Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 15. septembra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


NEW YORK - Americké akcie v pondelok posilnili a naviazali tak na rast z minulého týždňa. Investori uvítali správy analytikov z Wall Street, ktorí naznačili, že oživenie americkej ekonomiky a firemných ziskov už je na ceste. Index amerických blue chips Dow Jones uzatvoril o 0,87 % vyššie na 9 586,29 bodu, zatiaľ čo širší Standard & Poor`s 500 si pridal 1 % na 1 031,64 bodu. Technologický index Nasdaq Composite posilnil o 1,63 % na 1 888,62 bodu. Objem obchodovania dosiahol 1,3 mld. akcií. Burzu ťahali najmä technologické akcie, ktoré vytiahli index Nasdaq Composite na najvyššiu úroveň od marca 2002. Iba za tento rok už Nasdaq posilnil o 41 %. Farmaceutická spoločnosť Merck & Co skončila so ziskom 3,1 % na 52,6 USD. International Business Machines si polepšila o 2,5 % na 89,1 USD, keď Credit Suisse First Boston zvýšila jej investičný rating. Akcie firmy Nortel Networks Corp vzrástli o 10,7 % na 4,55 USD po tom, ako Bell Canada uviedla, že v najbližších 3 rokoch od nej kúpi telekomunikačné vybavenie v hodnote 146 mil. USD.

Americké akciové burzy v utorok oslabili, keď Nokia varovala pred poklesom tržieb v hlavnej divízii a sieť obchodov pred domácich majstrov Home Depot si pohoršila s investičným odporúčaním. Akcie Nokie, najväčšieho svetového výrobcu mobilných telefónov, stratili 6,3 % na 15,98 USD. Varovanie Nokie zvýšilo obavy, že americké podniky vykážu za tretí štvrťrok malý nárast tržieb, čo by znamenalo, že ekonomika sa ešte naplno nezotavuje. "Zisky sa v mnohých prípadoch vytvárali tím, že sa neutrácalo na výrobných halách, zariadenia a najímanie pracovníkov. Rast tržieb je pre oživenie kľúčový," povedal John Davidson, prezident spoločnosti Partner Re Asset Management. Goldman Sachs uviedla, že na niektoré maloobchodné firmy sa začína pozerať opatrnejšie, lebo obrat v sektore bývania zrejme už kulminuje a v zvyšnej časti roka by mohol pribrzdiť. Goldman znížila investičný rating akcií Home Depot, ktoré nakoniec zaznamenali pokles o 4,7 % na 32,15 USD.

Americké akcie v stredu klesli, keď investorov vystrašila údajne nová nahrávka vodcu al-Kajdy Usámu bin Ládina, odvysielaná iba deň pred druhým výročím útoku na Spojené štáty americké z 11. septembra. Americká burza klesala už v prvej časti dňa kvôli obavám, že trhy v poslednom období rástli príliš rýchlo a príliš vysoko. Napriek tomu, že firma Texas Instruments vďaka priaznivejšiemu odhadu tržieb ponúkla nádej na zlepšenie v sektore polovodičov, na investorov predpoveď dojem neurobila, pretože oživenie v sektore očakávajú už dlho. Index Nasdaq len za tento rok stúpol o viac ako 36 % vďaka očakávaniu hospodárskeho obratu a lepších firemných ziskov. Indexy sa v priebehu dňa prepadli ešte hlbšie po tom, čo arabská televízia al-Džazíra odvysielala údajne nový záznam, ktorý ukazuje vodcu al-Kajdy, ako sa prechádza v horách. Na zvukovom zázname pritom hovorí hlas, ktorý má patriť bin Ládinovi a ktorý vychvaľuje útočníkov z 11. septembra.

Americké akciové burzy vo štvrtok posilnili na čele s tvorcom softvéru Adobe Systems a ďalšími technologickými titulmi, keď si investori pripomenuli druhé výročie septembrových útokov na USA. Investori ignorovali správu, že počet Američanov, ktorí prvýkrát žiadali o podporu v nezamestnanosti, stúpol v týždni do 6. septembra na 422 tis. osôb, najvyššiu úroveň od začiatku júla z revidovaných 419 tis. v predošlom týždni. Analytici očakávali naopak pokles na 400 tis. z pôvodne uvedených 413 tis. osôb. Spoločnosť Adobe si pridala 8,4 % na 39,46 USD, keď dosiahla kvartálny zisk, ktorý prekonal očakávania analytikov a 12-percentný nárast tržieb. Výrobca polovodičov TriQuint Semiconductor Inc skončil so ziskom 19,9 % na 6,81 USD, keď zvýšila prognózu na tretí a štvrtý kvartál. International Business Machines Inc sa doobeda nachádzala v negatívnom teritóriu, avšak nakoniec skončila so ziskom 0,08 USD na 87,92 USD. Smith Barney znížil rating spoločnosti a odporučil klientom, aby vyberali zisky, keď podľa neho súčasný sentiment nie je odrazom reality.

Americká burza v piatok mierne posilnila, keď jej rast technologických titulov v závere dňa pomohol odpútať sa z týždenného minima. Makléri uviedli, že hlavnou príčinou bola aktivácia technickej podpory po tom, čo sa investori zbavovali akcií na základe neuspokojivých štvrťročných výsledkov softvérovej spoločnosti Oracle. Hlavný index Dow Jones stúpol o 0,12 % na 9 471,55 bodu a širší Standard & Poor`s 500 posilnil 0,22 % na 1 018,63 bodu. Technologický Nasdaq Composite stúpol o 0,48 % na 1 855,03 bodu. Na newyorskej burze prevážili rastúce tituly nad slabnúcimi v pomere 1,5 ku jednej pri objeme obchodovania 1,2 mld. akcií. Na trhu Nasdaq predstavoval tento pomer 1,3 ku jednej pri objeme 1,7 mld. akcií. V priebehu dňa klesol index Dow Jones na mesačné minimum a S&P 500 oslabil na najnižšiu úroveň od 2. septembra. Nasdaq sa priblížil septembrovému minimu vo štvrtok. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom

všetky tri indexy mierne oslabili.


TOKIO - Akciové burzy v Tokiu dosiahli na začiatku pracovného týždňa mierny rast, keď investori stavili na priaznivé makroekonomické údaje očakávané v tomto týždni. Optimistické vyhliadky sa tak presadili pred obavami z prehriatia trhu. Obchodníci najviac nakupovali akcie Sony a iných vybraných blue-chip titulov. Hlavný akciový index Nikkei stúpol o 0,31 % na 10 683,76 bodu, širší index TOPIX vzrástol o 0,17 % na 1 027,94 bodu.

Investori očakávali solídne výsledky júlových objednávok strojových zariadení, ktoré často naznačujú vývoj investičnej aktivity v krajine. Vláda údaje zverejní v utorok. V stredu by sa trh mal dozvedieť o možnej revízii hospodárskeho rastu Japonska v druhom kvartáli. Spoločnosť Sony, najväčší svetový výrobca spotrebnej elektroniky, viedla rastom o 5 % na 4 200 JPY nahor i ďalšie významné tokijské emisie.

Japonský index Nikkei skončil v utorok na 14-mesačnom maxime po tom, ako investičná banka Morgan Stanley zvýšila investičný rating japonských akcií. Priaznivý sentiment nezvrátili ani údaje o objednávkach strojných zariadení, ktoré klesli výraznejšie, ako očakávali analytici. Akcie výrobcu pneumatík Bridgestone Corp zaznamenali pokles o 2,65 % na 1 619 JPY po pondelkovom požiari v jednej z jeho hlavných tovární blízko Tokia, ktorý prerušil prevádzku na neurčito. Najväčší výrobca spotrebnej elektroniky Sony Corp skončil so ziskom 4,05 % na 4 370 JPY, kým výrobca fotoaparátov Nikon Corp si pridal 8,53 % na 1 654 JPY aj vďaka zvýšeniu ratingov od Daiwa Institute of Research a Goldman Sachs.

Japonské akcie v stredu oslabili, keď obavy z prehriatia trhu a poklesu na Wall Street podnietili predaj blue-chip titulov a zatienili aj pozitívnu revíziu hrubého domáceho produktu, ktorá povzbudila zahraničných investorov k nákupom akcií Mizuho a iných bánk. Trh poslali nadol klesajúce akcie niektorých exportérov vrátane firmy Sharp. Stalo sa tak po varovaní Nokie, svetovej mobilnej jednotky, že jej možno klesnú tržby v hlavnej divízii. Akcie Mizuho, najväčšej banky na svete z hľadiska aktív, posilnili o 8,82 % na rekordných 185 tis. JPY, kým UFJ Holdings si pridala 6,34 % na 386 tis. JPY. Výrobca priemyselných robotov Fanuc Ltd stratil 3,92 % na 7 590 JPY, zatiaľ čo spoločnosť Sharp Corp, ktorá vyrába LCD technológie, skončila so stratou 2,15 % na 1 730 JPY.

Japonský index Nikkei poklesol vo štvrtok takmer o tri percentá po tom, čo firma Nikon a ostatné technologické tituly klesli, keď nasledovali vývoj v technologickom sektore v USA. V USA sa objavila páska s údajne novým záznamom ukazujúcim Bin Ládina a rozšírila obavy z možných útokov pred druhým výročím útokov z 11. septembra. Zverejnenie záznamu vodcu al-Káidy znepokojilo investorov a viedlo k ďalšiemu vyberaniu ziskov. Hlavné technologické tituly hlboko klesli, keď výrobca fotoaparátov Nikon Corp poklesol o 7,25 % na 1 548 JPY za akciu. Firma v utorok dosiahla 14-mesačné maximum, čo vyvolalo obavy z prehriatia tokijskej burzy.

Japonská burza v piatok posilnila výrazne cez 1 % a prekonala tak dvojdňový klesajúci trend. Vzostup na Wall Street totiž povzbudil investorov k nákupom titulov v poisťovacom a automobilovom sektore, ako napríklad Toyota. Kupcov okrem toho lákali veľké banky vrátane finančnej skupiny Mizuho. Zo štvrtkového pádu, keď nervózny trh oslabil skoro o 3 %, sa zotavila taktiež spoločnosť Shin-Etsu Chemical a ďalšie chemické tituly. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,58 % na 10 712,81 bodu, keď vo štvrtok stratil 2,86 %. Širší index TOPIX si pridal 1,83 % na 1 042,64 bodu. Akcie poprednej japonskej automobilky Toyota Motor sa zvýšili o 4,26 % na 3 670 JPY a z hľadiska hodnoty boli najobchodovanejším titulom na tokijskej burze. Ďalšia automobilka Nissan Motor Co skončila so ziskom 4 % na 1 351 JPY, kým Honda Motor Co Ltd stúpla o 3,16 % na 5 220 JPY. Banka Mizuho zaznamenala nárast o 4,4 % na 190 tis. JPY.


LONDÝN - Telekomunikačné akcie pomohli v pondelok britským blue-chip titulom aby dosiahli najvyššiu úroveň v tomto roku. Na čele bol telekomunikačný gigant Vodafone, ktorý posilnil o 2,1 %, keď mu analytici zlepšili hodnotenie. Rival spoločnosti Vodafone spoločnosť mmO2 stúpla o 4 %. Hlavný britský index FTSE 100 skončil pondelkové obchodovanie s nárastom o 34,9 bodu na úrovni 4 292,1 bodu, čo je najvyššia hodnota od augusta 2002. Spoločnosť Associated British Foods vzrástla o 0,9 % po tom, čo výrobca čaju Twinings zvýšil svoj výhľad pre druhý polrok. Akcie stavebnej firmy Bovis Homes posilnili o 1,3 %. Dodávateľ stavebných materiálov Travis Perkins si polepšil o 4,2 %. Akcie výrobcu vojenskej výbavy BAE vzrástol o 2,4 %, po tom čo Commerzbank Securities zvýšila rating akcie pred zverejnením polročných výsledkov firmy.

Hlavné britské akcie v utorok poklesli po tom, čo v týždni dosiahli ročné maximum. Na príčine bolo zastavenie rastu akcií mediálnych firiem a pokles spoločnosti BAE Systems. Analytici totiž poukázali na problémy firmy pred zverejnením výsledkov. Akcie leteckého prepravcu British Airways klesli o 3,2 %, keď správa o novom prípade vírusu SARS v Singapure rozšírila obavy, že by mohla zasiahnuť cestovný trh. Televízny prevádzkovateľ BSkyB poklesol o 3,3 %. Spoločnosť BAE bola najhorším titulom indexu FTSE, keď poklesla o 4,3 %. Banka Lloyd`s TSB si polepšila o 1,4 %. Prevádzkovateľ pevných liniek BT bol s trojpercentným rastom vodcom medzi titulmi telekomunikačných firiem.

Britský index FTSE 100 v stredu poklesol, čím sa ešte viac vzdialil nedávno dosiahnutému ročnému maximu napriek tomu, že maloobchodné spoločnosti Dixons a Woolworths posilnili. Spoločnosti zverejnili, že očakávajú silný výsledok predaja. Firma Dixons posilnila o 6,4 % po tom, čo za prvých 18 týždňov terajšieho finančného roka posilnil predaj o 1 %, keď odhady hovorili o jeden- až 2,4-percentnom poklese. Spoločnosť Woolworths stúpla až o 14,5 % po tom, čo výsledky za prvý polrok prekonali odhady. Medzi najslabšími blue chips titulmi dňa boli poisťovne Royal & Sun Alliance a Legal & General, keď poklesli o 8,7 % a 4,9 %. Poskytovateľ Informácií a správ Reuters taktiež klesol o 3,7 % po tom, čo brokeri varovali, že akcia neposilní šesť mesiacov.

Britské akcie ukončili štvrtkové obchodovanie v červených číslach už tretí deň v poradí. Investori sa zbavovali najmä akcií priemyselných spoločností ako GKN alebo zbrojárskej BAE Systems. Dan Bunting, stratég z Dryden Wealth Management, uviedol, že je veľmi ťažké určiť kam sa trh pohne ďalej, keďže existuje viacero dôvodov na rast i pokles cien akcií. Strojárska spoločnosť GKN, ktorá vyrába najmä náhradné diely do automobilov, zaznamenala pokles o 1,4 %. Akcie tak reagovali na správu z Bruselu, že predaj nových áut v západnej Európe klesol v auguste o 4,7 %. Koncern BAE Systems stratil 2,3 % trhovej hodnoty. Naopak darilo sa spoločnosti Centrica, ktorá si k dobru pripísala 3,4 %.

Najsilnejšie britské akcie skončili piatkové obchodovanie s miernym poklesom, keď burzu stiahol nadol bankový sektor. Oslabil po tom, čo americké spotrebiteľské a maloobchodné údaje nedosiahli očakávania, čo vyvolalo obavy, za ekonomické oživenie by sa mohlo zastaviť. Tituly v sektore hotelov však pokračovali v náraste na čele s firmou Intercontinental. Tento titul posilnil v piatok o 3,5 %, kým spoločnosť Hilton si polepšila o 1,9 %. Index FTSE 100 sa znížil o 4,4 bodu, resp. 0,1 % na úroveň 4 237,8 bodu. Klesol tak už štvrtý deň v poradí. Banka HSBC poklesla o 0,6 % na 804 a pol pence za akciu. Nárast potravinového maloobchodníka Sainsbury zabránil ešte prudšiemu poklesu hlavného britského indexu. Titul stúpol takmer o štyri percentá. Akcie hudobného producenta EMI poklesli z predošlého maxima 144 pencí na 142 pencí po tom čo mu agentúra Standard & Poor`s znížila rating.


(1 USD = 36,948 SKK)

(100 JPY = 31,539 SKK)

(1 GBP = 58,930 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 912
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 813
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 12 317
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 779
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 506
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 688
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 404
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 665
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 3 764
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 748

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Krajcer: Najväčšiu podporu v koalícii má Rezník, zaujímavá je kandidatúra Ruttkaya

Bývalý minister kultúry Daniel Krajcer pre SME hovorí, že aj koaliční poslanci ho presviedčali, aby kandidoval na post šéfa RTVS.

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Hráčov NHL mohla odradiť zlá skúsenosť.

KVÍZ

Ako dobre poznáte pravidlá slušného správania?

Otestujte svoje vedomosti z etikety a protokolu.

Neprehliadnite tiež

Namiesto sudov potrubie. Na nemeckom festivale stavajú pivovod

Pivovodom je možné prepraviť 400-tisíc litrov piva.

AKTUALIZOVANÉ

British Airways vypadli systémy, tisíce cestujúcich uviazli na letiskách

Cestujúci na letisku Heathrow v Londýne informovali o dlhých čakaniach.

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.