Súhrn správ vydaných ekonomickou redakciou od 15:00 do 18:00

BRATISLAVA - Lízingová spoločnosť B.O.F., a.s., Bratislava predala v piatej sérii dlhopisy v počte 30 tis. kusov v celkovej hodnote 300 mil. Sk. Primárny predaj dlhopisov spoločnosť ukončila 1. novembra. B.O.F. plánovala emitovať dlhopisy v celkovej hodno

te do 500 mil. Sk, pričom začiatkom ich vydávania bol 1. august tohto roka. Peňažné prostriedky získané predajom dlhopisov použije spoločnosť na lízingové operácie. Ako uviedol pre agentúru SITA Vladimír Ďurič z B.O.F., spoločnosť je s emitovaným množstvom dlhopisov spokojná. V predchádzajúcej emisii spoločnosť emitovala dlhopisy v hodnote 400 mil. Sk.

BERLÍN - Nemecká priemyselná produkcia v septembri medzimesačne nečakane klesla o 1,2 % po augustovom revidovanom znížení o 3,7 %. V piatok to oznámilo spolkové ministerstvo hospodárstva a práce. Medziročne sa priemyslová výroba znížila o 3,6 % po augustovom revidovanom poklese o 3,2 %. Septembrové údaje však skreslili prázdniny a nemali by oslabiť nádej v zotavenie ekonomiky. Analytici očakávali mezimesačné zvýšenie o 1,8 % oproti pôvodne uvedenému augustovému zníženiu o 2,5 %. Medziročne čakali pokles o 0,5 % po pôvodne uvedenom znížení o 1,9 % za august.

BRATISLAVA - Štandardizovaná miera nezamestnanosti krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) stúpla v septembri medzimesačne o 0,1 percentuálneho bodu a medziročne o 0,2 percentuálneho bodu na 7,2 %. V eurozóne dosiahla septembrová miera nezamestnanosti úroveň 8,8 %, rovnako ako v auguste. Oproti septembru minulého roka vzrástla o 0,3 percentuálneho bodu. Počas dvanástich mesiacov do septembra vzrástla štandardizovaná nezamestnanosť vo Francúzsku z 8,9 % na 9,5 %, v Nemecku z 8,7 % na 9,4 % a v Kanade z 7,7 % na 8 %.

BRATISLAVA - Z tunelovania Všeobecnej úverovej banky, a.s., (VÚB) v takzvanom zlatokopeckom období Slovenska v rokoch 1997 až 1998 obvinili vyšetrovatelia odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti 10 osôb. Medzi nimi sú štyria bývalí členovia predstavenstva VÚB, jeden súčasný člen predstavenstva banky, jeden ďalší zamestnanec VÚB, štyria bývalí a traja súčasní štatutári Konsult Real. Minister vnútra Vladimír Palko vysvetlil, že Michal K. bol najprv členom predstavenstva VÚB, a potom štatutárom Konsult Real (KR), Ladislav V. bol v minulosti aj členom predstavenstva VÚB, aj štatutárom Konsult Real a Bohuslav Š. je v súčasnosti členom predstavenstva VÚB aj štatutárom Konsult Real. Títo ľudia spôsobili štátu a súkromným spoločnostiam škodu za vyše 2,21 mld. Sk.

WASHINGTON - Miera nezamestnanosti v USA v októbri klesla na 6 % zo septembrových 6,1 %. V piatok to oznámilo americké ministerstvo práce. Počet miest mimo poľnohospodárskeho sektora sa medzimesačne zvýšil o 126 tis. osôb, zatiaľ čo v septembri stúpol o revidovaných 125 tis. osôb. Pôvodne ministerstvo udávalo za september zvýšenie o 57 tis. miest. Analytici očakávali stagnáciu nezamestnanosti na 6,1 %, počet miest mimo poľnohospodárstvo mal podľa ich

odhadu stúpnuť o 58 tis. osôb.

BRATISLAVA - V závere prvého novembrového týždňa vládol na peňažnom trhu podstav likvidity a bankové domy sústredili na obchodovanie len s jednodňovými úložkami. Nedostatok zdrojov v bankovom sektore odzrkadľovali aj ceny najkratších úložiek, ktoré sa držali na 7-percentnou úrovňou. "Na účtoch v Národnej banke Slovenska (NBS) držali banky 20,103 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje k nedeli plnenie povinných minimálnych rezerv len na 99,21 %," uviedol díler Tatra banky Michal Staňo.

NEW YORK - Dolár vzrástol v piatok voči všetkým hlavným menám, keď prekvapujúco veľký nárast počtu pracovných miest za október potvrdil očakávania výrazného rastu v USA. Euro kleslo voči doláru na najnižšiu úroveň od konca septembra, a to o 0,24 % na 1,1385 USD/EUR. Voči švajčiarskemu franku posilnil dolár na 1,3782 CHF/USD. Voči britskej libre dolár klesol o 0,6 % na 1,6591 USD/GBP.


BRATISLAVA - V závere týždňa slovenský akciový index SAX posilnili akcie Slovnaftu na úroveň 176,22 bodu. Hodnota indexu mierne vzrástla o 0,24 %, resp. o 0,43 bodu. Objem obchodov uskutočnených na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) zaznamenal rast, keď sa zvýšil zo štvrtkových 1,552 mld. Sk na 2,508 mld. Sk. Akcie sa však z toho previedli za 514,564 mil. Sk.

BRATISLAVA - Slovenská koruna v závere prvého novembrového týždňa nepatrne posilnila voči referenčnému euru. Hneď v úvode obchodovania prevládali na devízovom trhu podľa dílera VÚB Mária Miku nákupy slovenskej meny a kurz koruny a eura sa posunul z otváracej úrovne 41,270 / 285 SKK/EUR na najnižšiu hodnotu dňa 41,230 / 240 SKK/EUR. "Na tejto úrovni sa však už objavili väčšie nákupy devíz a koruna postupne skorigovala na záverečných 41,245 / 265 SKK/EUR," skonštatoval díler.

KODAŇ - Dánsky pivovar Carlsberg Breweries vykázal za deväť mesiacov menší pokles zisku ako sa očakávalo. Spoločnosť taktiež podľa očakávaní kvôli zníženiu ziskovosti v závode v Rusku zmenila predpoveď zisku pre celý rok. Zisk pred odpočítaním úrokov, dane a amortizácie (EBITA) poklesol na 2,92 mld. DKK, keď za rovnaké obdobie minulého roka predstavoval ukazovateľ 3,3 mld. DKK. Analytici očakávali EBITA na úrovni 2,8 mld. DKK.

BRATISLAVA - Na svojom ustanovujúcom zasadnutí sa zišla Rada SK-NIC, ktorá je konzultačným zborom, zabezpečujúcim na prechodné obdobie účasť slovenskej internetovej komunity pri dohľade nad prevádzkou internetovej domény SK. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Rady Ivan Lešák.

BRATISLAVA - Vyššie územné celky (VÚC), samosprávy a Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) by mali intenzívnejšie spolupracovať na všetkých úrovniach regiónov. Konštatoval to na piatkovom stretnutí s ministrom výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszkym a predsedami VÚC a významných predstaviteľov Európskej komisie vedúci odboru na generálnom riaditeľstve pre regionálny rozvoj Colin Wolf. Informovali o tom zástupcovia MVRR.

BRATISLAVA - Sekcia štátneho dozoru a kontroly Ministerstva zdravotníctva SR preverila informácie šíriace sa v Prešovskom kraji, podľa ktorých Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nebude oddlžovať lekárne. Pracovníci MZ zistili, že ide o nepravdivé informácie, ktoré poskytla ekonómka pobočky VšZP v Prešove. Z ústredia VšZP vo štvrtok uvoľnili 100 mil. Sk ako mimoriadne prostriedky na oddlženie lekárni. "Šírenie takýchto informácií ministerstvo považuje za účelové," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa MZ Alexandra Novotná.


PARÍŽ - Francúzska mediálna a telekomunikačná skupina Vivendi Universal vykázala v treťom kvartáli 59-percentný pokles tržieb. Výsledok ovplyvnili zmeny v štruktúre firmy a slabšie výsledky niektorých divízií, ktoré nedokázal vykompenzovať ani rast v telekomunikáciách. Vivendi dosiahla za tretí štvrťrok tržby 5,903 mld. eur, čo zhruba zodpovedá odhadom na úrovni 5,907 mld. eur. V treťom kvartáli minulého roka dosiahli tržby 14,551 mld. eur, do tejto čiastky boli však zahrnuté aj divízie ako Veolia Environment a Vivendi Universal Publishing, ktoré už skupina predala.

BRDO PRI KRANJU - Zástupcovia krajín zoskupenia Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode CEFTA sa na svojom poslednom summite v osemčlennom zložení zhodli na tom, že CEFTA by mohla byť otvorená pre všetky krajiny, ktoré už prejavili záujem o liberalizáciu obchodu. Ako uviedol predseda slovinskej vlády a hostiteľ summitu Anton Rot, účastníci sa ďalej dohodli, že budú podporovať Rumunsko, Bulharsko a Chorvátsko na ceste do Európskej únie (EÚ). Zoskupenie CEFTA budú totiž po vstupe ČR, Slovenska, Slovinska, Maďarska a Poľska tvoriť už len tieto tri krajiny. "Do CEFTA chceme za existencie súčasných kritérií prilákať ďalšie štáty," uviedol predseda vlády Bulharska Simeon Saxe-Coburg-Gotha. Bulharsko prevezme budúci rok predsedníctvo už trojčlennej skupiny CEFTA.

BRATISLAVA - Guvernér Eximbanky a bývalý člen predstavenstva Všeobecnej úverovej banky (VÚB) Ladislav Vaškovič považuje obvinenie ohľadom tunelovania VÚB, ktoré v piatok zverejnil minister vnútra Vladimír Palko, za nezmyselné. Podľa Vaškoviča vyšetrovateľ má právo hľadať trestný čin a vzniesť obvinenie. "Naše právo je poukázať na to že, je to absolútne nepravdivé tvrdenie," uviedol Vaškovič. Ako dodal, spolu s ďalšími obvinenými už vzniesli sťažnosť na generálnej prokuratúre, v ktorej poukázali na nezákonnosť postupov vyšetrovateľa. "Kompententné osoby, ktorých sa vyšetrovateľ pýtal, ho informovali, že v tomto prípade pri prevode úverov ku škode nedošlo a dôjsť ani nemohlo," dodal Vaškovič.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 881
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 460
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 7 748
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 673
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 949
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 744
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 479
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 446
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 665
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Fico vyzval na trhanie faktúr a počet neplatičov vzrástol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje rozhodovanie o nových cenách elektriny. Budú platiť spätne od januára.

Fico o VšZP: Nebudeme tolerovať zajacoviny, tvrdo zakročím

Premiér tiež odsúdil popieranie holokaustu a z nárastu preferencií extrémistov obvinil médiá.

Brexit možno prinúti univerzitu v Oxforde otvoriť si novú základňu

Francúzsko už predložilo univerzite v Oxforde lákavú ponuku.

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop