SME

Uplynulý týždeň na svetových devízových trhoch

BRATISLAVA 5. októbra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


PONDELOK - Dolár v pondelok na európskom devízovom trhu vykompenzoval počiatočné straty voči japonskému jenu a posilnil o pol percenta voči euru. Devízové trhy vyčkávali na zverejňovanie kľúčových ekonomických údajov v USA počas tohto týždňa. Podľa analytikov investori mali značné krátke dolárové pozície po minulotýždňovom páde americkej meny voči jenu takmer na trojročné minimá. Dolár padol minulý týždeň po tom, ako krajiny skupiny G7 na svojom víkendovom zasadnutí apelovali na flexibilitu na devízových trhoch. Investori si totiž požiadavku krajín G7 vysvetlili ako urgovanie, aby ázijské krajiny povolili posilnenie svojich mien voči doláru. Dolár síce minulý týždeň prudko padol, avšak podľa názoru analytikov si trh v pondelok dal pauzu, aby odhadol ďalšie pohyby pred zverejnením ekonomických údajov v USA, ako sú napríklad čísla o nezamestnanosti. V pondelok na európskom trhu do 13:50 SELČ posilnil dolár voči euru o pol percenta na 1,1408 USD/EUR, čím sa vyšplhal z dvojmesačného minima 1,1535 USD/EUR, na ktoré padol vo štvrtok minulého týždňa. Po páde voči jenu na 111,08 JPY/USD sa dolár v priebehu pondelkového obchodovania zotavil na 111,64 JPY/USD, takže oproti predchádzajúcemu obchodnému dňu ostal nezmenený. Minulý týždeň padol dolár po zasadnutí G7 na najnižšiu úroveň od decembra 2000 pod hranicu 111 JPY/USD. Euro oslabilo voči jenu v pondelok takmer o pol percenta na 127,40 JPY/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

UTOROK - Dolár v utorok na európskom devízovom trhu klesol na trojročné minimá voči japonskému jenu, keďže medzi investormi zosilnel optimizmus ohľadne oživovania japonskej ekonomiky. Na trhu sa však šírili chýry, že japonská centrálna banka obnovila intervencie s cieľom zabrzdiť rast jenu, a to iba desať dní po tom, ako krajiny skupiny G7 žiadali väčšiu flexibilitu devízových kurzov. Dolár padol taktiež na trojmesačné minimá voči euru a švajčiarskemu franku kvôli pochybnostiam o tempe zotavovania americkej ekonomiky pred zverejňovaním kľúčových ekonomických údajov v USA. "Finančné trhy sú pripravené akceptovať, že Ázia, a predovšetkým Japonsko, zaznamenávajú silné ekonomické oživovanie. Podľa chýrov Japonsko v utorok údajne dvakrát intervenovalo, avšak zrejme išlo iba o mierne intervencie. Japonsko sa pravdepodobne nesnaží zvrátiť doterajší pád dolára, pretože je to mimoriadne ťažké. Očakávané ekonomické údaje z USA budú zrejme tiež v neprospech dolára," povedal jeden z analytikov. V priebehu utorkového obchodovania padol dolár voči jenu až na 110,26 JPY/USD, a to dokonca aj v čase chýrov o japonskej intervencii. Do 14:00 SELČ sa však dolár mierne zotavil. Euro posilnilo voči doláru nad hranicu 1,1690 USD/EUR po prvýkrát od júna, avšak v priebehu dňa postupne prišlo o prírastky a popoludní sa obchodovalo s iba polpercentným ziskom na úrovni 1,1652 USD/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

STREDA - Dolár sa v stredu na európskom devízovom trhu držal tesne nad trojročným minimom voči jenu, zaznamenaným v predchádzajúcom obchodnom dni. Na trhu kolovali chýry, že Japonsko v stredu opäť intervenovalo s cieľom utlmiť posilňovanie svojej meny. V utorok Japonsko predávalo jeny za doláre v rámci intervencie prostredníctvom Federal Reserve Bank of New York. Bola to prvá potvrdená intervencia Japonska od vtedy, ako krajiny skupiny G7 apelovali na zasadnutí 20. septembra na flexibilitu devízových kurzov. Na trhu kolovali chýry, že Japonsko intervenovalo aj v stredu počas obchodovania v Ázii, teda že údajne nakupovalo doláre pri kurze 111,10 JPY/USD. Dolár sa však držal svojich úrovní kvôli nervozite na trhu pred zverejňovaním ekonomických správ v USA, ktoré poskytnú nové signály o oživovaní americkej ekonomiky. V stredu na európskom trhu do 13:40 SELČ bol dolár voči jenu oslabený oproti predchádzajúcemu dňu o 0,4 % na dennom minime 110,01 JPY/USD. Chýry o údajnej intervencii Japonska počas stredajšieho obchodovania v Ázii potlačili dolár voči jenu späť nad hranicu 111 JPY/USD. Celkove sa však postoj trhu voči doláru nezmenil. Voči euru oslabil dolár v stredu o 0,2 % na 1,1678 USD/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

ŠTVRTOK - Dolár sa vo štvrtok na európskom devízovom trhu zotavil z predtým zaznamenaných trojmesačných miním voči euru, avšak obchodníci boli opatrní pred zverejnením dôležitých údajov o nezamestnanosti v USA. Voči jenu získaval dolár podporu vďaka obavám z intervencie Japonska. Európska centrálna banka (ECB) ponechala úrokové sadzby nezmenené na úrovni 2,0 %, čo sa na trhoch očakávalo. Vo štvrtok na európskom trhu do 13:55 SELČ bolo euro voči doláru oslabené takmer o jeden cent pri úrovni 1,1684 USD/EUR. Počas štvrtkového obchodovania na ázijskom trhu pritom dosiahlo trojmesačné maximum 1,1768 USD/EUR. Dolár posilnil voči jenu približne o pol percenta na 111,11 JPY/USD, avšak stále je iba 1 JPY nad trojročným minimom. Na trhu vládlo podozrenie, že japonská centrálna banka uskutočnila intervenciu prostredníctvom nákupov dolárov počas obchodovania v Ázii.

SkryťVypnúť reklamu

PIATOK - Dolár v piatok na európskom devízovom trhu padol voči japonskej mene na úroveň, nachádzajúcu sa blízko pri trojročnom minime. Hlavná pozornosť sa v piatok na devízových trhoch zameriavala na očakávané údaje o septembrovej nezamestnanosti v USA. Medzi investormi vládli obavy, že nepriaznivá situácia na trhu práce môže negatívne vplývať na vývoj spotrebiteľských výdavkov, ktoré sú už niekoľko rokov hlavným motorom oživovania americkej ekonomiky. V piatok na európskom trhu do 13:30 SELČ padol dolár voči jenu až na nízku úroveň 110,27 JPY/USD, ktorá je od trojročného minima vzdialená iba štvrť jenu. Voči euru sa americká mena obchodovala okolo úrovne 1,1700 USD/EUR, teda neďaleko trojmesačného minima 1,1770 USD/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 643
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 580
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu