SME
Piatok, 5. marec, 2021 | Meniny má FridrichKrížovkyKrížovky

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 18. januára (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


NEW YORK - Akcie v USA skončili v pondelok na zvýšených úrovniach, pričom technologické emisie uzavreli najvyššie za dva a pol roku. Investori boli totiž presvedčení, že blížiaci sa prílev hospodárskych výsledkov amerických firiem potvrdí očakávania zlepšenia hospodárskej situácie v podnikovej sfére. Index blue-chip emisií Dow Jones však zaostal a vykázal iba slabý prírastok, keďže brokerské spoločnosti znížili hodnotenie akcií blue-chip firiem Merck & Co a Alcoa Inc. Dow Jones stúpol iba o 0,25 % na 10 485,18 bodu. Rozsiahlejší index Standard & Poor`s 500 si však polepšil o 0,48 % na 1 127,23 bodu, index technologických emisií Nasdaq Composite vzrástol o 1,19 % na 2 111,78 bodu, čo bol najvyšší záver od júla 2001.

Skryť Vypnúť reklamu

Americké akcie v utorok klesli, keď náladu trhu utlmili bezvýrazné štvrťročné výsledky niektorých technologických firiem a investori z opatrnosti vyberali zisky z posledného rastu. Neuspokojivé výsledky poradenskej firmy v odbore technológií Accenture a nemeckej softvérovej spoločnosti SAP mierne schladili vysoké očakávania spojené so zverejňovaním výsledkov za štvrtý štvrťrok minulého roka. Ani výroky prezidenta americkej centrálnej banky (Fed) Alana Greenspana nepovzbudili chuť investorov nakupovať akcie. Investori na Wall Street začali byť opatrnejší po šokujúcej správe o nezamestnanosti, ktorá minulý piatok uštedrila trhu ťažkú ranu, uviedli analytici.

Akcie v USA v stredu stúpli a spamätali sa z výrazného poklesu v predchádzajúcom obchodnom dni. Investori sa zamerali na povzbudivé ekonomické správy a dúfali v solídne firemné výsledky za štvrtý kvartál. Obchodníci skúšali investovať do sektora bezdrôtových technológií a blue-chips, boli však opatrní, pretože kľúčové technologické firmy zverejnili svoje výsledky až po závere obchodného dňa. Ku koncu obchodovania začal trh rásť vďaka správe americkej centrálnej banky (Fed), že sa hospodárstvo USA v posledných mesiacoch naďalej zotavovalo. Skôr zverejnené údaje o miernej inflácii zvýšili očakávania, že Fed ponechá úrokové sadzby určitý čas na nízkej úrovni, a ekonomika sa tak bude môcť uzdraviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok akcie klesali, keď neuspokojivé výsledky firmy Intel zatienili hospodárenie najväčšej počítačovej firmy na svete, spoločnosti IBM. Firma IBM vykázala nečakane vysoký štvrťročný zisk vďaka slabému americkému doláru a uviedla, že rast tržieb by tento rok mohol byť rýchlejší ako rast, ktorý očakáva Wall Street. Firma Intel, svetová jednotka vo výrobe mikročipov, na záver stredajšej burzy trh nepovzbudila. Oznámila síce výrazný nárast tržieb a nečakane vysoký zisk, no na prichádzajúci štvrťrok predpovedala pokles tržieb. Akcie firmy IBM narástli o 4,14 %, čo bolo v rámci blue-chips najviac, pričom Intel bol najslabším zo skupiny blue-chips, keď oslabil o 1,56 %. Banka J. P. Morgan Chase & Co. uzatvorila v stredu dohodu o kúpe chicagskej banky Bank One za zhruba 58 mld. USD v akciách, pričom jej akcie klesli o 0,9 %, zatiaľ čo akcie Bank One narástli o 11,23 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Na trhu USA skončili akcie v piatok s prírastkami vďaka solídnym výsledkom technologických firiem Juniper Networks a General Electric Co, ktoré zvýšili nádeje investorov v ďalšie dobré podnikové správy v nasledujúcich týždňoch. Index Nasdaq vzrástol o 1,49 % na 2 140,46 bodu, teda najvyššie od júla 2001. Index S&P 500 stúpol o 0,69 % na 1 139,83 bodu na najvyššiu úroveň od apríla 2002. Index Dow Jones zatváral o 0,44 % vyššie na 10 600,51 bodu, čo je jeho najvyšší bod od marca 2002. Za celý týždeň index Dow Jones stúpol o 1,4 %, Nasdaq o 2,6 % a S&P 500 si polepšil o 1,6 %. Indexu Nasdaq pomohol rast akcií firiem, ktorých činnosť súvisí s telekomunikáciami. Indexy rastú už niekoľko týždňov za sebou.


TOKIO - V pondelok sa na japonskej burze neobchodovalo kvôli sviatku.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavný japonský akciový index Nikkei klesol v utorok z 11-týždňového maxima, keďže investori vyberali zisky pri akciách automobilky Toyota Motor a iných exportérov kvôli obavám z posilňovania jenu a po nedávnych rýchlych prírastkoch cien akcií. Index finišoval so stratou 1,05 % na úrovni 10 849,68 bodu. V piatok pritom skončil na 11-týždňovom maxime 10 965,05 bodu. Index TOPIX padol o 0,69 % na 1 058,4 bodu.

Japonské akcie skončili v stredu takmer nezmenené. Viaceré maklérske firmy zvýšili ratingy niekoľkých japonských podnikov. Tento krok podporil investorov k nákupu technologických akcií ako Sony Corp a Sharp. Index Nikkei si polepšil iba o miernych 0,12 % na 10 863 bodov a index TOPIX si pohoršil o zanedbateľných 0,04 % na 1 057,95 bodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok si akcie v Tokiu pohoršili. Na príčine bol pokles dolára a slabý výhľad amerického výrobcu čipov Intel Corp, čo prinútilo investorov zbavovať sa akcií exportérov a firiem z oblasti čipov, ako napríklad Advantest Corp. Index Nikkei klesol o 1,82 % na 10 665,15 bodu, TOPIX si pohoršil o 1,26 % na 1 044,57 bodu. Advantest Corp stratil 3,56 % na 8 680 JPY.

Ceny akcií na tokijskej burze zatvárali v piatok na zvýšených úrovniach. Investori totiž aktívne kupovali akcie výrobcov digitálnej elektroniky, ako napríklad Pioneer Corp, ktorí majú dobré hospodárske vyhliadky. Nikkei skončil s prírastkom 1,80 % na 10 857,20 bodu, TOPIX si polepšil o 1,38 % na 1 058,97 bodu. Akcie Pioneer, ktorá je vedúcim výrobcom televízorov s plazmovými obrazovkami, vyskočili o 4,01 % na 3 110 JPY. Úspešne si počínali aj akcie elektronických spoločností Victor Co, Matsushita Electric Industrial Co, TDK a Kyocera Corp. Výrazne však klesli akcie výrobcu nákladných áut Isuzu Motors Ltd, o 6,14 % na 214 JPY, ktorý očakáva v roku 2004 pokles predaja na celom svete o 6 % na 480 tis. kusov.

Skryť Vypnúť reklamu

EURÓPA - Švajčiarska spoločnosť Adecco, ktorá je sprostredkovateľom zamestnania, nečakane priznala účtovné nezrovnalosti, čím výrazne zhoršila nálady medzi investormi na trhu a spôsobila v pondelok pokles akcií v Európe. Avšak akcie technologických a ropných firiem stúpli. Index FTSE Eurotop 300 skončil so stratou 0,18 % na úrovni 969,65 bodu, pričom je iba 13 bodov pod 16-mesačným maximom dosiahnutým minulý týždeň. Na európske akcie negatívne vplýval aj zmiešaný začiatok obchodovania na akciovom trhu na Wall Street, ako aj oslabenie dolára.

Európske indexy prelomili v utorok dvojdňovú sériu poklesov po tom, ako najväčší svetový sprostredkovateľ zamestnania Adecco utíšil obavy investorov okolo jeho účtovných problémov a jeho akcie posilnili. Slabšie ako očakávané výsledky európskej softvérovej firmy SAP znížili nádeje investorov na silnejšie tempo ozdravovania sektora. Index FTSE Eurotop 300 posilnil o 0,12 % na 970,77 bodu. Užší index DJ Euro Stoxx 50 si polepšil o 0,29 % na 2 801,97 bodu. Akcie Adecco, ktoré po odhalení účtovných problémov firmy stratili v pondelok tretinu trhovej hodnoty, v utorok posilnili o 8,7 %. Manažment totiž rozptýlil obavy investorov, že by mohlo ísť o podobné problémy, ako má firma Parmalat. Darilo sa akciám automobiliek. Výrobca luxusných automobilov Porsche si polepšil o 3 %, kým BMW si pridalo 2 % a DaimlerChrysler získal 1,8 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Blue-chip emisie v Európe v stredu posilnili takmer na 16-mesačné maximá. Trh podporili výrobcovia ocele, ktorých akcie nakupovali investori kvôli očakávaniam silného dopytu v tomto roku, kým výrobcovia automobilov si polepšili vďaka posilneniu dolára. Energetické tituly však poklesli kvôli obavám z možného vyšetrovania výšky zásob vo firme Shell americkou Securities and Exchange Commission. Index FTSE Eurotop 300 si polepšil o 0,89 % na 979,39 bodu, čo bolo iba o niečo nižšie ako 16-mesačné maximum 982,05 bodu z minulého týždňa. Užší index DJ Euro Stoxx 50 vzrástol o 0,98 % na 2 829,54 bodu. Akcie najväčšieho svetového výrobcu ocele Arcelor stúpli o 3,9 %.

Európske akcie skončili vo štvrtok takmer nezmenené, pričom klesli zo 16-mesačného maxima keď slabé akcie maloobchodníkov a pomalý štart na Wall Street zatienili rast akcií poisťovní ako napríklad holandského Aegonu, ktorý vzrástol o 3,2 %. Index FTSE Eurotop 300 skončil takmer nezmenený na 979,84 bodu a užší index DJ Euro Stoxx 50 stúpol o 0,4 % na úroveň 2 839,6 bodu. Akcie európskych výrobcov mikročipov klesli, keďže spoločnosť Intel síce oznámila priaznivé hospodárske výsledky, avšak zároveň predpovedala aj pokles tržieb na prvý štvrťrok. Akcie nemeckého výrobcu čipov Infineon klesli o 1,6 %, kým akcie holandskej firmy ASML padli o 3,4 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Špekulácie o fúziách vo farmaceutickom a bankovom sektoroch, ako aj oslabenie eura, pomohli európskym akciám v piatok skončiť na nových 16-mesačných maximách. Optimizmus ohľadne hospodárskych výsledkov povzbudil ceny akcií technologických firiem. Avšak akcie firmy Adecco padli o 11,5 % po tom, ako odstúpil jej finančný riaditeľ a spoločnosť odmietla zverejniť detaily o rozsahu svojho účtovného škandálu. Index FTSE Eurotop 300 stúpol o 1,02 % na 990,33 bodu, čo je najvyšší záver od augusta 2002. Index DJ Euro Stoxx 50 si polepšil o 0,89 % na 2 865,97 bodu. Úspešne si počínali akcie automobiliek. Burzu podporili špekulácie o fúzii medzi nemeckými bankami Commerzbank a HVB Group, ktoré banky neskôr popreli. Špekulovalo sa tiež o fúzii medzi francúzskymi farmaceutickými firmami Aventis a Sanofi-Synthelabo.

Skryť Vypnúť reklamu

(1 USD = 32,252 SKK)

(1 EUR = 40,771 SKK)

(100 JPY = 30,405 SKK)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ročný magister v data science v Prahe odštartuje tvoju kariéru!
 2. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 3. Mysli na svoju budúcnosť!
 4. Láka ťa svet? Študuj v Nitre, je ako Rím na 7 pahorkoch
 5. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 9. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 10. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 1. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 2. Last chance to get The Slovak Spectator discounted subscription
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 18 832
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 16 211
 3. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 13 068
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 9 335
 5. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 9 108
 6. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 8 237
 7. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 489
 8. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 206
 9. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 6 639
 10. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 152
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Udalosti, ktoré definovali pandémiu koronavírusu.

20 h
Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila obete pandémie.

Opäť pribudlo viac ako sto úmrtí.

12 h
Tibor Gašpar.

V kauze trenčianskeho baru obvinili Gašpara, Hraška aj Krajmera.

4 h
Cynická obluda

Kollár má prednosť

V rámci korupciou a papalášizmom nasiaknutého chaosu nazvaného očkovanie sa predbehli aj poslanci.

Neprehliadnite tiež

Vlajka USA.

Zamestnávatelia v USA vytvorili viac pracovných miest než sa očakávalo.

2 h
Ilustračné foto.

Nečinnosť spôsobuje oneskorenie výstavby obchvatu.

3 h
Ilustračná fotografia.

Na druhom mieste skončil čínsky Huawei.

4 h
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia.

Stratégiu pomenovali Accelerate.

4 h