l totiž podľa návrhu zákona o energetike, ktorý pripravilo ministerstvo hospodárstva, k 1. júlu 2004 liberalizovať pre všetkých odberateľov okrem domácností. Pre domácnosti sa trh s energiami otvorí k 1. júlu 2007. V praxi to znamená, že jednotlivé podniky budú od júla 2004 nakupovať a predávať elektrinu a plyn za najlepšiu cenu, aká bude na trhu, domácnosti to čaká o tri roky neskôr.
Liberalizácia trhu s plynom na Slovensku v roku 2003 stagnovala. Odberateľom sa totiž oplatilo zrealizovať nákup mimo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) iba v tom prípade, ak by dovezený plyn zodpovedal primeranej kvalite a cena vrátane taríf za prepravu by bola nižšia ako z SPP. Výška taríf za prepravu plynu pre oprávnených odberateľov predstavovala 2,37 Sk za meter kubický. Tarify sa pritom nevzťahujú na dĺžku prepravnej trasy, čo znamená, že sa pri nich uplatňuje takzvaný princíp poštovej známky. Výraznejší posun nenastal ani v liberalizácii trhu s elektrickou energiou, kde možnosť doviesť elektrinu cez Slovenskú elektrizačnú a prenosovú sústavu využíva len Západoslovenská energetika.
Zákony upravujúce oblasť energetiky by mali byť predložené na rokovanie vlády v januári 2004. Na rokovanie parlamentu by sa tak mali následne dostať o mesiac neskôr. Ministerstvo hospodárstva vyčlenilo zo zákona o energetike oblasť teplárenstva, ktorá bude riešená v samostatnom zákone. Všetky tri pripravované energetické zákony, a to zákon o energetike, zákon o regulácii sieťových odvetví a zákon tepelnom hospodárstve, nadobudnú účinnosť súčasne.