SME

Uplynulý týždeň na svetových devízových trhoch

LONDÝN 17. novembra (SITA, Reuters) - Vývoj udalostí na svetových devízových trhoch v uplynulom týždni:


PONDELOK - Japonský jen posilnil v pondelok pred týždňom na devízovom trhu voči americkému doláru a dosiahol desaťmesačné maximá voči euru. Investori sa totiž zhodli na tom, že oslabenie pozície japonskej vlády po víkendových parlamentných voľbách nezabrzdí nutné reformy, ale dokonca by ich mohlo posilniť. Jen spočiatku kopíroval pád cien japonských akcií kvôli obavám investorov, že výsledky volieb môžu spomaliť tempo fiškálnych a bankových reforiem v Japonsku. Avšak situácia sa neskôr počas dňa zmenila, keďže investori si uvedomili, že japonská vládna koalícia musí teraz buď výraznejšie napredovať v reformách, alebo neskôr uvoľniť priestor pre proreformnú opozíciu, ktorej pozície po voľbách zosilneli.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok na európskom trhu do 13:45 SEČ posilnil jen voči euru na úroveň 124,55 JPY/EUR, čo bola najsilnejšia úroveň od januára. Neskôr si polepšil na 10-mesačné maximum okolo 124,18 JPY/EUR. Oproti záveru predchádzajúceho obchodného dňa si tak polepšil o 1 %. Voči doláru jen posilnil o 0,5 % na 108,72 JPY/USD, čím sa výraznejšie priblížil k nedávnym trojročným maximám. Neskôr dosiahol aj trojročné maximá neďaleko úrovne 107,90 JPY/USD. Záujem bol aj o výnosnejšie meny, ako austrálsky a novozélandský dolár, ktoré oba posilnili voči americkej mene na šesťročné maximá. Voči euru kolísal dolár medzi denným maximom 1,1468 USD/EUR a denným minimom 1,1536 USD/EUR, pričom popoludní sa nachádzal pri dennom maxime.


UTOROK - Japonský jen sa v utorok na európskom devízovom trhu stabilizoval voči doláru. Chýry na trhu o údajnej intervencii Japonska stlačili jen z trojročných maxím, zaznamenaných v predchádzajúcom dni po víkendových parlamentných voľbách v Japonsku. Na jen tlačil aj 2,8-percentný pokles japonských akcií, ako aj údaje o objednávkach strojov v Japonsku, ktoré boli slabšie ako sa očakávalo. Údaje o objednávkach strojov sú kľúčovým signálom budúcich trendov pri kapitálových výdavkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Japonský jen spočiatku v utorok na európskom trhu voči doláru oslaboval, avšak do 13:30 SEČ vymazal svoje raňajšie straty a obchodoval sa nezmenený oproti záveru predchádzajúceho dňa okolo úrovne 108,65 JPY/USD. Na začiatku dňa oslabil jen kvôli chýrom o japonskej intervencii cez hranicu 109 JPY/USD, hoci deň predtým dosahoval trojročné maximá neďaleko úrovne 107,90 JPY/USD. Voči euru sa obchodoval jen v utorok popoludní na úrovni 125 JPY/EUR, po tom ako v predchádzajúcom dni dosiahol 10-mesačné maximum okolo 124,18 JPY/EUR. Euru sa nepodarilo čerpať výhody z priaznivej správy o nemeckom indikátore očakávaní investorov ZEW, takže sa voči doláru obchodovalo na hodnote 1,15 USD/EUR, teda tesne nad sedemtýždňovýmn minimom, ktoré zaznamenalo minulý týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

STREDA - Euro v stredu posilnilo voči doláru na týždenné maximum, keďže investori vyberali zisky pred vyčkávaným zverejnením ďalších ekonomických údajov z USA. Darilo sa aj švajčiarskemu franku, ktorý vyskočil voči americkej mene o jedno percento. Devízové trhy zaťažuje rastúce napätie v obchodných vzťahoch medzi USA a ich obchodnými partnermi, rast počtu obetí v Iraku a oslabovanie akcií. Nálade na trhu neprospela ani správa, že pri bombovom atentáte na irackú základňu talianskej vojenskej polície zahynulo najmenej 20 ľudí. Nedostatok údajov o ekonomike USA oslabil akcie, ktoré sú hlavným ťahúňom americkej meny. Nervozitu vyvolalo aj pondelkové rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO), že clá na dovoz ocele do USA porušujú pravidlá medzinárodného obchodu. Európska únia pohrozila, že ak Washington clá nezruší, uvalí do jedného mesiaca sankcie na americký tovar. Euro stúplo o 0,9 %, čím sa prvýkrát za týždeň dostalo nad úroveň 1,1600 USD/EUR. Dolár posilnil voči jenu približne na 108,90 JPY/USD. Investori mali obavy, že by sa mohlo Japonsko snažiť oslabiť svoju menu.

SkryťVypnúť reklamu

ŠTVRTOK - Euro sa vo štvrtok popoludní vyšplhalo voči doláru nad hranicu 1,17 USD/EUR, a ocitlo sa tak na najvyššej úrovni od konca októbra. Trh reagoval na údaje o nečakane výraznom septembrovom náraste amerického obchodného deficitu a na správu o väčšom počte Američanov, ktorí žiadajú o podporu v nezamestnanosti. Euro sa vyšplhalo až na 1,1726 USD/EUR z úrovne 1,1676 USD/EUR, zaznamenanej krátko pred zverejnením údajov. O 15:20 SEČ sa obchodovalo na 1,1714 USD/EUR. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA stúpol v týždni, končiacom sa 8. novembra, na 366 tisíc z revidovaných 353 tisíc, zaznamenaných v predchádzajúcom týždni. Analytici očakávali zvýšenie na 360 tisíc z pôvodne uvádzaných 348 tisíc.


PIATOK - Dolár nadviazal v piatok na európskom devízovom trhu na nedávny pád voči euru na trojtýždňové minimá, pričom voči japonskému jenu sa priblížil k nedávno zaznamenanému trojročnému minimu. Investori zamerali svoju pozornosť na nové ekonomické údaje z USA, aby zistili intenzitu oživovania americkej ekonomiky. V uplynulom týždni si dolár počínal neúspešne kvôli nepokojom v Iraku, napätiu v rámci svetového obchodu a zverejneným slabým údajom, ktoré zvýšili obavy o ekonomiku USA. Investori boli pod vplyvom týchto skutočností nútení zredukovať dolárové pozície po jeho silnom dvojtýždňovom raste. Doláru neprospela ani skutočnosť, že americké akcie počas uplynulého týždňa výrazne kolísali a nedosiahli nové maximá.

SkryťVypnúť reklamu

"V uplynulom týždni sme zaznamenali určitú zmenu postojov voči doláru na trhu. Výrazne sa zhoršili očakávania vývoja ekonomiky USA pre nasledujúce mesiace. Vládne dokonca názor, že súčasný rast americkej ekonomiky je na úkor budúcnosti," povedal jeden z analytikov. V piatok v Európe o 13:35 SEČ dolár obchodoval voči euru oproti predchádzajúcemu dňu o pol percenta na nižšej úrovni 1,1799 USD/EUR. Nachádza sa tak iba 1,5 centu nad rekordným minimom, zaznamenaným na začiatku tohto roku. Voči jenu padol dolár na 107,99 JPY/USD, čím sa dostal veľmi blízko k trojročnému minimu. Euro veľmi nereagovalo na zverejnené priaznivé údaje o rýchlom raste ekonomiky eurozóny v treťom štvrťroku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 569
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 550
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 042
  4. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 921
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 799
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 584
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 083
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 176
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 081
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 659
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 406
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 081
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 659
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 406
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu