na 10 665,15 bodu, TOPIX si pohoršil o 1,26 % na 1 044,57 bodu. Advantest Corp stratil 3,56 % na 8 680 JPY.

Ceny akcií na tokijskej burze zatvárali v piatok na zvýšených úrovniach. Investori totiž aktívne kupovali akcie výrobcov digitálnej elektroniky, ako napríklad Pioneer Corp, ktorí majú dobré hospodárske vyhliadky. Nikkei skončil s prírastkom 1,80 % na 10 857,20 bodu, TOPIX si polepšil o 1,38 % na 1 058,97 bodu. Akcie Pioneer, ktorá je vedúcim výrobcom televízorov s plazmovými obrazovkami, vyskočili o 4,01 % na 3 110 JPY. Úspešne si počínali aj akcie elektronických spoločností Victor Co, Matsushita Electric Industrial Co, TDK a Kyocera Corp. Výrazne však klesli akcie výrobcu nákladných áut Isuzu Motors Ltd, o 6,14 % na 214 JPY, ktorý očakáva v roku 2004 pokles predaja na celom svete o 6 % na 480 tis. kusov.

Skryť Vypnúť reklamu

EURÓPA - Švajčiarska spoločnosť Adecco, ktorá je sprostredkovateľom zamestnania, nečakane priznala účtovné nezrovnalosti, čím výrazne zhoršila nálady medzi investormi na trhu a spôsobila v pondelok pokles akcií v Európe. Avšak akcie technologických a ropných firiem stúpli. Index FTSE Eurotop 300 skončil so stratou 0,18 % na úrovni 969,65 bodu, pričom je iba 13 bodov pod 16-mesačným maximom dosiahnutým minulý týždeň. Na európske akcie negatívne vplýval aj zmiešaný začiatok obchodovania na akciovom trhu na Wall Street, ako aj oslabenie dolára.

Európske indexy prelomili v utorok dvojdňovú sériu poklesov po tom, ako najväčší svetový sprostredkovateľ zamestnania Adecco utíšil obavy investorov okolo jeho účtovných problémov a jeho akcie posilnili. Slabšie ako očakávané výsledky európskej softvérovej firmy SAP znížili nádeje investorov na silnejšie tempo ozdravovania sektora. Index FTSE Eurotop 300 posilnil o 0,12 % na 970,77 bodu. Užší index DJ Euro Stoxx 50 si polepšil o 0,29 % na 2 801,97 bodu. Akcie Adecco, ktoré po odhalení účtovných problémov firmy stratili v pondelok tretinu trhovej hodnoty, v utorok posilnili o 8,7 %. Manažment totiž rozptýlil obavy investorov, že by mohlo ísť o podobné problémy, ako má firma Parmalat. Darilo sa akciám automobiliek. Výrobca luxusných automobilov Porsche si polepšil o 3 %, kým BMW si pridalo 2 % a DaimlerChrysler získal 1,8 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Blue-chip emisie v Európe v stredu posilnili takmer na 16-mesačné maximá. Trh podporili výrobcovia ocele, ktorých akcie nakupovali investori kvôli očakávaniam silného dopytu v tomto roku, kým výrobcovia automobilov si polepšili vďaka posilneniu dolára. Energetické tituly však poklesli kvôli obavám z možného vyšetrovania výšky zásob vo firme Shell americkou Securities and Exchange Commission. Index FTSE Eurotop 300 si polepšil o 0,89 % na 979,39 bodu, čo bolo iba o niečo nižšie ako 16-mesačné maximum 982,05 bodu z minulého týždňa. Užší index DJ Euro Stoxx 50 vzrástol o 0,98 % na 2 829,54 bodu. Akcie najväčšieho svetového výrobcu ocele Arcelor stúpli o 3,9 %.

Európske akcie skončili vo štvrtok takmer nezmenené, pričom klesli zo 16-mesačného maxima keď slabé akcie maloobchodníkov a pomalý štart na Wall Street zatienili rast akcií poisťovní ako napríklad holandského Aegonu, ktorý vzrástol o 3,2 %. Index FTSE Eurotop 300 skončil takmer nezmenený na 979,84 bodu a užší index DJ Euro Stoxx 50 stúpol o 0,4 % na úroveň 2 839,6 bodu. Akcie európskych výrobcov mikročipov klesli, keďže spoločnosť Intel síce oznámila priaznivé hospodárske výsledky, avšak zároveň predpovedala aj pokles tržieb na prvý štvrťrok. Akcie nemeckého výrobcu čipov Infineon klesli o 1,6 %, kým akcie holandskej firmy ASML padli o 3,4 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Špekulácie o fúziách vo farmaceutickom a bankovom sektoroch, ako aj oslabenie eura, pomohli európskym akciám v piatok skončiť na nových 16-mesačných maximách. Optimizmus ohľadne hospodárskych výsledkov povzbudil ceny akcií technologických firiem. Avšak akcie firmy Adecco padli o 11,5 % po tom, ako odstúpil jej finančný riaditeľ a spoločnosť odmietla zverejniť detaily o rozsahu svojho účtovného škandálu. Index FTSE Eurotop 300 stúpol o 1,02 % na 990,33 bodu, čo je najvyšší záver od augusta 2002. Index DJ Euro Stoxx 50 si polepšil o 0,89 % na 2 865,97 bodu. Úspešne si počínali akcie automobiliek. Burzu podporili špekulácie o fúzii medzi nemeckými bankami Commerzbank a HVB Group, ktoré banky neskôr popreli. Špekulovalo sa tiež o fúzii medzi francúzskymi farmaceutickými firmami Aventis a Sanofi-Synthelabo.

Skryť Vypnúť reklamu

(1 USD = 32,252 SKK)

(1 EUR = 40,771 SKK)

(100 JPY = 30,405 SKK)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 2. BLoKK v Bratislave je pred dokončením, ponúka posledné apartmány
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 5. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 7. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 8. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 9. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 3. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Zmeny v systéme revíznych postupov
 6. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 7. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 8. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 9. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 10. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 524
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 099
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 838
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 767
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 373
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 783
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 558
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 125
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 706
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 114
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič

Koalícia už začala zle, keď namiesto programu delila kreslá. Aj toto je výsledok.


29. nov
Ilustračné foto.

Štáty zavádzajú povinné očkovanie.


6 h
Kateřina Trávničková vystupuje verejne na instagrame @kate.travnicek, kde sa venuje najmä informovaniu o výchove detí. Má vyštudovanú lingvistiku a andragogiku. Momentálne je v psychoterapeutickom výcviku. Fascinujú ju neurovedy.

Trávničková chápe strach antivaxerov.


24. nov
Poslanec Smeru Ľuboš Blaha.

Dnes prvýkrát FB zmazal Blahovi video.


Neprehliadnite tiež

Poslanci parlamentu.

Do druhého čítania neprešla novela od Smeru o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.


TASR 3 h
Sídlo Európskej komisie v Bruseli.

Na prepojenia Európy s Áziou a Afrikou EÚ vynaloží 300 miliárd eur.


SITA 4 h
Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell.

Rast počtu infekcií spôsobených delta variantom a objavenie omikronu predstavujú riziko pre zamestnanosť.


SITA 4 h
Značka Spengle Carbon chce osloviť hlavne náročnejších cyklistov.

Spengle Carbon investoval vo vlkanovskom priemyselnom parku.


6 h

Blogy SME

 1. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 2. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 3. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 4. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 5. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 7. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 8. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 11 300
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 845
 3. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 5 296
 4. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 951
 5. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 948
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 363
 7. Pavel Macko: Špinavý útok voči mojej rodine trvá už šesť rokov! 4 058
 8. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 4 026
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Zatvoriť reklamu