Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 21. septembra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


NEW YORK - Americké akcie v pondelok pri nízkej obchodnej aktivite oslabili, keď zmiešané ekonomické údaje o priemyselnom sektore prehĺbili pochybnosti niektorých investorov, či je rodiace sa ekonomické oživovanie dostatočne silné. Index Dow Jones klesol o 0,24 % na 9 448,81 bodu a rozsiahlejší index Standard & Poor`s 500 oslabil o 0,38 % na 1 014,81 bodu. Technologický index Nasdaq Composite oslabil o 0,5 % na 1 845,70 bodu. Najviac si pohoršili akcie poisťovní kvôli obavám, že keby hurikán Isabel tento týždeň zasiahol východné pobrežie USA, mohol by spôsobiť miliardové škody. Výrazne posilnili akcie firmy Home Depot, najväčšej svetovej maloobchodnej siete s potrebami pre domácnosť, keďže obyvatelia USA sa začali kvôli obavám z hurikánu zásobovať generátormi, batériami a podobným tovarom. Americká centrálna banka na začiatku pondelkového obchodného dňa oznámila, že jej ukazovateľ priemyselnej výroby v USA v auguste vzrástol iba o 0,1 %.

Americké akcie v utorok výrazne posilnili, keďže investorov upokojilo rozhodnutie americkej centrálnej banky Federal Reserve (Fed) ponechať americké úrokové sadzby na historickom minime. Menový výbor americkej centrálnej banky uviedol, že ponechal kľúčovú sadzbu federálnych fondov na rekordnom minime 1,0 %. Túto úroveň, najnižšiu od roku 1958, nastavil Fed v júni tohto roku. Sadzby postupne znížil od roku 2001 už trinásťkrát v snahe podporiť oslabené hospodárstvo. Výbor ubezpečil, že sadzby môžu ostať nízke ešte "značné obdobie". Centrálna banka vo svojom vyhlásení taktiež upozornila na slabosť amerického trhu práce. Hoci ekonomika podľa nej vykazuje známky života, musí ešte začať vytvárať nové pracovné miesta, aby hospodárske oživenie skutočne nabralo na sile. Akcie po oznámení Fedu v druhej časti obchodného dňa najprv mierne oslabili, no rozmach nákupnej aktivity v závere obchodného dňa poslal hlavné indexy prudko nahor. Akcie mediálnej spoločnosti AOL Time Warner vzrástli o 1,78 % na 16,05 USD. Firma sa dostala na titulky novín po tom, ako súhlasila s predajom dvoch zo svojich profesionálnych športových tímov v Atlante - basketbalového tímu Atlanta Hawks a hokejového tímu Atlanta Thrashers, ako aj s predajom prevádzkových práv na športovú arénu týchto tímov - Philips Arena - súkromnej investičnej spoločnosti.

Americké burzy v stredu mierne klesli a zmazali tak časť ziskov z predchádzajúceho dňa. Oslabené technologické a ropné tituly prevážili nad rastom akcií tabakovej spoločnosti Altria, ktorá vyskočila po tom, ako vyhrala zásadný súdny spor. Akcie v ropnom sektore oslabili po poklese cien surovej ropy. Spoločnosť Altria stúpla o 10,36 % na 44,65 USD po tom, ako najvyšší súd v Illinois vyhovel odvolaniu firmy proti pokute 10 mld. USD za propagáciu ľahkých cigariet. Akcie najväčšieho svetového poskytovateľa finančných služieb Citigroup Inc si pridali 0,54 % na 44,94 USD v reakcii na utorkovú správu o rezignácii jeho generálneho riaditeľa Sanforda Weilla, ktorá znížila neistotu investorov. Na jeho miesto nastúpi Charles Prince. Reštaurácia rýchleho občerstvenia Jack In The Box oslabila o 12,86 % na 19,86 USD, keď znížila prognózu výsledkov za fiškálny rok.

Americké akcie vo štvrtok posilnili a vytiahli hlavné indexy na 15-mesačné maximá. Séria pozitívnych ekonomických údajov totiž podporila na Wall Street nádeje, že hospodárske oživenie sa zrýchľuje a vďaka tomu sa zvýšia aj zisky amerických firiem. Composite si pridal 1,4 % na 1 909,55 bodu, čo je najvyššia úroveň od marca 2002. Uprostred dňa centrálna banka Federal Reserve vo Philadelphii uviedla, že jej ukazovateľ priemyselnej aktivity bol síce nižší, ako sa očakávalo, ale napriek tomu vykazoval mierny rast. Vyhliadky na najbližších šesť mesiacov pritom vzrástli na najlepšiu úroveň za viac ako desať rokov. Ešte pred začiatkom obchodovania oznámila vláda, že nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti za minulý týždeň klesli o 29 tis. na 399 tis. osôb, čo je lepší výsledok, ako predpovedali analytici na Wall Street. Optimizmus však brzdil nárast pozorne sledovaného 4-týždenného priemeru, ktorý sa považuje za presnejšie meradlo nezamestnanosti ako výrazne volatilný týždenný údaj. Celkovo však štvrtkové správy priniesli ďalšie dôkazy, že ekonomické oživenie naberá na sile, zhodnotili analytici.

Akcie v USA klesli v piatok v uzávierke dňa o niečo nižšie. Investori si totiž vyberali zisky po tom, čo v predošlom dni vystúpili hlavné tituly na maximá od obdobia prvého polroka posledného roka. Index Dow Jones industrial klesol o 14,31 bodu, resp. o 0,15 %, na úroveň 9 644,82 bodu. Širší index Standard & Poor`s 500 skončil obchodný deň o 3,27 bodu, resp. 0,31 % nižšie, na úrovni 1 036,31 bodu. Technologický index Nasdaq Composite Index si pohoršil o 3,81 bodu, resp. 0,2 %, na 1 905,74 bodu.

Akcie skončili oproti minulému týždňu nárastom. Index Dow Jones industrial stúpol o 1,83 percent, index Standard & Poor`s 500 si polepšil o 1,73 %, a index Nasdaq vzrástol o 2,73. Na New York Stock Exchange zmenilo majiteľa okolo 1,46 mld. akcií a v rámci Nasdaq to bolo 1,86 mld. akcií. Akcie vedúceho svetového výrobcu športovej obuvi, spoločnosti Nike, vzrástli v piatok o 4,25 USD, na úroveň 61,5 USD. Akcie spoločnosti Tyco stúpli o 90 centov, na 21,9 USD. V rámci indexu Nasdaq stúpli akcie spoločnosti Red Hat Inc., ktorá je vedúcim distribútorom softvéru Linux po tom, čo firma vykázala za druhý kvartál zisk, keď pred rokom to bola strata. Red Hat posilnil o 1,48 USD, na 9,88 USD, čo bol medzi titulmi indexu Nasdaq najlepší percentuálny rast.


TOKIO - Japonský akciový index TOPIX skončil v utorok na 15-mesačnom maxime. Spomedzi emisií zaznamenali najväčší rast akcie finančnej spoločnosti Mizuho Financial Group a akcie iných bánk. Príčinou boli nádeje, že vyriešenie daňového sporu s predstaviteľmi Tokia podporí tohtoročné zisky bánk. Index TOPIX finišoval s prírastkom 1,86 % na úrovni 1 062,07 bodu, index Nikkei vzrástol o 1,63 % na 10 887,03 bodu.

Index TOPIX finišoval v utorok na najvyššej úrovni od 13. júla minulého roku. Záujem bol tiež o akcie automobiliek, ako napríklad Nissan Motor Co Ltd a Toyota Motor Corp, keďže investori pokračovali vo vyhľadávaní emisií, ktoré nedávno zaostávali za celkovým rastom na trhu. Svedčilo to o fakte, že na trhu vládne optimizmus. Akcie finančnej spoločnosti Mizuho vzrástli o 15,79 % na rekordné maximum 220 tis. JPY za akciu. Médiá totiž zverejnili správu, že predstavitelia Tokia pravdepodobne urovnajú daňový spor s bankami. Banky žiadajú od mesta vrátenie daní v celkovej výške 230 mld. JPY. Akcie automobilky Toyota vzrástli o 4,63 % na 3 840 JPY.

Hlavný japonský akciový index Nikkei vzrástol v stredu o jedno percento a dosiahol 15-mesačné zatváracie maximum. Investori aktívne kupovali akcie telekomunikačnej spoločnosti NTT DoCoMo a akcie iných telekomunikačných a softvérových firiem, keďže ich povzbudil rast akcií na americkom trhu Wall Street. Cena akcií najväčšieho japonského mobilného operátora NTT DoCoMo vzrástla o 3,78 % na úroveň 302 tis. JPY, kým akcie najväčšej japonskej neživotnej poisťovne Millea Holdings zdraželi až o 11,29 % na neuveriteľných 1,38 mil. JPY za akciu. Poisťovateľské spoločnosti, ako napríklad Millea Holdings, boli v stredu najúspešnejšími emisiami na tokijskej burze.

Hlavný japonský akciový index Nikkei vo štvrtok vymazal straty zo skorších hodín obchodovania a uzatvoril nad hranicou 11 tis. bodov po prvýkrát za 15 mesiacov na čele s počítačovým gigantom Fujitsu, ktorý dosiahol výrazné zvýšenie kontraktu s britskou vládou. Veľké banky vrátane Mizuho Financial Group Inc tiež pritiahli aktivitu investorov a vykompenzovali tak pokles automobiliek Toyota Motor Corp a iných v dôsledku oslabeniu akcií na Wall Street a obavám zo zhodnotenia jenu. Spoločnosť Fujitsu Ltd získala 9,5 % na 634 JPY, keď revidovala smerom nahor svoj 10-ročný kontrakt s Veľkou Britániou na dodávku služieb IT infraštruktúry z roku 1999 o 37 % na 929 mil. GBP. Banky si udržali svoj vzostupný trend kvôli nedávnym náznakom zlepšenia v japonskej ekonomike a očakávaniam, že následný priaznivý vývoj na burze zvýši hodnotu ich masívnych akciových portfólií. Mizuho, najväčšia svetová banka podľa výšky aktív, vzrástla o 5,73 % na 240 tis. JPY, keď od začiatku septembra si pridala už 66 %. UFJ Holdings Inc, štvrtá najväčšia japonská banka, stúpla o 5,9 % na dosiaľ najvyššiu úroveň 467 tis. JPY.

Japonská burza v piatok klesla po prvýkrát po štyroch dňoch, keď sa investori zbavovali akcií firmy Nissan Motor a ďalších exportérov automobilov a iných moderných technológií po tom, ako dolár za jediný deň klesol voči jenu na dvaapolročné minimum. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,86 % na 10 938,42 bodu, keď počas obchodovania vystúpil na nové 15-mesačné maximum vo výške 11 160,19 bodu. Širší index TOPIX stratil 0,53 % na 1 070,03 bodu. Investori sú opatrní pred víkendovým zasadaním skupiny G7 v Dubaji a voľbou nového vedenia japonskej vládnucej Liberálnej demokratickej strany. Automobilka Toyota skončila so stratou 2,63 % na 3 700 JPY, kým Nissan sa znížila o 5,34 % na 1 329 JPY. Výrobca počítačov Fujitsu Ltd zaznamenal pokles o 3,31 % na 613 JPY po štvrtkovom náraste o 10 %. Zníženie obáv z finančnej krízy pred polročným uzatváraním účtovných kníh ku koncu septembra spustilo nakupovanie bánk, keďže budú výrazne ťažiť zo zotavovania ekonomiky a vzostupu akcií, ktoré tvoria významnú časť ich investičných portfólií. Piata najväčšia japonská banková skupina Resona Holdings Inc skončila o 11,72 % vyššie na 143 JPY. Mizuho Financial Group Inc, najväčšia banka na svete podľa výšky aktív, stúpla o 3,33 % na 248 tis. JPY.


LONDÝN - Hlavné britské tituly po štyroch dňoch strát v pondelok posilnili na čele s telekomunikačnou firmou Vodafone a prevádzkovateľom plavieb po mori Carnival. Investori nakupovali tiež akcie bánk a poisťovní, keď poslednom kvartáli očakávajú vzostup na trhu. Index FTSE 100 skončil so ziskom 23,1 bodu, resp. 0,6 % na 4 260,9 bodu. Vzostupný trend podporil aj priaznivý piatkový záver na Wall Street. Obrat bol však nízky, keď sa zobchodovalo len 2 mld. akcií, keďže nedávne pozitívne ekonomické údaje z USA nesprevádzal pokles nezamestnanosti, čo podnietilo otázky ohľadom miery zotavovania hospodárstva. Najlepšie sa darilo titulom, ktoré citlivo reagujú na vývoj v ekonomike. Carnival si pridal 3,9 % vďaka optimizmu, že zlepšenie situácie v ekonomike zvýšilo jeho rezervácie, čo by sa malo prejaviť vo výsledkoch za tretí kvartál. Telekomunikačný gigant Vodafone stúpol o 1,6 % po tom, ako Goldman Sachs zvýšila prognózu výsledkov spoločnosti. Ďalšia telekomunikačná spoločnosť Cable & Wireless posilnila o 2,3 % po správach, že sa blíži predaj jej stratovej americkej divízie.

Najsilnejšie britské akcie v utorok posilnili na nové ročné maximum, keď burzu vytiahli hore akcie supermarketov na čele s firmou Tesco, ktorá zverejnila výsledky nad očakávania. Akcie najväčšieho britského maloobchodníka s potravinami Tesco stúpli o 6,1 % po tom, čo firma potešila investorov správou o zvýšení polročného predaja a zisku a výkonný riaditeľ predpovedal spoločnosti dobrý výhľad do budúcnosti. Ďalší maloobchodníci ako supermarkety Sainsbury a Safeway tiež posilnili. Bankové tituly pridali v utorok indexu FTSE 13 bodov, výrobcovia liekov ďalších 7 bodov.

Britský index FTSE 100 sa stiahol v stredu z dosiahnutého utorkového 12-mesačného maxima, keď sa investori sústredili na blížiace sa piatkové ukončenie termínov future kontraktov na oboch stranách Atlantiku. Firma BAE Systems posilnila o 1,79 % po tom, čo investičná banka Credit Suisse First Boston zvýšila cenovú hranicu firmy na 210 pencí z úrovne 200 pencí a zvýšila predpovede zisku spoločnosti. Obchodníci uviedli, že pokles odráža piatkové ukončenie termínov opcií a future kontraktov v Londýne a nevôľu na strane investorov nakupovať bez záruk, že zlepšujúca sa ekonomická situácia sa odrazí na ziskovosti firiem.

Najsilnejšie britské tituly vo štvrtok vzrástli, keď britskú burzu posilnili povzbudivé ekonomické údaje z USA a rast akcií na Wall Street. Spoločnosť BP poklesla o 2 % a Shell o 1 %. Najviac z titulov blue chips posilnil ťažobný koncern Xstrata, ktorý si vo štvrtkovom obchodovaní polepšil o 4,4 % na 5,34 GBP. Titul posilnil vďaka tomu, že investičná banka JP Morgan firme zvýšila rating. Zbrojárska spoločnosť BAE posilnila o 4,1 % na 1,91 GBP za akciu. Britská sieť obchodov pre domácich majstrov Kingfisher Plc stúpla o 3,7 %, keď investičná banka Goldman Sachs zvýšila odhad zisku spoločnosti pred zdanením pre tento a budúci rok a uviedla, že jadrová činnosť spoločnosti zaznamenala silný rast.

Najdôležitejšie britské akcie na londýnskej burze zaznamenali v piatok svoj najhorší deň za sedem týždňov, keďže investori predávali telekomunikačné emisie. Akcie potravinárskej spoločnosti Cadbury Schweppes padli kvôli nepriaznivým vyhliadkam. Hlavný index FTSE 100 skončil so stratou 1,3 % na úrovni 4 257 bodov. Je to najväčší denný pokles indexu od 1. augusta, kvôli čomu index skĺzol z najvyššej zatváracej úrovne roka zaznamenanej vo štvrtok. Tohtotýždňový prírastok indexu sa tak zredukoval na iba 0,5 %. Najhoršie na index vplývali v piatok akcie finančných spoločností, pričom akcie poisťovne Friends Provident padli o 5,5 % a akcie banky HBOS klesli o 2,9 %. Akcie výrobcu sladkostí a nealkoholických nápojov Cadbury klesli o 1,7 %, keďže firma oznámila, že nedávne horúčavy negatívne zasiahli predaj jej cukroviniek v Európe.(1 USD = 36,775 SKK)

(100 JPY = 31,746 SKK)

(1 GBP = 59,34 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 7. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 1. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 2. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 3. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 4. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 6. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 7. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 1. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 301
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 284
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 582
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 320
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 190
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 045
 7. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 1 884
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 298
 9. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 252
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 067

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Tomanová používa jednostranné stanoviská, súdy ju rešpektujú

Súdneho znalca odvolávajúceho sa na komisárku pre deti Vieru Tomanovú stiahli z prípadu.

KOMENTÁRE

Veď sú to iba deti

Zdá sa, akoby Tomanová nastúpila v čase, keď sa nepredpokladalo, že bude musieť niečo významné urobiť.

SVET

OSN zverejnila plán na zníženie počtu ľudí, je to hoax

Sedemnásť rokov stará správa a množstvo nepodložených komentárov zaujali aj stranu Borisa Kollára.

KOMENTÁRE

Dúfajme, že Duda to pochopil. Nie sú dve Poľská, iba jedno

Predkladané zákony berú Poľsko všetkým Poliakom.

Neprehliadnite tiež

Každá nová bytovka má byť pripravená na elektromobily

Developeri by podľa návrhu museli po roku 2020 do projektov kresliť šachty na kabeláž pre nabíjačky. Elektrizačná sústava na to nie je pripravená.

Štát chce prudšie zvyšovať dôchodky, ale tri veci pri tom nedomyslel

Nikde sa nepíše, koľko bude zvyšovanie dôchodkov stáť a ako dlho to štát utiahne.

Opozícia kritizuje Jahnátka, vlastnú nomináciu nedala

Vláda vymenovala Jahnátka za predsedu energetického regulačného úradu.

Grécka vláda sa rozhodla vrátiť na kapitálový trh

Predaj cenných papierov zabezpečí konzorcium popredných medzinárodných bánk.