Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 26. októbra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


PONDELOK - Americké akcie v pondelok stúpli, keďže finančné ukazovatele niektorých firiem na začiatku najrušnejšieho týždňa obdobia zverejňovania firemných výsledkov potvrdili nádeje investorov v solídne zisky za tretí štvrťrok. Index amerických blue-chip emisií Dow Jones stúpol o 0,58 % na 9 777,94 bodu, kým rozsiahlejší index Standard & Poor`s 500 si polepšil o 0,52 % na 1 044,68 bodu. Index technologických emisií Nasdaq Composite vzrástol o 0,67 % na 1 925,14 bodu. Trh príjemne prekvapil napríklad výrobca tlačiarní Lexmark International, ktorý zvýšil zisk v treťom štvrťroku a predpovedal nečakane silný rast aj na posledné tri mesiace roku. Všetky tri hlavné akciové indexy dosiahli minulý týždeň najvyššie hodnoty od začiatku roku 2002 na základe celkovo solídnych firemných výsledkov. Investori sa však začínajú obávať, že väčšina pozitívnych správ sa už v cenách akcií prejavila. Akcie Lexmark International vzrástli o 10 % na 74 USD. Tržby firmy stúpli v treťom štvrťroku o 11 %. Akcie výrobcu kancelárskych potrieb 3M Co stúpli o 1,9 % na 75,48 USD po tom, ako firma oznámila lepšie výsledky, ako sa očakávalo.

Európske akcie skončili pondelkové obchodovanie na nezmenenej úrovni, keď výrazný predaj akcií britsko-holandského potravinárskeho giganta Unilever po slabých vyhliadkach tržieb vymazal posilnenie nemeckej zaisťovne Munich Re. Najmenej sa darilo výrobcom potravín a nápojov, zatiaľ čo finančné tituly vzrástli v nádeji dobrých výsledkov. Index FTSE Eurotop 300 skončil pri nízkej aktivite bez zmeny na 916,93 bodu, kým užší DJ Euro Stoxx 50 bol tiež nezmenený na 2 552,18 bodu. Unilever stratil 7,1 %. Obavy z cenovej vojny znížili akcie holandských maloobchodných predajcov potravín Ahold o 4,7 % a Numico o 2,6 %. Munich Re si pridala 6,8 %, kým britská HSBC Holdings stúpla o 2,4 %. Nemecká HVB vzrástla o 4,4 %. Telekomunikačná spoločnosť Deutsche Telekom skončila so ziskom 1,9 % po tom, ako generálny riaditeľ spoločnosti uviedol, že v tomto roku očakáva jadrový zisk 18 mld. eur, čo je mierne nad očakávania.

Japonský index Nikkei skončil v pondelok na 16-mesačnom maxime, keď investori vsadili na pokračovanie rastu trhu. Investori kupovali brokerské tituly ako Nomura Holdings a firmy so zdravým výhľadom. Index Nikkei posilnil o 1,12 % na 11 161,71 bodu, čo predstavuje najlepší výsledok od 12. júna 2002. Širší index TOPIX vzrástol o 1 % na úroveň 1 105,59 bodu, čo bola maximálna hodnota indexu od 6. júna 2002. Vďaka očakávaniam, že dobré výsledky na trhu a silný obrat burzy posilnia akcie brokerských firiem, stúpla najväčšia japonská brokerská spoločnosť Nomura o 5,45 % na 2 070 JPY za akciu. Broker Daiwa Securities Group stúpol o 5,64 % na 955 JPY za akciu.

UTOROK - Americké technologické akcie v utorok posilnili vďaka prekvapujúco priaznivým výsledkom firmy Texas Instruments. Blue-chip emisie však klesli kvôli účtovným problémom telekomunikačnej firmy AT&T a slabým finančným ukazovateľom spoločnosti SBC Communications. Index amerických blue-chip emisií Dow Jones klesol o 0,31 % na 9 747,64 bodu, technologický index Nasdaq Composite naopak stúpol o 0,82 % na 1 940,90 bodu. Rozsiahlejší index Standard & Poor`s 500 si polepšil o 0,13 % na 1 046,03 bodu. Akcie Texas Instruments, popredného dodávateľa mikročipov pre mobilné telefóny, vyskočili o 6,3 % na 27,28 USD. Firma zverejnila nielen dobré výsledky, ale aj priaznivé vyhliadky na štvrtý kvartál. Akcie AT&T klesli o 5,1 % na 20 USD. Príčinou sú účtovné nezrovnalosti spoločnosti, keďže minulé výdavky boli podhodnotené o 125 mil. USD. Akcie SBC klesli o 1,8 % na 22 USD.

Popredné európske tituly skončili miernym nárastom na čele s akciami technologických firiem. Automobilka DaimlerChrysler však oslabila o 2,6 % na 31,09 EUR po výraznejšom ako očakávanom poklese kvartálneho zisku a znížení dlhodobého korporatívneho úverového ratingu od agentúry Standard & Poor`s. Britsko-holandská skupina Unilever vzrástla o 3 % na 50,1 eur. Najväčší svetový výrobca domácich spotrebičov Electrolux stratil 8 %, keď síce zaznamenal menší ako očakávaný pokles zisku za tretí kvartál, avšak jeho tržby z USA výrazne klesli. Najväčší európsky výrobca čipov STMicroelectronics sa zvýšil o 3,2 % na 23,75 eur a nemecký Infineon stúpol o 3,3 % na 12,61 eur.

Hlavný japonský akciový index Nikkei skončil v utorok na zníženej úrovni, keďže investori vyberali zisky z akcií firmy Softbank Corp a iných podnikov, ktorých akcie nedávno výrazne rástli. Index Nikkei vzrástol od začiatku októbra už o viac ako 9 % a podľa analytikov sa zdá byť z technického hľadiska prehriaty. Na začiatku utorkového obchodovania dosiahol index 16-mesačný rekord. Pokles zaznamenali v utorok tiež akcie brokerských firiem, ako napríklad Nikko Cordial Corp, po tom, ako v pondelok vykázali silné prírastky.


STREDA - Akcie v USA v stredu klesli, keďže výsledky farmaceutickej spoločnosti Merck & Co Inc a iných veľkých firiem, ktoré sklamali, prinútili investorov predávať a vyberať tak zisky z nedávneho výrazného rastu cien akcií. Indexy Dow Jones a Nasdaq vykázali najväčšie denné percentuálne straty od 24. septembra. Index blue-chip emisií Dow Jones skončil so stratou 1,53 % na 9 598,24 bodu, index technologických emisií Nasdaq Composite oslabil o 2,21 % na 1 898,07 bodu. Rozsiahlejší index Standard & Poor`s 500 padol o 1,5 % na 1 030,36 bodu. Objem obchodov bol výrazný, pričom na burze NYSE sa zobchodovalo 1,62 mld. akcií a na trhu Nasdaq 1,7 mld. akcií. Akcie Merck & Co Inc klesli o 6,5 % na 45,72 USD po tom, ako firma zverejnila kvartálne výsledky a prognózy, ktoré boli slabšie ako očakávania. Klesli aj akcie spoločností Amazon.com Inc, J.P. Morgan Chase & Co Inc a DuPont.

Akcie na európskom trhu skončili v stredu o viac ako jedno percento nižšie. Hrozba zvyšovania britských úrokových sadzieb zasiahla akcie britských bánk ako HBOS. Na akcie negatívne vplývali aj opatrné prognózy firiem, ako napríklad zamestnávateľskej agentúry Adecco. Európske akcie zasiahol aj pokles na americkom akciovom trhu. Akcie britskej banky HBOS klesli o 4,6 %, akcie Adecco oslabli o 6,4 %. Pohoršili si aj akcie farmaceutických firiem, ako GlaxoSmithKline a Sanofi-Synthelabo.

Hlavný japonský akciový index Nikkei skončil v stredu na zníženej úrovni. Po prvýkrát za päť obchodných dní skĺzol pod hranicu 11 000 bodov. Investori, ktorí majú obavy z nedávneho prehriatia akciového trhu, totiž predávali akcie bánk ako Mizuho a iných firiem, orientovaných na domáci japonský trh. Na index TOPIX najhoršie vplývali predaje akcií bánk, ako napríklad Mizuho Financial Group Inc. Akcie tejto najväčšej banky na svete podľa výšky aktív skončili so stratou 7,33 % na úrovni 278 000 JPY/akcia. Akcie finančnej spoločnosti UFJ Holdings Inc oslabili o 7,56 % na 489 000 JPY/akcia. Burzu zasiahli aj predaje akcií brokerskych spoločností, ako napríklad Nomura Holdings a Nikko Cordial. Nepriaznivým trendom neunikli ani technologické firmy ako NEC Corp, Fujitsu Ltd a Sharp Corp.


ŠTVRTOK - Americké technologické akcie vo štvrtok klesli po tom, čo neuspokojivé výsledky od firiem ako Computer Associates International prinútili investorov k vyberaniu ziskov a presunu hotovosti do blue chips. Akcie Computer Associates klesli o 8,5 % po tom, čo firma vykázala väčšiu štvrťročnú stratu kvôli nákladom na urovnanie súdnych sporov a uviedla, že audítor nemohol vzhľadom k internému šetreniu dokončiť revíziu jej výsledkov. Blue chips mierne posilnili ťahané akciami American Express. Investori nakupovali akcie bánk a maklérskych firiem, a reagovali tak na solídne hospodárske výsledky, ktoré splnili, alebo dokonca prekonali očakávania. Od začiatku roka posilnil o 15 %. Pred otvorením obchodného dňa americká vláda uviedla, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň mierne klesol.

Európske akcie skončili vo štvrtok na dvojtýždňovom zatváracom minime, keďže na trhu sa šírila nervozita kvôli slabším výsledkom a vyhliadkam dôležitých firiem, ako napríklad Royal Dutch/Shell, STMicroelectronics a Aviva. Index FTSE Eurotop 300 klesol o 0,7 % na zatváracích 896 bodov a index DJ Euro Stoxx 50 padol o 0,8 % na 2 490 bodov. Akcie ropnej firmy Royal Dutch/Shell klesli o 2,7 %. Akcie poisťovne Aviva si pohoršili o 4,9 % a boli na čele klesajúcich akcií ostatných poisťovní. Akcie najväčšieho európskeho výrobcu čipov STMicroelectronics oslabili o 5,3 %. Na druhej strane však akcie farmaceutickej firmy AstraZeneca vzrástli o 3,6 %, keďže firma prekvapila analytikov vyššími ziskami a lepšími vyhliadkami.

Hlavný japonský akciový index Nikkei klesol vo štvrtok o päť percent, čo je jeho najväčší denný percentuálny pád od útokov na USA z 11. septembra. Zasiahol ho pád akcií v USA a posilňovanie jenu. Nikkei skončil so stratou 5,09 % na 10 335,16 bodu, pričom po prvýkrát od 9. októbra padol pod hranicu 10 500 bodu. Rozsiahlejší index TOPIX si pohoršil o 5,28 % na 1 017,03 bodu.

PIATOK - Akcie na amerických trhoch v piatok oslabili po opatrných vyhliadkach najväčšej svetovej softvérovej firmy Microsoft Corp, ktoré posilnili obavy investorov, že silný vzostup trhu zašiel priďaleko. Index blue chips Dow Jones stratil 0,32 % na 9 582,46 bodu, kým širší Standard & Poor`s 500 sa znížil o 0,47 % na 1 028,91 bodu. Technologický Nasdaq uzatvoril o 1,06 % na 1 865,59 bodu. Od začiatku pozitívneho trendu v marci posilnil index Nasdaq o zhruba 47 %, Dow Jones o 27 % a Standard & Poor`s 500 o 29 %. Microsoft klesla o 8 % na 26,61 USD, čo bolo najviac od 17. septembra, 2001, kedy sa trh otvoril po teroristických útokoch z 11. septembra na budovy Svetového obchodného centra. Spoločnosť Gateway Inc zaznamenala pokles o 24,3 % na 4,62 USD. Výrobca skončil s kvartálnou stratou už 11-ty krát za posledné tri roky kvôli nepriaznivým výsledkom jadrovej divízie osobných počítačov.

Akcie na európskom trhu oslabili v piatok tretí krát po sebe na čele s nemeckou softvérovou firmou SAP, ktorá oslabili v reakcii na správu, že líder v odvetví Microsoft získal v treťom kvartáli menej kontraktov ako sa pôvodne očakávalo. Index FTSE Eurotop 300 skončil o 0,17 % nižšie na 894,31 bodu, keď za týždeň oslabil o 2,5 %. Užší DJ Euro Stoxx 50 uzatvoril so stratou 0,26 % na 2 482,56 bodu. Európskych exportérov podkopalo oslabenie dolára voči euru. SAP klesol o 1,6 % na 119,13 eur. Britská banka UK bank Lloyds TSB vzrástla o 0,8 % na 4,14 GBP, keď oznámila predaj svojej novozélandskej divízie za 2,25 GBP v snahe oživiť svoje aktivity na domácom trhu.

Japonský akciový index Nikkei prišiel o raňajšie prírastky a oproti záveru predchádzajúceho dňa skončil takmer nezmenený. Investori totiž nenašli dostatok dôvodov na vytlačenie akcií vyššie po štvrtkovom najväčšom páde za dva roky. Navyše vyberali zisky z akcií UFJ Holdings a iných bánk. Hlavný index Nikkei skončil s prírastkom iba 0,01 % na 10 335,70 bodu po tom, kým rozsiahlejší index TOPIX skončil o 0,78 % vyššie na 1 024,99 bodu, pričom ráno vykazoval prírastok až 2 %.


(1 USD = 34,987 SKK)

(1 EUR = 41,332 SKK)

(1 GBP = 59,210 SKK)

(100 JPY = 31,962 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 2. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 3. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 4. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 5. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 6. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 7. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 8. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 9. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 10. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 909
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 510
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 483
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 246
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 634
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 581
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 247
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 899
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 668
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 721

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

Neprehliadnite tiež

‘Prichadite k nam‘, Slovensko chce lákať ruských turistov

Roadshow je súčasťou marketingového plánu, na ktorom pracujú spolu krajiny V4, teda Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Česká republika. Dokopy chcú tento rok minúť 315-tisíc eur.

Británii potrvá niekoľko rokov, kým sa dohodne s Úniou

Rokovania o obchode v rámci Únie sú pomerne zdĺhavé.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Británii hrozí, že bez ľudí z Únie úroda na poliach zhnije

Krajina tak môže stratiť schopnosť dopestovať a vyrobiť vlastné potraviny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop