Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 21. decembra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


TOKIO - Hlavný tokijský index Nikkei v pondelok vzrástol o viac ako tri percentá na päťtýždenné maximum, pretože víkendové zadržanie bývalého irackého vodcu Saddáma Husajna zmiernilo obavy z bezpečnostnej situácie vo svete a napomohlo rastu akcií spoločnosti Toshiba a ďalších exportérov. Index Nikkei stúpol o 3,16 % na 10 490,77 bodu, čo predstavuje najsilnejší denný nárast od 1. septembra a najvyššiu uzávierku od 10. novembra. Toshiba posilnila o 3,83 %, kým Canon získal 2,88 %. S upokojením obáv o svetovú bezpečnosť investori skupovali taktiež akcie leteckých spoločností a námorných dopravcov. Niektorí makléri však uviedli, že sa trh možno trošku unáhlil, keď započítal očakávané zisky európskych a amerických trhov v reakcii na zadržanie Saddáma Husajna.

Japonský akciový index Nikkei finišoval v utorok o 2 % nižšie, pričom sa znížil z päťtýždňového maxima. Investori totiž vyberali zisky pri akciách leteckej spoločnosti Japan Airlines System a iných emisiách, ktoré vzrástli po správe o zatknutí Husajna. Na tokijskú burzu tlačil pokles akcií v USA a posilnenie jenu. Akcie firmy Japan Airlines padli o 0,35 % na 285 JPY. Investori totiž vyberali zisky po pondelkovom 4-percentnom raste, ktorého príčinou boli očakávania, že zatknutím Husajna sa zmiernia globálne bezpečnostné hrozby. Najvýraznejší pokles utrpeli akcie brokerských firiem, ako napríklad Nomura Holdings, ktoré oslabili o 2,72 % na 1 718 JPY.

Hlavný japonský akciový index Nikkei skončil v stredu so stratou. Taiwan totiž oznámil, že výsledky testov na SARS u výskumného pracovníka v oblasti medicíny boli pozitívne. To viedlo investorov k masívnemu výpredaju akcií firmy Nippon Yusen a iných prepravných a leteckých spoločností. Rozsiahlejší index TOPIX oslabil o na týždenné minimum.

Japonské akcie finišovali vo štvrtok na mierne zvýšených úrovniach. Investori totiž aktívne nakupovali akcie firiem s dobrými hospodárskymi výsledkami ako Toyota Motor. Záujem bol aj o akcie firiem, ktorých aktivity súvisia s Čínou. Burzu podporila aj správa o založení investičného fondu. Hlavný index Nikkei vzrástol a rozsiahlejší index TOPIX si taktiež polepšil. Prírastky na tokijskej burze boli však limitované, pretože obchodníci predávali akcie technologických firiem ako Tokyo Electron kvôli posilňovaniu jenu a pádu technologického indexu Nasdaq v USA.

Tokijský index Nikkei stúpol v piatok takmer o dve percentá, keď investori nakupovali titul Sony Corp a ostatných blue-chip exportérov po tom, ako ekonomické údaje z USA spôsobili rast amerických akcií na 19-mesačné maximá. Index Nikkei si polepšil o 1,79 % na 10 284,54 bodu. Širší index TOPIX stúpol o 1,31% na 1 008,61 bodu. Spoločnosť Sony vzrástla o 2,78 % na 3 700 JPY. Firma Advantest si polepšila o 2,9 % na 7 800 JPY, Fujitsu Ltd získal 2,37 % na 605 JPY a NEC Corp stúpol o 0,97 % na 732 JPY. Toyota Motor Corp stúpla o 1,39 % na 3 640 JPY, kým Honda Motor Co Ltd posilnila o 2,63 % na 4 680 JPY.

NEW YORK - Americké akcie v pondelok klesli na čele s technologickými titulmi, keď sa utíšila prechodná nákupná horúčka z počiatku obchodného dňa, vyvolaná zatknutím bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna. Indexy Dow Jones a Standard & Poor`s 500 vďaka správe o zadržaní bývalého irackého vodcu spočiatku vyskočili na úrovne, aké sa nezaznamenali takmer 19 mesiacov. Nadšenie investorov však počas popoludnia ochablo a hlavné indexy sa dostali do záporných čísiel, pretože investori začali vyberať zisky po silnom raste z predchádzajúcich obchodných dní. Index Dow Jones, ktorý strávil väčšinu obchodného dňa v kladných číslach, nakoniec skončil o 0,19 % nižšie na 10 022,82 bodu, a udržal sa tak nad hranicou 10 000 bodov z minulého týždňa. Index Standard & Poor`s 500 oslabil o 0,57 % na 1 068,04 bodu a technologický Nasdaq Composite padol o 1,58 % na 1 918,26 bodu.

Americké blue-chips emisie v utorok stúpli na takmer 19-mesačné maximum po tom, ako spomalenie inflácie a rast priemyselnej výroby v USA zvýraznili silu oživovania americkej ekonomiky. Investori sa tak utvrdili v názore, že úrokové sadzby ostanú nízke dlhší čas. Ďalšie makroekonomické údaje ukázali, že deficit na americkom bežnom účte v treťom kvartáli nečakane výrazne klesol. Index blue-chip emisií Dow Jones stúpol. Z blue-chip emisií najviac rástli akcie veľkých priemyselných podnikov, vrátane United Technologies a Caterpillar.

Americké akcie skončili v stredu takmer bezo zmien po tom, ako sa dolár prepadol na ďalšie historické minimum voči euru, čím opäť vyvolal obavy, že slabá mena obmedzí prílev zahraničných investícií do USA. Na trhu vládli obavy, že cenné papiere, denominované v americkej mene, prinesú zahraničným investorom nižšie zisky. Následkom by mohlo byť obmedzenie zahraničných investícií do amerických aktív, ktoré financujú schodok na americkom bežnom účte.

Americké akciové indexy Dow Jones a Standard & Poor`s 500 skončili vo štvrtok tretí deň v poradí zhruba na 19-mesačnom maxime. Údaje o silnom spracovateľskom priemysle a prekvapujúcom poklese počtu Američanov, žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti, zlepšili predstavu Wall Street o stave najväčšej svetovej ekonomiky. Federálna rezervná banka z Filadelfie oznámila, že jej index regionálneho spracovateľského priemyslu stúpol v decembri na desaťročné maximum 32,1 bodu z novembrových 25,9 bodu. Ekonómovia očakávali naopak pokles indikátoru. Ministerstvo práce uviedlo, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti klesol minulý týždeň na 353 tis. z úrovne 375 tis. v predchádzajúcom týždni. Analytici očakávali zníženie na 365 tis. Počet žiadostí sa tak vrátil na takmer trojročné minimum zo začiatku novembra. Z blue-chips najviac posilnil vďaka lepšiemu investičnému odporúčaniu od JP Morgan priemyselný koncern Honeywell International. Akcie Honeywellu stúpli o 4,3 %.

Americké blue chips v prvej polovici piatkového obchodovali mierne rástli. Pokračovali tak

v trojtýždennom raste, vďaka ktorému uzavreli vo štvrtok tretí deň v poradí na 19-mesačnom maxime. Avšak širší trh a technologické tituly kolísali, pretože vypršanie štyroch druhov termínovaných kontraktov na trhu zvýšilo objemy obchodov a volatilitu. Index blue chips Dow Jones posilňoval o 16:45 SEČ o 0,33 % na 10 281,71 bodu, kým technologický index Nasdaq Composite strácal 0,04 % na 1 955,30 bodu. Širší index Standard & Poor`s 500 stúpal po počiatočnom poklese o 0,07 % na 1 089,97 bodu. Index Dow Jones uzatvoril s nárastom o 0,29 % na 10 278,22 bodu, čo bola najvyššia úroveň od 17. mája 2002. Index Standard & Poor`s 500 však uzatvoril nižšie o 0,05 % na úrovni 1 088,66 bodu a index Nasdaq Composite poklesol o 0,26 % na 1 951,02 bodu.


EURÓPA - Európske blue-chip emisie skončili v pondelok na zvýšených úrovniach, avšak neudržali sa na nových ročných maximách. Pomohli im silnejúce nádeje, že v prípade dosiahnutia politickej stability v Iraku sa zvýšia perspektívy rastu amerických a európskych ekonomík a firiem. Veľmi silný dopyt bol po akciách technologických firiem. Index FTSE Eurotop 300 finišoval s prírastkom 0,20 % na úrovni 939,65 bodu, teda pod novým tohtoročným maximom 949,30 bodu, zaznamenaným na začiatku dňa. Užší index DJ Euro Stoxx 50 vzrástol o 0,5 % na 2 698,77 bodu, pričom zaznamenal ročné maximum 2 725,49 bodu.

Európske blue-chip skončili v utorok na znížených úrovniach. Výrazne klesali akcie technologických firiem, ako napríklad Cap Gemini. Príčinou boli obavy investorov z možných negatívnych vplyvov oslabovania amerického dolára na rast európskej ekonomiky a európskych podnikov. Najväčšia európska spoločnosť v rámci počítačových služieb Cap Gemini znepokojila investorov svojim už tretím varovaním v tomto roku pred horšími výsledkami a jej akcie padli o 13,5 %. Klesali aj akcie technologických firiem Philips, ASML a Infineon.

Európske akcie finišovali v stredu na zmiešaných úrovniach. Oslabovanie dolára a rast cien ropy negatívne vplývali na akcie mnohých firiem. Trhu však poskytol podporu rast britských finančných spoločností Aviva a Barclays. Povzbudzujúcim faktorom bol aj rast akcií ropných firiem, ako napríklad BP a Royal Dutch/Shell, keďže ceny ropy vyskočili na najvyššie úrovne od vojny v Iraku. Akciám britských bánk a poisťovní pomohol 30-percentný rast akcií firmy China Life, ktoré debutovali na newyorskom trhu.

Ropné a finančné emisie pomohli vo štvrtok európskym akciovým trhom skončiť o niečo nižšie pod maximom roku 2003. Nové signály oživovania ekonomiky totiž zatienili obavy z vplyvu oslabovania dolára na európsky export. Trh podporili taktiež farmaceutické tituly. Akcie spoločnosti Celltech poskočili o 4,5 %. Spoločnosti Royal Dutch/Shell, BP a ostatné hlavné ropné tituly posilnili o jedno až dve percentá vďaka rastu cien ropy, akcie poisťovne Allianz si polepšili o 2,7 % po tom, ako banka Lehman Brothers zvýšila rating tejto emisie.

Európske akciové burzy v piatok popoludní stagnovali tesne pod tohtoročnými maximami. Trh

ignoroval správu, že potravinárska skupina Parmalat má v účtovníctve dieru v hodnote štyroch miliárd eur. S akciami Parmalatu sa dočasne prestalo obchodovať. Bank of America totiž neuznala pravosť dokumentu potvrdzujúceho, že divízia Parmalatu so sídlom na Kajmanských ostrovoch drží v hotovosti a cenných papieroch zhruba 3,95 miliardy eur. ABN AMRO pri akciách skupiny dočasne stiahla odporúčanie "držať". Makléri uviedli, že dlhopisy Parmalatu so splatnosťou v roku 2010 strácali osem bodov a pohybovali sa na 35 % svojej nominálnej hodnoty. Akcie niekoľkých Talianskych bánk oslabovali kvôli obavám, že finančné ústavy možná majú u Parmalatu nejaké pohľadávky. Index európskych blue chips FTSE Eurotop 300 stúpol o 0,3 % na 947 bodu. Užší index DJ Euro Stoxx 50 vzrástol o 0,4 % na 2 725 bodu, čo bol najlepší výsledok od 11. septembra 2002. %.

(1 USD = 33,131 SKK)

(1 EUR = 41,147 SKK)

(100 JPY = 30,788 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 11 057
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 149
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 6 118
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 274
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 099
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 4 790
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 111
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 3 044
 9. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 195
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 023

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

SME naživo: Mať na poste Kaliňáka, to je maškaráda a nie hrádza proti extrémizmu

Diskutujú Zuzana Kepplová, Peter Tkačenko a Martin Hanus.

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Zuckerberg by bol nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.

Neprehliadnite tiež

Marcinčin: Vidíme obrovský záujem o sociálne podniky

Vznik sociálnych podnikov má byť podporený z Európskeho sociálneho fondu.

V Berlíne otvorili prvé vegetariánske mäsiarstvo

Výrobky sú zložené prevažne zo sóje, korenia a ďalších rastlinných zložiek.

Za úplatky ide obvinený úradník do väzby

Za mrežami môže stráviť bývalý zamestnanec štátnej agentúry tri až osem rokov.

Lajčák porušil zákon aj ústavu, tvrdí ombudsmanka. Tranparency podáva žalobu

Po rozhodnutí ombudsmanky má ministerstvo zahraničných vecí dvadsať dní na to, aby dokumenty zverejnilo.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop