Súhrn správ vydaných ekonomickou redakciou od 15:00 do 18:00

BRATISLAVA - Jeden z najväčších slovenských pivovarov, topoľčiansky Topvar, predal v období od januára do konca septembra tohto roka celkovo 546,5 tis. hektolitrov (hl) piva, čo v medziročnom porovnaní znamenalo nárast predaja o takmer 10 tis. hl. Export

piva z topoľčianskeho pivovaru v medziročnom porovnaní vzrástol o vyše 5,6 tis. hl, keď za prvých deväť mesiacov roka 2003 dosiahol 19,6 tis. hl. Do konca roka by mal export piva z topoľčianskeho pivovaru dosiahnuť 21 tis. hl, čo by znamenalo medziročný nárast o 6 tis. hl. Agentúru SITA o tom informoval marketingový riaditeľ Topvaru Jozef Nemec.


OSLO - Najväčšia nórska telekomunikačná spoločnosť Telenor zaznamenala v treťom štvrťroku medziročný rast zisku pred započítaním úrokov, daní, odpisov a amortizácie (EBITDA) o 30 % na 4,89 mld. nórskych korún (NOK) z úrovne 3,78 mld. NOK pred rokom. Podarilo sa jej to vďaka úsporám nákladov a rastu tržieb. Analytici predpovedali EBITDA vo výške 4,5 mld. NOK.


TOKIO - Najväčší japonský výrobca kancelárskeho vybavenia Canon Inc zvýšil v treťom kvartáli čistý zisk o 27 % na 73,01 mld. JPY. Tržby za obdobie júl až september vzrástli medziročne o 11 % na 767,6 mld. JPY. Spoločnosť o tom informovala vo štvrtok. Výsledok priaznivo ovplyvnili výrazné tržby z predaja digitálnych fotoaparátov a farebných kopírovacích strojov. Canon zvýšil kvartálny prevádzkový zisk medziročne o 35,4 % na 125,56 mld. JPY, zatiaľ čo analytici očakávali v priemere 108 mld. JPY.


NEW YORK - Ropná spoločnosť Exxon Mobil Corp zvýšila v treťom kvartáli čistý zisk na 3,65 mld. USD, resp. 0,55 USD na akciu z 2,64 mld. USD, resp. 0,39 USD na akciu za rovnaké obdobie pred rokom. Výsledok priaznivo ovplyvnili vyššie ceny ropy a zemného plynu a rast rafinérskych a marketingových marží. Analytici očakávali výsledok 0,62 USD na akciu. Kvartálne tržby sa zvýšili na 59,8 mld. USD z 54,1 mld. USD pred rokom. Vyššie ceny posilnili výrazný cash flow spoločnosti, ktorý jej umožnil zvýšiť výdavky na investície a prieskum na 3,84 mld. USD z 3,56 mld. USD za rovnaké obdobie pred rokom a zároveň vyplatiť dividendy a skúpiť vlastné akcie v hodnote 1,66 mld. USD.


PRAHA - Česká centrálna banka ponechala vo štvrtok úrokové sadzby nezmenené, čím naplnila očakávania trhu, ktoré predpokladali, že náklady pôžičiek krajiny vstupujúcej do Európskej únie (EÚ) ostanú vďaka priaznivému výhľadu inflácie na historickom minime.


BRATISLAVA - Predstavitelia Európskej investičnej banky (EIB) schválili poskytnutie úveru vo výške 100 mil. eur na podporu investičných projektov, iniciovaných malými a strednými podnikmi v Maďarsku, Rumunsku a Slovinsku. Informovala o tom EIB.


BRATISLAVA - Európska investičná banka (EIB) poskytla úverové prostriedky vo výške 22 mil. eur na podporu sektora energetiky v Srbsku a Čiernej Hore. Zmluva o úvere bola podpísaná vo štvrtok v Benátkach na konferencii pod názvom "Balkán od rekonštrukcie k ekonomickej integrácii". Prostriedky sa použijú na modernizáciu vysokoprioritných potrieb existujúceho systému energetickej kontroly srbskej spoločnosti Elektropriveda Srbije. Projekt je doplnkom investície 70 mil. eur, ktorú EIB uskutočnila v novembri 2002, a ktorej prioritou bola rehabilitácia a vylepšenia energetickej infraštruktúry. Prostriedky EIB budú čerpané paralelne s úverom od Európskej banky pred rekonštrukciu a rozvoj a grantovým financovaním od švajčiarskej vlády.


WASHINGTON - Hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov amerických stúpol v treťom štvrťroku o 7,2 %, čo bol najvyšší rast od prvého kvartálu roka 1984. Informovalo o tom vo štvrtok ministerstvo obchodu Spojených štátov amerických.


BRATISLAVA - Národný registrátor domén najvyššej úrovne (TLD) SK-NIC upozorňuje na blížiaci sa termín deaktivácie domén. Agentúru SITA o tom informovala marketingová manažérka spoločnosti EuroWeb Gabriela Tomancová.


BRATISLAVA - Septembrové výsledky zahraničného obchodu (ZO) analytikov mierne zaskočili. Väčšina z nich očakávala deficit na úrovni približne 2,5 mld. Sk. Obchodná bilancia bola však v septembri opäť prebytková, a to na úrovni 42 mil. Sk. Pozitívne výsledky podľa analytikov opäť otvárajú priestor centrálnej banke na znižovanie kľúčových úrokových sadzieb.


PREŠOV - Na linkách mestskej hromadnej dopravy v Prešove budú od prvého novembra premávať tri nové kĺbové veľkokapacitné autobusy zn. Karosa B 961. Ako informoval výkonný riaditeľ Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) Peter Janus, dodávateľom autobusov je košická spoločnosť Mostarko, ktorá zvíťazila vo výberovom konaní. Cena jedného autobusu s kapacitou 45 miest na sedenie a 122 na státie predstavuje približne 7,9 mil. Sk. "Vďaka novej povrchovej úprave, tzv. kataforéze, sa životnosť vozidiel predlžuje až na 20 rokov," dodal.


BRATISLAVA - Oddlžovanie cez zdravotné poisťovne bolo rozhadzovanie peňazí. Na pôde Výboru NR SR pre zdravotníctvo to uviedol minister financií Ivan Mikloš. Na mimoriadnom zasadnutí výboru venovanom štátnej akciovej spoločnosti Veriteľ Mikloš vyhlásil, že najprv treba urobiť poriadok vo financovaní zdravotníctva. Ako uviedol štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky, zo 4,4 mld. Sk, ktoré išli na oddlženie v predchádzajúcich obdobia, nemocnice uhradili predovšetkým penále a dlh tak ďalej narastal. Predstavitelia ministerstva financií tak obhajovali oprávnenosť vzniku Veriteľa.


BRATISLAVA - Kauza trnavského bezdomovca Cyrila Karabu, ktorý zomrel kvôli nedostatočnej zdravotnej starostlivosti, môže ministerstvu zdravotníctva poslúžiť ako dobrý argument podporujúci vznik Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol prezident Regionálnej lekárskej komory v Trnave Mário Moro.


MOSKVA - Prokurátori zadržali kontrolný balík akcií firmy Yukos, ktorý patrí zatknutému generálnemu riaditeľovi a jeho spoločníkom, uviedol popredný ruský producent ropy. "Môžem potvrdiť, že bol zabavený 61-percentný kontrolný balík akcií aj napriek tomu, že tieto akcie ešte stále disponujú hlasovacími právami a právami na výplatu dividend," povedal hovorca Yukosu Alexander Šadrin.


BRATISLAVA - Jedinému slovenskému výrobcovi tkaných kobercov, spoločnosti Korasan, a.s., Rajec sa podarilo získať zákazku Českých dráh na dodávku kobercov. Uviedol to vo svojom štvrtkovom vydaní denník Mladá fronta Dnes. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ spoločnosti Korasan Ján Remenec, ide o päťročný kontrakt, ktorého výška nie je presne stanovená. J. Remenec spresnil, že České dráhy si môžu najmenej raz ročne zadať objednávku, ktorú Korasan dodá. Očakáva však, že dodávky sa budú vykonávať raz za štvrťrok. Koberce by mala pritom spoločnosť dodávať do vagónov vyššej kvality. Podľa Remenca by to mali byť vagóny prvej triedy, ktoré České dráhy kúpili nedávno v Rakúsku.


BRATISLAVA - Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku odmieta tvrdenia, že v rámci obalovej legislatívy vyvíja aktivity smerujúce k zníženiu ochrany životného prostredia. "Podporujeme riešenie spätného odberu odpadov z obalov prostredníctvom separovaného zberu," tvrdia vo vyhlásení zástupcovia asociácie. Odmietajú však zálohovanie nevratných obalov, ktoré je podľa nich "zaťažujúce pre občana, likvidačné pre mnohých predajcov, neekonomické pre štát a tým, že predajne premení na skládky, aj nepriaznivé voči životnému prostrediu".


BRATISLAVA - Pripravovaná daňová reforma síce podporí ekonomický rast, ale zakladá riziko, ktoré znižuje pravdepodobnosť jeho udržateľnosti. Uviedol to vo štvrtok na konferencii Riziká a dopady daňovej reformy Pavol Kárász z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied. Presun daňovej zaťaženosti z priamych daní na nepriame podľa neho na jednej strane zvýši hospodársky rast, na druhej strane ho však brzdí, pretože pokles priamych daní zvýši ponuku a prílev investícií do ekonomiky, no nárast nepriamych daní zvýši spotrebiteľské ceny a tak poklesne domáci dopyt. Ekonomiku tak bude musieť podľa neho pravdepodobne potiahnuť zahraničný obchod, ktorý je však vzhľadom na recesiu na okolitých trhoch


BRATISLAVA - V štvrtkovej aukcii 60-dňových pokladničných poukážok (PP) dosiahol dopyt 9,625 mld. Sk. Ako uviedol díler Slovenskej sporiteľne Michal Staňo, centrálna banka akceptovala celý objem pri úrovni 6,25 % p.a. Najkratšie sadzby hneď po aukcii klesli na 4,7 / 4,9 % p.a. Banky deponovali na konci obchodovania na účtoch povinných minimálnych rezerv 16,702 mld. Sk, čo predstavovalo kumulatívne plnenie rezerv na 100,9 %.


PARÍŽ - Francúzsky výrobca telekomunikačného vybavenia Alcatel vykázal v treťom štvrťroku prudký pokles čistej straty na 284 mil. eur. Tržby klesli o 13 % na úroveň 3,04 mld. eur. Na druhej strane však firma vykázala v treťom štvrťroku prevádzkový zisk vo výške 160 mil. eur.


BRATISLAVA - Slovenské elektrárne, a.s. (SE) vypracovali plán na reštrukturalizáciu dlhov v dvoch etapách. Ako vo štvrtok na konferencii o energetike uviedol generálny riaditeľ SE Miroslav Rapšík, v prvej etape chcú elektrárne získať úver vo výške 500 mil. eur, ktorý by bol splatný o 5 až 7 rokov. Pôžička by pritom nemusela byť garantovaná štátom. V druhej etape si chcú elektrárne požičať 800 mil. eur, pričom úver by už mal byť garantovaný štátom. Splatný by mal byť o 7 až 10 rokov.


BRATISLAVA - Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR považuje médiami zverejnené závery o odmietavom stanovisku zástupcov zdravotníckych organizácií k reforme zdravotníctva a možným protestom zdravotníkov za nepravdivé a odporujúce skutočnosti. Pre agentúru SITA to vyhlásil prezident ASL Ladislav Pásztor. Reagoval tak na vyhlásenie zdravotníckych organizácií, ktoré požiadali vládu zrušiť štátnu a. s. Veriteľ a postupovať pri oddlžení zdravotníctva v súlade so zákonom. ASL na tomto stretnutí svojho zástupcu mala, k jeho záverom sa však nepripojil.


BRATISLAVA - Vývoj kurzu slovenskej koruny vo štvrtok ovplyvnili dva faktory. Ako uviedol díler Poštovej banky Miroslav Fančovič, koruna najprv posilnila po pozitívnych výsledkoch zahraničného obchodu, keď Štatistický úrad SR ráno zverejnil, že v septembri dosiahla obchodná bilancia prebytok 42 mil. Sk. Slovenská mena tak zhodnotila takmer o 10 halierov na 41,200 / 220 SKK/EUR. "Neskôr po nezvolení Ľubomíra Lintnera za podpredsedu parlamentu kurz koruny stúpol až k 41,340 SKK/EUR," povedal Fančovič. V závere obchodovania sa koruna stabilizovala pri 41,310 / 360 SKK/EUR.


BRATISLAVA - Slovenský akciový index SAX vo štvrtok mierne posilnil pod vplyvom akcií Nafty a SES Tlmače na úroveň 177,51 bodu. Hodnota indexu vzrástla len o 0,07 %, resp. o 0,12 bodu. Objem obchodov uskutočnených na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) však vyskočil zo stredajších 1,021 mld. Sk na 3,157 mld. Sk, z čoho sa akcie previedli za 34,9 mil. Sk.


BRATISLAVA - Vedenie Slovenskej živnostenskej komory (SŽK) považuje zámer vlády zrušiť komoru za nesprávny a nepodložený vecnými argumentmi. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol podpredseda SŽK Vojtech Gottschall. SŽK podľa svojho vedenia zabezpečuje zvyšovanie odbornej úrovne podnikateľského prostredia aj napriek tomu, že štát na jej činnosť neprispieva ani korunu. Vláda sa však podľa SŽK nerozhodovala na základe argumentov, keď rozhodla zaradiť komoru do skupiny komôr obmedzujúcich vstup do podnikateľského prostredia.


BRATISLAVA - Redukcia bratislavského zdravotníctva je snahou ministerstva zdravotníctva poskytnúť záujmovým skupinám lukratívne budovy v centre hlavného mesta ešte pred vstupom SR do Európskej únie (EÚ). Uzniesla sa na tom Rada Regionálnej lekárskej komory (RLK) v Bratislave. "Rada predpokladá, že aj ministerstvu je známe všeobecné očakávanie trhu s nehnuteľnosťami, ktoré predpokladá ďalšie zvýšenie trhových cien nehnuteľností po vstupe SR do EÚ," uvádza sa v stanovisko RLK. Rada vyjadrila svoje počudovanie nad predajom majetku pred 1. májom 2004.


NEW YORK - Americký dolár vo štvrtok poopravil svoje straty oproti hlavným menám po tom, čo zverejnenie údajov o raste americkej ekonomiky v treťom štvrťroku prekonalo očakávania a znovuoživilo nádeje, že ozdravovanie najväčšej ekonomiky sveta je na správnej ceste. Správa amerického ministra financií o devízach, ktorá sa týka menových politík hlavných obchodných partnerov USA, bola taktiež podľa analytikov stredne dolárovo-pozitívna. Ministra financií USA Johna Snowa čaká ešte prezentácia správy pred senátom. Ekonomický rast meraný hrubým domácim produktom (HDP) dosiahol v treťom kvartáli 7,2 % HDP, čo je najvyšší rast za takmer 20 rokov. Očakávania trhu boli na úrovni 6 %. Spotrebiteľské výdavky stúpli v treťom štvrťroku o 6,6 %. Podnikové investície, ktoré boli na nízkej úrovni aj po tom, čo sa USA vymanili z recesie, posilnili o 11,1 %.


BANSKÁ BYSTRICA - Z celkovej sumy uplatnených pohľadávok veriteľov skrachovaného BDV družstva Banská Bystrica vo výške takmer 3,947 mld. Sk uznal Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici pohľadávky za približne 2,601 mld. Sk, teda približne dve tretiny. Súd poprel pohľadávky zhruba za 1,346 mld. Sk. Agentúru SITA o tom informoval predseda KS Ľudovít Bradáč.


BRATISLAVA - Slovensko si v globálnej konkurencieschopnosti oproti minulému roku polepšilo. SR sa zlepšila najmä v indexe rastovej konkurencieschopnosti, ktorý analyzuje potenciál ekonomík dosiahnuť trvalo udržateľný hospodársky rast. Z pomedzi 102 hodnotených krajín obsadilo Slovensko 43. priečku, čím sa oproti minulému roku zlepšila o 6 pozícii. Index rastovej konkurencieschopnosti pozostáva z troch komponentov. Sú nimi makroekonomické prostredie, kvalita verejných inštitúcii a úroveň technológií. Uvádza sa v Správe o globálnej konkurencieschopnosti 2003 - 2004, ktorú zostavilo Svetové ekonomické fórum. Agentúre SITA správu poskytla Podnikateľská aliancia Slovenska.


BRATISLAVA - Matador, a.s., Púchov hospodáril podľa neauditovaných výsledkov do konca septembra so ziskom 263,4 mil. Sk. Zisk z hospodárskej činnosti spoločnosti v objeme takmer 440 mil. Sk znížila strata z finančnej a mimoriadnej činnosti v celkovej výške 176,2 mil. Sk. Za deväť mesiacov tohto roka vyrobil podnik produkciu v objeme 5,210 mld. Sk pri výrobnej spotrebe 3,759 mld. Sk. Tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb pritom predstavovali 4,717 mld. Sk. Podľa údajov, ktoré spoločnosť poskytla Burze cenných papierov v Bratislave, pridaná hodnota bola na úrovni 1,719 mld.


TÁLE - Zväz spracovateľov dreva víta súčasný proces transformácie štátneho podniku Lesy SR. Vyhlásil to prezident zväzu Peter Lispuch a zároveň generálny riaditeľ spoločnosti Bučina Zvolen na konferencii nárokových skupín, ktorá sa vo štvrtok skončila v Táľoch. "Za súčasného vedenia Lesov SR pociťujeme menej korupcie, viac hmoty pre našich spracovateľov za nižšie ceny a lepšie podmienky,“ uviedol. Jedinou cestou obmedzenia korupcie v obchode s drevom je podľa neho transparentnosť vzťahov medzi dodávateľmi a odberateľmi.


BRATISLAVA - Spôsob, akým sa vyrieši otázka uviaznutých nákladov Slovenských elektrární, a.s., (SE), bude dôležitý aj pre privatizačný proces. Ako vo štvrtok na konferencii o energetike uviedol Wolda Grant, riaditeľ spoločnosti Deloitte & Touche, hlavné je však určenie reálnej výšky týchto nákladov. Ako dodal, následne sa môžu vypracovať mechanizmy na ich umorovanie. Jedným zo spôsobov je umorovanie nákladov prostredníctvom cien elektrickej energie. Ďalšou možnosťou je prípadne aj predaj elektrární spolu s uviaznutými nákladmi. "Podľa môjho názoru by však privatizačný výnos bol malý, štát by dokonca možno musel niekomu zaplatiť, aby elektrárne prevzal," uviedol Grant. Deloitte & Touche vypracováva pre SE štúdiu dopadov umorovania uviaznutých nákladov prostredníctvom cien elektriny.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 2. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 3. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 4. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 5. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 6. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 860
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 7 259
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 047
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 577
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 749
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 302
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 164
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 977
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 961
 10. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 469

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

Neprehliadnite tiež

Pred 155 rokmi zomrel kráľ džínsov Levi Strauss

Výrobca džínsov získal v máji 1873 spolu s krajčírom Jacobom Davisom príslušné osvedčenie patentového úradu na legendárne modré džínsy.

Nečakané zrušenie nájmu hlavnej stanice v Bratislave je správne

Nájomné sa počíta v stovkách tisíc eur, developer bol povinný odkryť vlastnícku štruktúru.

Tesco bojuje proti plytvaniu s jedlom, do roku 2030 zníži potravinový odpad o polovicu

Vo Veľkej Británii Tesco zverejňuje údaje o potravinovom odpade každé štyri roky, najnovšie ich bude zverejňovať aj na Slovensku či v Česku.