Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 2. novembra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


PONDELOK - Ceny akcií v USA zaznamenali v pondelok rast pri aktívnom obchodovaní, i keď skončili pod dennými maximami. Správy o dvoch akvizičných dohodách v hodnote mnohých miliárd dolárov povzbudili investorov k nákupom akcií. Investori nákupnou aktivitou prejavili svoju dôveru voči podnikateľským podmienkam. Správy o predaji nových domov v USA podporili nádeje v oživovanie americkej ekonomiky. Index Dow Jones skončil s prírastkom 0,27 % na 9 608,16 bodu, rozsiahlejší index Standard & Poor`s 500 vzrástol o 0,22 % na 1 031,13 bodu a index technologických emisií Nasdaq Composite stúpol o 0,93 % na 1 882,91 bodu. Akcie bánk výrazne vzrástli, keď tretia najväčšia americká banky Bank of America Corp oznámila akvizíciu siedmej najväčšej banky USA FleetBoston Financial Corp za 47 mld. USD. Spoločnosť Anthem Inc oznámila, že kúpi firmu WellPoint Health Networks Inc za 14 mld. USD, čím vznikne najväčšia zdravotná poisťovňa v USA. Blue-chip emisie prišli popoludní o časť prírastkov, keďže kvartálne výsledky finančného giganta American Express Co nesplnili všetky očakávania.

Fúzie vo finančnom sektore v USA mali povzbudzujúci vplyv aj na akcie v Európe, keďže viedli k vlne špekulatívnych nákupov. Exportérom z eurozóny tiež pomohlo oživenie dolára voči euru, čoho výsledkom bol rast akcií automobilových a chemických spoločností. Index FTSE Eurotop 300 skončil s prírastkom 0,97 % na 902,97 bodu, index DJ Euro Stoxx 50 si polepšil o 1,2 % na 2 512,32 bodu. Akcie viacerých ropných firiem klesli kvôli poklesu cien ropy po správe, že krajiny organizácie OPEC diskutujú o možnom zvýšení produkcie ropy. Správy o fúzii v bankovom sektore v USA povzbudili chýry o konsolidácii bankovej sfére v Európe. Akcie Commerzbank stúpli o 2,8 % a akcie HVB vyskočili o 4,6 %. Úspešné boli aj automobilky. Japonské burzy v pondelok posilnili, keď sa investori snažili výhodne nakupovať domáce tituly s vyhliadkami na solídne zisky, ako je napríklad firma Taisei. S akciami technologických firiem sa obchodovalo zmiešane v závislosti na ich finančných výsledkoch a predpovediach. Hlavný tokijský index Nikkei stúpol o 1,15 % na 10 454,12 bodu po tom, kým širší index TOPIX si pridal 0,77 % na 1 032,88 bodu.

UTOROK - Americké technologické akcie v utorok stúpli najviac od júla po tom, ako americká centrálna banka (Fed) ponechala podľa očakávaní úrokové sadzby na 45-ročnom minime. Trh okrem veľkých fúzií povzbudila taktiež organizácia World Semiconductor Trade Statistics, ktorá zvýšila odhad tohtoročného celosvetového predaja čipov. V budúcom roku pritom skupina očakáva v odvetví ešte väčší rast odbytu. Americká centrálna banka Fed uviedla, že hlavným problémom pre ňu naďalej zostáva slabá inflácia a tým naznačila, že v dohľadnej dobe ponechá sadzby na nízkej úrovni v snahe zrýchliť ekonomické oživenie. Výrazne si polepšil polovodičový sektor. Firma Applied Materials posilnila o 8,8 %, Microchip Technology si pripísala 12,5 %.

Európske akcie skončili v utorok na zvýšených úrovniach. Správa o predaji aktív podporila akcie tabakovej spoločnosti British American Tobacco a veľmi výrazné tržby mobilnej divízie firmy Verizon podporili akcie telekomunikačného giganta Vodafone. Rast zaznamenala väčšina akcií, pričom technologické emisie boli medzi najúspešnejšími. Povzbudzujúca správa spoločnosti STMicroelectronics o dobrých vyhliadkach trhu podporila akcie výrobcov čipov. Akcie British American Tobacco vzrástli o 12 %, akcie STMicroelectronics o 2,5 %, akcie Vodafone o 3,6 %. Stúpli tiež akcie strojárskej firmy ABB, o 8,8 %, ktorá zverejnila plán rekapitalizácie. Avšak akcie maloobchodnej firmy Ahold klesli o 7,3 % kvôli slabším tržbám.

Japonské akcie skončili v utorok vyššie už tretí obchodný deň v poradí. Pomohol im priaznivý výhľad bankovej skupiny UFJ Holdings, ako aj záujem o akcie realitných spoločností a iných firiem, orientovaných na domáci japonský trh, v súvislosti s posilnením jenu. Úspešne si počínali aj akcie niektorých technologických firiem. Akcie finančnej spoločnosti UFJ Holdings Inc vzrástli o 10,82 % pod vplyvom správ, že banka oznámi priaznivú revíziu odhadov svojich výsledkov.


STREDA - Americké akcie v stredu pri aktívnom obchodovaní mierne vzrástli, keďže väčšina firiem svojimi výsledkami opäť prekonala odhady trhu. Investori taktiež čakali na kľúčové údaje o americkom hrubom domácom produkte (HDP). Vzostup indexu Dow Jones v závere dňa podporili relatívne dobré výsledky výrobcu lietadiel Boeing, ktoré prekonali očakávania. Naopak oslabili akcie poskytovateľa služieb v oblasti ťažby ropy Halliburton a akcie strojárskej spoločnosti Fluor, keď obe firmy zverejnili neuspokojivé výsledky za tretí štvrťrok. Akcie firmy Boeing stúpli o 6,8 %, avšak akcie Halliburton klesli o 2,3 % a akcie Fluor oslabli o 8,3 %.

Európske tituly skončili v stredu na zvýšených úrovniach už tretí následný obchodný deň. Na čele rastúcich bankových emisií boli akcie HVB Group po zverejnení dobrých hospodárskych výsledkov. Trhu poskytli podporu aj akcie technologických firiem. Akcie HVB stúpli o 5,3 % na 14-mesačné maximum. Spomedzi technologických emisií posilnili akcie francúzskeho výrobcu elektroniky Thomson o 4,4 %. Akcie výrobcov telekomunikačných technológií Ericsson a Alcatel vzrástli o 1,5 % a 2,2 % pred štvrtkovým zverejnením ich výsledkov. Na akcie viacerých európskych exportérov však tlačilo nové posilnenie eura voči doláru.

Japonské tituly v stredu posilnili štvrtý deň po sebe, keď dobré vyhliadky pre rast dopytu po čipoch posilnili akcie firiem s najväčšou kapitalizáciou na trhu ako Advantest a dobré výsledky spoločnosti Hitachi spustili nákupy technologických titulov. Trh taktiež podporili údaje o priemyselnej výrobe Japonska, ktorá sa v septembri zvýšila oproti augustu o 3 %, kým analytici rátali s nárastom o 1,5 %. Elektronický konglomerát Hitachi Ltd, ktorý viac ako zdvojnásobil polročný zisk pred zdanením, skončil o 7,64 % vyššie na 690 JPY. Ďalší výrobca elektroniky Fujitsu Ltd stúpol o 7,29 % na 721 JPY, keď medziročne znížil kvartálnu stratu a zaznamenal nárast dopytu po televízoroch s plochou obrazovkou. Akcie Sanyo Electric Co sa zvýšili o 3,61 % na 516 JPY, keď spoločnosť za polrok takmer strojnásobila čistý zisk. Advantest Corp, najväčší japonský výrobca zariadení na testovanie mikročipov, skončil o 5,11 % vyššie na 8 230 JPY po tom, ako zvýšil svoju prognózu tohtoročných celosvetových tržieb z predaja čipov a predpovedal ešte výraznejší rast v roku


ŠTVRTOK - Americký akciový trh skončil vo štvrtok bez väčších zmien po tom, ako oslabil počiatočný rast, ktorého príčinou boli prekvapujúco dobré údaje o raste americkej ekonomiky za tretí kvartál. Investori predávali akcie, ktoré sa nedávno vyšplhali na maximum. Akcie ropnej spoločnosti Exxon Mobil klesli o 4 %. Najväčšia verejne obchodovaná ropná firma na svete totiž zverejnila štvrťročný zisk, ktorý nesplnil očakávania trhu. Na začiatku dňa akciový trh v USA rástol vďaka správe, že hrubý domáci produkt (HDP) USA vzrástol v treťom štvrťroku o 7,2 %, čo je najsilnejší rast za viac ako 19 rokov. Napriek tomu investori naďalej pochybovali, či si ekonomika bude schopná udržať silné tempo oživovania. Medzi rastúcimi emisiami boli vo štvrtok akcie priemyselných firiem Honeywell International Inc, Alcoa Inc a International Paper Co.

Európske akciové trhy zatvárali vo štvrtok na zvýšených úrovniach už štvrtý deň za sebou, keďže údaje o raste americkej ekonomiky povzbudili nádeje v pokračovanie zlepšovania hospodárskych výsledkov firiem. Na čele rastúcich emisií boli akcie najväčšej ťažobnej firmy BHP Billiton, ktoré posilnili o 4,7 %. Spoločnosť totiž predpovedala výrazný dopyt zo strany Číny a rast dopyt v Japonsku a USA vďaka oživovaniu tamojších ekonomík. Úspešne si počínali aj emisie ako napríklad akcie nemeckej poisťovne Allianz alebo akcie chemických spoločností Imperial Chemical Industries a Rhodia vďaka kvartálnym výsledkom. Avšak akcie výrobcu telekomunikačných zariadení Ericsson a Alcatel padli po tom, ako tieto firmy upozornili na zložitú situáciu na ich trhoch. Akcie Ericsson klesli o 2,9 % a akcie Alcatel oslabili o 2,8 %.

Japonský trh akcií vo štvrtok klesli po štyroch za sebou nasledujúcich dňoch v znamení rastu. Investori totiž predávali akcie technologických firiem ako Hitachi pod vplyvom obnovených obáv z posilňovania jenu. Akcie Hitachi padli o 5,07 % kvôli vyberaniu ziskov špekulantmi po stredajšom raste o 7,64 %, kedy firma zverejnila dobré výsledky. Na druhej strane však akcie automobilky Honda Motor stúpli o 2,33 %, a to aj napriek posilňovaniu japonskej meny voči doláru.

PIATOK - Americké blue chips v piatok mierne posilnili už piaty deň po sebe, avšak technologické tituly skončili na nezmenenej úrovni, keď sa investori stiahli po výrazných rastoch za posledný mesiac. Index Dow Jones si pridal 0,15 % na 9 801,12 bodu, kým širší Standard & Poor`s 500 stúpol o 0,36 % na 1 050,71 bodu. Technologický Nasdaq Composite skončil o 0,02 % nižšie na 1 932,21 bodu. Akcie zdravotnej poisťovne Cigna vzrástli o 19 % na 57,05 USD po tom, ako zvýšila prognózu ziskov za rok 2003 a stanovila cieľ na rok 2004 vyšší, ako očakával trh. Trh podporili priaznivé údaje o októbrovom raste podnikateľskej aktivity na americkom Stredozápade už šiesty mesiac po sebe a tiež rast spotrebiteľskej dôvery.

Akcie v Európe skončili na takmer nezmenenej úrovni, keď oslabené mediálne a zdravotnícke tituly kompenzovali priaznivé výsledky holandskej banky ABN AMRO a tiež priaznivé makroekonomické údaje z USA. FTSE Eurotop 300 index európskych blue chips uzatvoril o 0,1 % nižšie na 922,53 bodu, keď za október stúpol skoro o 7 %. Užší DJ Euro Stoxx 50 skončil nárastom o 0,1 % na 2 575 bodov. Holandské vydavateľstvo Wolters Kluwer stratilo 7,9 %, keď investori negatívne reagovali na správu o aktualizovanej stratégii firmy. Britsko-holandské vydavateľstvo Reed Elsevier sa znížilo o 3,5 % po znížení ratingu zo strany investičnej banky Smith Barney. Britská farmaceutická firma AstraZeneca klesla o 2,2 % po negatívnom komentári brokerov na adresu jej dvoch liekov. ABN AMRO stúpla o 1,5 % po tom, ako prekonala výsledkami za tretí kvartál očakávania analytikov a zvýšila prognózu zisku za rok 2003.

Japonská burza klesla v piatok o jedno percento. Priaznivé údaje o HDP v USA totiž nedokázali zabrániť silnej špekulatívnej predajnej vlne nasledujúcej po nedávnom raste cien akcií viacerých firiem. Akcie bánk ako napríklad Mizuho klesli po tom, ako minister hospodárstva a finančných služieb Heizo Takenaka, že úrady formálne nariadia bankám zverejniť informácie o viacerých daňových otázkach. Hlavný index Nikkei finišoval so stratou 1,27 % na 10 559,59 bodu, rozsiahlejší index TOPIX klesol o 1 % na 1 043,36 bodu. Na burzu najvýraznejšie vplýval pokles akcií Mizuho Financial Group o 5,94 %.


(1 USD = 35,368 SKK)

(100 JPY = 32,721 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 030
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 011
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 8 243
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 784
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 365
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 161
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 904
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 959
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 731
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 3 744

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Netreba vedieť, čo je Kajínek. Z väznice vykročila celebrita (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

DOMOV

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Biskupi ideológii pozornosť nevenujú.

DOMOV

Politici, ktorým zrušia stranu, nebudú môcť ďalej pôsobiť

V zahraničí zákaz znamenal pre niektorých ľudí politický koniec.

Neprehliadnite tiež

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

Bloomberg: Elektrické auta môžu byť lacnejšie než benzínové

Pokles cien batérií by mohol znamenať, že elektrické autá zlacnejú už v roku 2025.

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.

V Bratislave zvažujú postaviť parkovací dom s parkom na streche

Parkovací dom chce postaviť mestská časť, rekreačná zóna má mať 1423 štvorcových metrov.