Súhrn správ vydaných ekonomickou redakciou od 15:00 do 18:00

BRATISLAVA - Lízingová spoločnosť B.O.F., a.s., Bratislava predala v piatej sérii dlhopisy v počte 30 tis. kusov v celkovej hodnote 300 mil. Sk. Primárny predaj dlhopisov spoločnosť ukončila 1. novembra. B.O.F. plánovala emitovať dlhopisy v celkovej hodno

te do 500 mil. Sk, pričom začiatkom ich vydávania bol 1. august tohto roka. Peňažné prostriedky získané predajom dlhopisov použije spoločnosť na lízingové operácie. Ako uviedol pre agentúru SITA Vladimír Ďurič z B.O.F., spoločnosť je s emitovaným množstvom dlhopisov spokojná. V predchádzajúcej emisii spoločnosť emitovala dlhopisy v hodnote 400 mil. Sk.

BERLÍN - Nemecká priemyselná produkcia v septembri medzimesačne nečakane klesla o 1,2 % po augustovom revidovanom znížení o 3,7 %. V piatok to oznámilo spolkové ministerstvo hospodárstva a práce. Medziročne sa priemyslová výroba znížila o 3,6 % po augustovom revidovanom poklese o 3,2 %. Septembrové údaje však skreslili prázdniny a nemali by oslabiť nádej v zotavenie ekonomiky. Analytici očakávali mezimesačné zvýšenie o 1,8 % oproti pôvodne uvedenému augustovému zníženiu o 2,5 %. Medziročne čakali pokles o 0,5 % po pôvodne uvedenom znížení o 1,9 % za august.

BRATISLAVA - Štandardizovaná miera nezamestnanosti krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) stúpla v septembri medzimesačne o 0,1 percentuálneho bodu a medziročne o 0,2 percentuálneho bodu na 7,2 %. V eurozóne dosiahla septembrová miera nezamestnanosti úroveň 8,8 %, rovnako ako v auguste. Oproti septembru minulého roka vzrástla o 0,3 percentuálneho bodu. Počas dvanástich mesiacov do septembra vzrástla štandardizovaná nezamestnanosť vo Francúzsku z 8,9 % na 9,5 %, v Nemecku z 8,7 % na 9,4 % a v Kanade z 7,7 % na 8 %.

BRATISLAVA - Z tunelovania Všeobecnej úverovej banky, a.s., (VÚB) v takzvanom zlatokopeckom období Slovenska v rokoch 1997 až 1998 obvinili vyšetrovatelia odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti 10 osôb. Medzi nimi sú štyria bývalí členovia predstavenstva VÚB, jeden súčasný člen predstavenstva banky, jeden ďalší zamestnanec VÚB, štyria bývalí a traja súčasní štatutári Konsult Real. Minister vnútra Vladimír Palko vysvetlil, že Michal K. bol najprv členom predstavenstva VÚB, a potom štatutárom Konsult Real (KR), Ladislav V. bol v minulosti aj členom predstavenstva VÚB, aj štatutárom Konsult Real a Bohuslav Š. je v súčasnosti členom predstavenstva VÚB aj štatutárom Konsult Real. Títo ľudia spôsobili štátu a súkromným spoločnostiam škodu za vyše 2,21 mld. Sk.

WASHINGTON - Miera nezamestnanosti v USA v októbri klesla na 6 % zo septembrových 6,1 %. V piatok to oznámilo americké ministerstvo práce. Počet miest mimo poľnohospodárskeho sektora sa medzimesačne zvýšil o 126 tis. osôb, zatiaľ čo v septembri stúpol o revidovaných 125 tis. osôb. Pôvodne ministerstvo udávalo za september zvýšenie o 57 tis. miest. Analytici očakávali stagnáciu nezamestnanosti na 6,1 %, počet miest mimo poľnohospodárstvo mal podľa ich

odhadu stúpnuť o 58 tis. osôb.

BRATISLAVA - V závere prvého novembrového týždňa vládol na peňažnom trhu podstav likvidity a bankové domy sústredili na obchodovanie len s jednodňovými úložkami. Nedostatok zdrojov v bankovom sektore odzrkadľovali aj ceny najkratších úložiek, ktoré sa držali na 7-percentnou úrovňou. "Na účtoch v Národnej banke Slovenska (NBS) držali banky 20,103 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje k nedeli plnenie povinných minimálnych rezerv len na 99,21 %," uviedol díler Tatra banky Michal Staňo.

NEW YORK - Dolár vzrástol v piatok voči všetkým hlavným menám, keď prekvapujúco veľký nárast počtu pracovných miest za október potvrdil očakávania výrazného rastu v USA. Euro kleslo voči doláru na najnižšiu úroveň od konca septembra, a to o 0,24 % na 1,1385 USD/EUR. Voči švajčiarskemu franku posilnil dolár na 1,3782 CHF/USD. Voči britskej libre dolár klesol o 0,6 % na 1,6591 USD/GBP.


BRATISLAVA - V závere týždňa slovenský akciový index SAX posilnili akcie Slovnaftu na úroveň 176,22 bodu. Hodnota indexu mierne vzrástla o 0,24 %, resp. o 0,43 bodu. Objem obchodov uskutočnených na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) zaznamenal rast, keď sa zvýšil zo štvrtkových 1,552 mld. Sk na 2,508 mld. Sk. Akcie sa však z toho previedli za 514,564 mil. Sk.

BRATISLAVA - Slovenská koruna v závere prvého novembrového týždňa nepatrne posilnila voči referenčnému euru. Hneď v úvode obchodovania prevládali na devízovom trhu podľa dílera VÚB Mária Miku nákupy slovenskej meny a kurz koruny a eura sa posunul z otváracej úrovne 41,270 / 285 SKK/EUR na najnižšiu hodnotu dňa 41,230 / 240 SKK/EUR. "Na tejto úrovni sa však už objavili väčšie nákupy devíz a koruna postupne skorigovala na záverečných 41,245 / 265 SKK/EUR," skonštatoval díler.

KODAŇ - Dánsky pivovar Carlsberg Breweries vykázal za deväť mesiacov menší pokles zisku ako sa očakávalo. Spoločnosť taktiež podľa očakávaní kvôli zníženiu ziskovosti v závode v Rusku zmenila predpoveď zisku pre celý rok. Zisk pred odpočítaním úrokov, dane a amortizácie (EBITA) poklesol na 2,92 mld. DKK, keď za rovnaké obdobie minulého roka predstavoval ukazovateľ 3,3 mld. DKK. Analytici očakávali EBITA na úrovni 2,8 mld. DKK.

BRATISLAVA - Na svojom ustanovujúcom zasadnutí sa zišla Rada SK-NIC, ktorá je konzultačným zborom, zabezpečujúcim na prechodné obdobie účasť slovenskej internetovej komunity pri dohľade nad prevádzkou internetovej domény SK. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Rady Ivan Lešák.

BRATISLAVA - Vyššie územné celky (VÚC), samosprávy a Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) by mali intenzívnejšie spolupracovať na všetkých úrovniach regiónov. Konštatoval to na piatkovom stretnutí s ministrom výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszkym a predsedami VÚC a významných predstaviteľov Európskej komisie vedúci odboru na generálnom riaditeľstve pre regionálny rozvoj Colin Wolf. Informovali o tom zástupcovia MVRR.

BRATISLAVA - Sekcia štátneho dozoru a kontroly Ministerstva zdravotníctva SR preverila informácie šíriace sa v Prešovskom kraji, podľa ktorých Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nebude oddlžovať lekárne. Pracovníci MZ zistili, že ide o nepravdivé informácie, ktoré poskytla ekonómka pobočky VšZP v Prešove. Z ústredia VšZP vo štvrtok uvoľnili 100 mil. Sk ako mimoriadne prostriedky na oddlženie lekárni. "Šírenie takýchto informácií ministerstvo považuje za účelové," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa MZ Alexandra Novotná.


PARÍŽ - Francúzska mediálna a telekomunikačná skupina Vivendi Universal vykázala v treťom kvartáli 59-percentný pokles tržieb. Výsledok ovplyvnili zmeny v štruktúre firmy a slabšie výsledky niektorých divízií, ktoré nedokázal vykompenzovať ani rast v telekomunikáciách. Vivendi dosiahla za tretí štvrťrok tržby 5,903 mld. eur, čo zhruba zodpovedá odhadom na úrovni 5,907 mld. eur. V treťom kvartáli minulého roka dosiahli tržby 14,551 mld. eur, do tejto čiastky boli však zahrnuté aj divízie ako Veolia Environment a Vivendi Universal Publishing, ktoré už skupina predala.

BRDO PRI KRANJU - Zástupcovia krajín zoskupenia Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode CEFTA sa na svojom poslednom summite v osemčlennom zložení zhodli na tom, že CEFTA by mohla byť otvorená pre všetky krajiny, ktoré už prejavili záujem o liberalizáciu obchodu. Ako uviedol predseda slovinskej vlády a hostiteľ summitu Anton Rot, účastníci sa ďalej dohodli, že budú podporovať Rumunsko, Bulharsko a Chorvátsko na ceste do Európskej únie (EÚ). Zoskupenie CEFTA budú totiž po vstupe ČR, Slovenska, Slovinska, Maďarska a Poľska tvoriť už len tieto tri krajiny. "Do CEFTA chceme za existencie súčasných kritérií prilákať ďalšie štáty," uviedol predseda vlády Bulharska Simeon Saxe-Coburg-Gotha. Bulharsko prevezme budúci rok predsedníctvo už trojčlennej skupiny CEFTA.

BRATISLAVA - Guvernér Eximbanky a bývalý člen predstavenstva Všeobecnej úverovej banky (VÚB) Ladislav Vaškovič považuje obvinenie ohľadom tunelovania VÚB, ktoré v piatok zverejnil minister vnútra Vladimír Palko, za nezmyselné. Podľa Vaškoviča vyšetrovateľ má právo hľadať trestný čin a vzniesť obvinenie. "Naše právo je poukázať na to že, je to absolútne nepravdivé tvrdenie," uviedol Vaškovič. Ako dodal, spolu s ďalšími obvinenými už vzniesli sťažnosť na generálnej prokuratúre, v ktorej poukázali na nezákonnosť postupov vyšetrovateľa. "Kompententné osoby, ktorých sa vyšetrovateľ pýtal, ho informovali, že v tomto prípade pri prevode úverov ku škode nedošlo a dôjsť ani nemohlo," dodal Vaškovič.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 453
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 076
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 250
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 337
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 146
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 693
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 389
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 131
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 776
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 769

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

Neprehliadnite tiež

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

British Airways môže pre výpadky stratiť sto miliónov eur

Zrušenie a meškanie letov vyvolalo chaos a frustráciu.

Samsung Electronics uvažuje o zvýšení kapacity v Číne

Dôvodom je veľký dopyt po pamäťových čipoch a rekordné tržby z ich predaja.

Diaľnica D1 v úseku Turany - Hubová povedie cez tunel

Štát vydal záverečné stanovisko z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.