SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 11. januára (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


NEW YORK - Akcie amerických technologických firiem v pondelok výrazne vzrástli a vytiahli index Nasdaq Composite na najvyššiu hodnotu za takmer dva roky. Trh povzbudila softvérová firma Siebel Systems, ktorá predpovedala nečakane vysoký zisk za štvrtý kvartál. Posilnili taktiež americké blue-chip emisie, ktoré poslali index Dow Jones a širší index Standard & Poor`s 500 na najvyššie úrovne za 20 mesiacov. Investori sa v plnej sile vrátili z dovoleniek a začali na trh pumpovať peniaze, pretože veria v ďalší úspešný rok. Nasdaq posilnil o 2,03 % na 2 047,36 bodu a skončil najvyššie od 8. januára 2002. Dow Jones vzrástol o 1,29 % na 10 544,07 bodu, najvyššie od marca 2002. Širší index Standard & Poor`s 500 stúpol o 1,24 % na 1 122,22 bodu, najvyššie od apríla 2002.

Skryť Vypnúť reklamu

Nasdaq skončil v utorok na dvojročnom maxime, keď investori očakávali, že firmy budú zverejňovať solídne hospodárske výsledky. Blue-chip emisie však stagnovali. Nasdaq vzrástol o 0,49 % na 2 057,37 bodu, teda na najvyššiu úroveň od 4. januára 2002. Index blue-chip emisií Dow Jones klesol o zanedbateľných 0,05 % na 10 538,66 bodu. Wall Street vyčkával na hospodárske výsledky firiem za štvrtý kvartál a očakával priaznivé čísla vzhľadom na skutočnosť, že dolár je slabý, úrokové sadzby sú nízke a najväčšia ekonomika sveta posilňuje. Spočiatku akcie klesli kvôli správe, že sektor služieb v USA rástol v decembri pomalšie, ako sa očakávalo, neskôr sa však spamätali.

V stredu index Nasdaq stúpol už štvrtý obchodný deň za sebou, keď ho povzbudilo zlepšené investičné odporúčanie pre akcie firmy Intel od spoločnosti Bernstein Research. Blue-chip emisie však skončili s miernymi stratami, pretože investori zaujali opatrný postoj pred oznámením kľúčových firemných výsledkov a ekonomických údajov. Trh zaťažilo oslabenie akcií veľkých ropných a plynárenských spoločností. Niektorí investori ich totiž začali predávať a vyberať zisky v obavách, že ceny energií sa nemusia udržať na súčasných vysokých hodnotách.

Skryť Vypnúť reklamu

Americké akciové burzy zatvárali vo štvrtok na nových niekoľkoročných maximách, keď náladu investorov zlepšil pred prívalom firemných výsledkov prekvapivo pozitívny výhľad firmy Nokia. Obdobie zverejňovania výsledkov amerických podnikov odštartovala po závere obchodného dňa spoločnosť Alcoa, ktorá dosiahla v štvrtom kvartáli zisk v porovnaní s výraznou stratou pred rokom. Dow Jones vzrástol o 0,6 % na 10 592,44 bodu, čo bola najvyššia úroveň od 19. marca roku 2002. Nasdaq stúpol o 1,09 % na 2 100,25 bodu, čo bol najlepší výsledok 3. júla 2001.

Akcie v USA v piatok padli kvôli údajom o nezamestnanosti v Spojených štátoch amerických za december, ktoré sklamali. Negatívne vplývalo aj zhoršenie hodnotenia akcií telekomunikačných spoločností SBC Communications Inc a AT&T Corp. Index Dow Jones klesol o 1,26 % na 10 458,89 bodu, čo je jeho najväčší denný percentuálny pokles od októbra 2003. Index Standard & Poor`s 500 padol o 0,89 % na 1 121,86 bodu a index Nasdaq oslabil o 0,63 % na 2 086,92 bodu. Avšak za uplynulý týždeň skončil index Dow Jones s prírastkom 0,5 %, index S&P 500 vzrástol o 1,2 % a Nasdaq si polepšil o 4 %. Spomedzi emisií indexu Dow Jones najväčšmi poklesli akcie telekomunikačných firiem SBC Communications a AT&T, keďže popredné brokerské spoločnosti znížili ich hodnotenia. Akcie AT&T Corp padli o 4,2 % a akcie SBC Communications Inc oslabili o 5 %.

Skryť Vypnúť reklamu

TOKIO - Hlavný akciový index Nikkei tokijskej burzy skončil v pondelok v prvom obchodnom dni roku 2004 na dvojmesačnom maxime. Akcie firiem zo všetkých sektorov pozitívne reagovali na priaznivé údaje z USA o výrobnom sektore a na minulotýždňový mierny rast cien akcií v USA. Nikkei ukončil skrátené pondelkové obchodovanie s prírastkom 1,39 % na úrovni 10 825,17 bodu, čo je jeho najvyšší záver od 5. novembra. Rozsiahlejší index TOPIX stúpol o 1,47 % na 1 058,99 bodu. Za celý uplynulý rok 2003 vzrástol index Nikkei o 24,5 %. V pondelok patrili medzi najúspešnejšie emisie akcie výrobcov áut a automobilových súčiastok. Záujem bol aj o akcie bánk, a to vďaka nádejam na oživenie japonskej ekonomiky.

Nikkei v utorok prerušil päťdňovú sériu prírastkov. Investori sa začali obávať silného jenu a výrazného rastu akciového trhu v posledných dňoch a vyberali zisky u akcií spoločnosti Toyota Motor a ďalších exportérov. Index Nikkei zatváral o 0,1 % nižšie na úrovni 10 813,99 bodu, keď na začiatku dňa testoval hranicu 11 000 bodov, nad ktorou sa pohyboval naposledy na konci októbra. Pod predajný tlak sa dostali aj akcie bánk a prepravných firiem. Akcie Toyota klesli o 1,32 % po pondelkovom prírastku o viac ako 4 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Ceny akcií na tokijskej burze skončili v stredu na znížených úrovniach. Posilňovanie japonského jenu totiž odrádzalo investorov od nakupovania akcií japonských exportérov. Burzu navyše zasiahla silná špekulatívna predajná vlna. V stratách pokračovali aj akcie automobiliek, ktorých hospodárske výsledky sú citlivé na pohyb devízových kurzov. Nikkei finišoval so stratou 0,52 % na úrovni 10 757,82 bodu, čím nadviazal na utorkový pokles o 0,1 %.

Hlavný japonský akciový index Nikkei vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu vzrástol. Rast amerického akciového indexu technologických emisií Nasdaq povzbudil dôveru investorov a zaslúžil sa o rast akcií Sharp Corp a iných technologických emisií. Nikkei skončil s prírastkom 0,74 % na 10 837,65 bodu, čo je najvyšší záver od 4. novembra. Záujem bol o akcie bánk po správe, že Sumitomo Trust & Banking Co sa stane druhou vedúcou japonskou bankou, ktorá v plnej miere splatí štátne prostriedky.

Skryť Vypnúť reklamu

Tokijský index Nikkei skončil v piatok obchodný deň na 11-týždennom maxime, keď posilnenie dolára voči jenu podporilo nakupovanie akcií exportérov a technologických titulov. Index Nikkei vzrástol o 1,18 % na 10 965,05 bodu, čo predstavuje najvyššiu úroveň od 21. októbra minulého roka. Širší index TOPIX vzrástol o 0,84 % na 1 065,78 bodu. Taktiež si polepšili akcie automobiliek, keď Toyota Motor Co stúpla o 2,49 % na 3 710 JPY.


EURÓPA - Európske akcie v pondelok spočiatku klesali, avšak ku koncu dňa sa im podarilo rásť, takže skončili na nových 16-mesačných maximách. Nádeje v rast tržieb povzbudili akcie firiem, ako napríklad mobilného operátora Vodafone a vedúcej európskej softvérovej firmy SAP. Európske burzy podporil aj výrazný rast na začiatku obchodovania na Wall Street. Index FTSE Eurotop 300 skončil s prírastkom 0,5 % na úrovni 972,95 bodu, čo je jeho najvyšší záver od augusta 2002. Užší index DJ Euro Stoxx 50 vzrástol o 0,4 % na 2 808,1 bodu. Akcie Vodafone stúpli o 2,7 %, akcie SAP vyskočili o 3,1 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Na európskom akciovom trhu sa v utorok skončilo sedemdňové obdobie rastu cien. Príčinou bola skutočnosť, že pokračujúce oslabovanie dolára negatívne zasahuje výsledky významných európskych exportérov, ako napríklad Volkswagen a GlaxoSmithKline. FTSE Eurotop 300 skončil so stratou 0,2 % na úrovni 971 bodov, teda pod novým 16-mesačným maximom, ktoré zaznamenal na začiatku obchodného dňa. Akcie automobiliek Volkswagen a BMW klesli o 4,5 % resp. 4,0 %. Akcie farmaceutickej firmy GlaxoSmithKline oslabili o 1,6 %.

Európske akciové trhy skončili v stredu s poklesom, keďže ceny akcií ropných firiem sa dostali pod tlak kvôli zníženiu hodnotenia zo strany brokerskej spoločnosti a kvôli obavám investorov z negatívnych vplyvov oslabovania dolára na ich výsledky. Avšak akcie telekomunikačných spoločností si počínali úspešne. Akcie firmy Nokia stúpli o 2,1 % po tom, ako investičné banky JP Morgan a Dresdner Kleinwort Wasserstein zvýšili ich hodnotenie. Na akcie ropných firiem mala nepriaznivý vplyv skutočnosť, že brokerská spoločnosť Smith Barney znížila ich hodnotenie kvôli oslabovaniu dolára a poklesu cien ropy. Akcie britskej ropnej firmy BP padli o 2,1 %, talianska Eni oslabila o 3,1 %, francúzska Total klesla o 2,5 % a holandská Royal Dutch Shell si pohoršila o 1,7 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Európske blue-chips uzatvorili vo štvrtok blízko 16-mesačného maxima, keď trh podporili najmä telekomunikačné spoločnosti po tom, čo Nokia predpovedala zvýšenie predaja a tržieb za štvrtý štvrťrok. Stratégovia uviedli, že pozitívne správy od telekomunikačných spoločností a firiem vyrábajúcich čipy do počítačov pomohli znížiť pretrvávajúce obavy investorov o pevnosti globálnej ekonomiky. Najväčší svetový výrobca mobilných telefónov Nokia si polepšil o 12,4 % a Francúzsky Alcatel vzrástol o 10,4 %.

Európske akcie v piatok klesli, keďže slabé údaje o americkej zamestnanosti vrhli tieň pochybností o kvalite oživovania hospodárstva USA. Zastavil sa tak rast trhu na 16-mesačné maximá. Na čele klesajúcich emisií boli akcie ropnej firmy Royal Dutch/Shell, ktoré padli o 7,6 %. Výrazne oslabili aj akcie francúzskej maloobchodnej spoločnosti Carrefour, o 5,6 %, keďže štvrťročné tržby firmy sklamali. Na druhej strane však akcie konkurenčnej spoločnosti Ahold vzrástli o 8,8 %, keďže firma uviedla, že pokles jej tržieb v roku 2003 bol spôsobený skôr oslabovaním dolára než prevádzkovými dôvodmi a bol v súlade s očakávaniami analytikov. Index FTSE Eurotop 300 klesol o 0,5 % na 971,4 bodu, a index DJ Euro Stoxx 50 oslabil o 0,7 % na 2 800,16 bodu.

Skryť Vypnúť reklamu

(1 USD = 32,502 SKK)

(1 EUR = 40,873 SKK)

(100 JPY = 30,61 SKK)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 42 006
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 745
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 399
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 527
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 986
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 961
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 339
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 184
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 046
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 927
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Celoplošný skríning pokračoval nedeľným testovaním aj v odberovom mieste zriadenom v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne.

Na Slovensku prebieha plošné testovanie. PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 236-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí.

15 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere!

Zuzana Kepplová.

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

3 h
Dánsky režisér Thomas Vinterberg.

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

22. jan

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

7 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Trh rezidenčných nehnuteľností v USA zaznamenal rýchly rast.

5 h
Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

INDEX zosumarizoval, čo spája 15 mien z veľkého biznisu.

8 h

Londýnske City sa musí pripraviť na to, prichádza zmena.

8 h
Boeing 777X

Prvý skúšobný let absolvovalo obrovské lietadlo vlani v januári.

14 h