Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 1. septembra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


NEW YORK - Americké burzy ostali počas pondelkového obchodovania na takmer rovnakej úrovni. Trh si po raste v minulom týždni vybral oddychový čas vzhľadom k tomu, že neboli uverejnené žiadne významné ekonomické správy. Index Dow Jones pri nízkych objemoch obchodov klesol o 0,33 % na 9 317,64 bodu, index Nasdaq Composite oslabil o 0,06 % na 1 764,31 bodu. Minulý týždeň pritom oba ukazovatele dosiahli viac ako ročné maximum. Investori ignorovali správu, že americký sektor bývania naďalej dosahuje rast. Predaje už postavených domov stúpli v júli o 5 % a zaznamenali rekordnú úroveň. Napriek tomu úroky z hypoték opäť začínajú rásť. Wal-Mart Stores išiel proti trhu a posilnil o 1,2 %. Najväčší maloobchodný predajca na svete totiž uviedol, že v tomto mesiaci by mohli tržby dosiahnuť viac ako ročné maximum, pretože začiatok školského roka zvýši dopyt.

Americké akcie v utorok pri nízkych objemoch obchodov mierne posilnili vďaka oživeniu trhu ku koncu obchodného dňa. Aktivita bola počas celého obchodného dňa nízka, pričom podľa analytikov to bude podobné aj počas zvyšku týždňa. Mnoho investorov si totiž kvôli pondelkovému americkému sviatku Labor Day (Sviatok práce) zoberie voľno zrejme už tento týždeň. Makléri oznámili, že počiatočné oslabenie akciového trhu súviselo skôr s nízkymi objemami obchodov než nejakými negatívnymi správami. Index S&P 500 klesal k technickým úrovniam, ktoré sa nachádzajú okolo hodnoty 985 bodov a následne sa odrazil.

Americké blue-chip emisie ukončili stredajšie obchodovanie bez väčších zmien, kým technologický index Nasdaq Composite mierne stúpol. Obchodovanie bolo pokojné, chýbali významnejšie makroekonomické, respektíve firemné správy. Akcie firmy Altria Group stúpli o 0,83 % po informácii, že jej predstavenstvo schválilo zvýšenie kvartálnej dividendy na 68 centov z úrovne 64 centov na akciu. Tak výrazné zvýšenie trh prekvapilo. Akcie firmy Sears Roebuck and Co zdraželi o 1,99 %. Táto sieť obchodných domov v utorok uviedla, že augustové tržby obchodov, otvorených najmenej rok, zrejme prekonajú očakávania. Akcie najväčšieho výrobcu čipov na svete Intel posilnili o 1,12 %.

Americké burzy vo štvrtok posilnili po tom, čo ministerstvo obchodu uviedlo, že hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov amerických vzrástol v druhom kvartáli po revízii o viac, ako sa očakávalo. Správa potešila investorov, ktorí sa spoliehali na tohtoročné hospodárske oživenie. Ťahúňom boli technologické tituly, na ktorých by sa malo posilnenie ekonomiky odraziť. Akcie spoločnosti Halliburton vzrástli o 0,9 %. Denník Washington Post vo štvrtok uviedol, že druhý najväčší svetový dodávateľ výrobkov a služieb pre ťažobné firmy bude z obnovy Iraku profitovať ešte viac, ako sa predpokladalo.

Americké burzy v piatok pri nízkych objemoch obchodov mierne posilnili, a uzavreli tak tretí týždeň v poradí rastom. Údaje o prekvapivo výraznej expanzii spracovateľského priemyslu na americkom Stredozápade investorov utvrdili v tom, že sa najväčšia ekonomika na svete naďalej zotavuje. Index Dow Jones stúpol o 0,44 percenta na 9 415,82 bodu, index Nasdaq Composite posilnil o 0,57 percenta na 1 810,45 bodu. Za celý týždeň si index Dow Jones polepšil o 0,72 percenta, Nasdaq Composite vzrástol o 2,56 percenta. "Index nákupných manažérov z Chicaga trhu pomohol. Nie že by zverejňované údaje bola veľmi pozitívne, ale ide jednoducho o to, že nie sú negatívne," uviedol Adam Tracy, riaditeľ burzových obchodov z Thomas Weisel Partners. "Ukazuje to, že ekonomika sa v druhej polovici roka naďalej zotavuje." Aktivita bola na trhu nízka, pretože mnoho investorov si kvôli pondelkovému Sviatku práce začalo už v piatok čerpať dovolenku. V piatok boli taktiež zverejnené údaje Michiganskej univerzity o poklese spotrebiteľskej dôvery.


TOKIO - Tokijská burza skončila pondelňajšie obchodovanie s poklesom. Na príčine bolo vyberanie ziskov investormi po tom, čo výsledky Intel Corp prekonali očakávania. Napriek tomu nedostatočne motivovali investorov k nákupu technologických akcií. Index Nikkei si pohoršil o 0,04 %, resp. 4,53 bodu a skončil na úrovni 10 276,64 bodu. Širší index TOPIX klesol o 0,64 % na 997,8 bodu. Akcie maloobchodných spoločností taktiež klesli, keď Ito-Yokado Co Ltd nasledovalo rivalov Aeon Co a Seiyu Ltd v znížení odhadu polročného zisku. Spoločnosť to dáva za vinu chladnému letu v Japonsku. Maklérska spoločnosť Nomura Holdings klesla o 4,98 % na 1 680 JPY. V sektore maloobchodu Ito-Yokado si pohoršila o 3,48 % na úroveň 3 330 JPY za akciu po tom, čo zrevidovala odhad čistého zisku za prvý polrok z hodnoty 28,3 mld. JPY na 13 mld. JPY.

Ceny japonských akcií na tokijskej burze vykompenzovali v priebehu utorkového obchodovania raňajšie straty a nakoniec finišovali oproti predchádzajúcemu dňu vyššie. Japonským akciám pomohla povzbudzujúca popoludňajšia správa o akciách svetových technologických spoločností od vplyvných analytikov, ako aj oslabenie jenu z predchádzajúcich maxím. Oslabenie jenu voči doláru pomohlo zmierniť obavy, že nedávne posilňovanie meny zasiahne japonských exportérov. Akcie vedúcej japonskej automobilky Toyota Motor Corp preto posilnili o 0,31 % na 3 250 JPY.

Japonské akcie v stredu klesli kvôli neskorej predajnej vlne špekulantov, snažiacich sa vyberať zisky z predchádzajúcich prírastkov. Na začiatku dňa indexy nadviazali na prírastky predchádzajúceho dňa, pričom index Nikkei plánoval otestovať kľúčovú psychologickú hranicu rezistencie 10 500 bodov. Neskôr však akcie podľahli špekulatívnej predajnej vlne, vrátane akcií oceliarní a ťažobných spoločností. Výraznejšiemu poklesu indexov však zabránil silnejúci optimizmus, týkajúci sa japonskej ekonomiky, ktorý podporil akcie bánk a maloobchodných spoločností.

Japonské akcie klesli vo štvrtok druhý obchodný deň za sebou, keďže investori vyberali zisky z predchádzajúcich prírastkov emisií, vrátane akcií oceliarskych a strojárskych spoločností. Nikkei vo štvrtok klesol po tom, ako na začiatku stredajšieho obchodovania dosiahol 13-mesačné denné maximum. V stredu sa vyšplhal na 13-mesačný rekord aj index TOPIX. Vo štvrtok však oba indexy zasiahla aktivita špekulantov, ktorí vyberali zisky. Na trh negatívne vplývali aj obavy pred piatkovým zverejnením údajov o priemyselnej produkcii v Japonsku, keďže nezvyčajne chladné leto pravdepodobne nepriaznivo zasiahlo produkciu v júli. Viaceré ekonomické údaje do júna tohto roku pritom vyvolávali na trhu optimizmus, ktorý sa týka oživovania japonskej ekonomiky.

Kľúčový tokijský index Nikkei v piatok vzrástol, a prekonal tak dvojdennú zostupnú tendenciu. Posilnil o 1,16 % na 10 343,55 bodu, čo je najvyššia uzatváracia hodnota od trinásťmesačného maxima, ktoré dosiahol vo štvrtok minulý týždeň. Širší index TOPIX si polepšil o 0,86 % a skončil piatkové obchodovanie na úrovni 1 002,01 bodu. Investorov povzbudili ďalšie znaky zotavenia japonskej aj americkej ekonomiky k nákupu akcií firmy Kyocera a iných technologických titulov. Vládne údaje zverejnené pred otvorením burzy ukázali, že

priemyselná výroba Japonska v júli medzimesačne vzrástla o 0,5 %, a prekonala tak všeobecné očakávania trhu, ktorý predpokladal zvýšenie o 0,2 %. Trh taktiež podporili údaje o raste amerického hospodárstva v druhom štvrťroku, ktorý bol revidovaný na 3,1 % z predošlých 2,4 %.


LONDÝN - V pondelok sa na britskej burze kvôli voľnému dňu neobchodovalo.

Londýnska burza spadla v utorok pod hranicu 4 200 bodov kvôli oslabeniu bankových a telekomunikačných titulov. Trh tak ignoroval pozitívne makroekonomické údaje z USA a zameral sa skôr na pokles na Wall Street. Väčšina analytikov očakávala, že sa Londýn opäť dostane nad hranicu 4 200 bodov, niektorí však tvrdili, že indexy budú naďalej klesať. Hlavný akciový index FTSE 100 sa oslabil o 1,2 %, resp. 48,5 bodu na 4 177,4 bodu. Banka Abbey National spadla o 3,6 % a telekomunikačný gigant Vodafone zaznamenal pokles o 2,5 %. Komentáre spoločnosti Intel negatívne vplývali na kurzy akcií britských technologických firiem. Spoločnosť Sage sa s prepadom o 5 % stala najstratovejším blue-chip titulom dňa. Firma Psion sa oslabila o 6,4 %.

Silnejšie banky a ekonomicky citlivé, cyklické emisie ako je napríklad strojárska skupina GKN, podporili v stredu britskú burzu. Na trh pozitívne vplývalo aj obnovenie nádejí na skoré zotavenie globálnej ekonomiky. Farmaceutická skupina AstraZeneca viedla prírastkom o 3 % blue-chip emisie nahor. Polovicu stredajšieho rastu však vytvorili bankové tituly. Lloyds TSB sa posilnila o 1,6 %. Nádeje na oživenie automobilového a leteckého priemyslu pomohli akciám firmy GKN o 4 % vyššie. Na druhej strane investičná banka USB znížila ohodnotenie poisťovne Royal & Sun, na čo akcie spoločnosti reagovali prepadom o 2,9 %.

Britský akciový trh zatváral vo štvrtok na nižších úrovniach a prispôsobil sa tak doobedňajšiemu poklesu na Wall Street. Najviac sa darilo ťažobným titulom. Spoločnosť Xstrata prírastkom o 3,1 % viedla medzi ziskovými emisiami. Konkurenčná Billiton stúpla o 2,4 % a Rio Tinto o 1,6 %. Distribútor dennej tlače a kníh WH Smith spadol o 6,8 % po správach o možnom poklese ziskov v prvom polroku. Slabé hospodárske výsledky stiahli nadol aj strojársku firmu AMEC Plc, ktorej akcie sa oslabili o takmer 5 %.

Britský trh akcií ukončil piatkové obchodovanie v negatívnom teritóriu. Burza tak zatvárala pod hranicou 4 200 bodov už druhý deň v poradí. Hlavný akciový index FTSE 100 oslabil o 36,9 bodu na denné minimum 4 161,1 bodu. Prevádzkovateľ siete reštaurácií a pohostinstiev Mitchells & Butlers zaznamenal výrazný rast o 4,6 % po tom, čo informoval, že odložil svoje akvizičné a expanzívne plány. Poisťovňa Royal & Sun Alliance sa naopak stala najstratovejším titulom dňa, keď spadla o 4 %. Sieť supermarketov J Sainsbuiry klesla o 2,2 %. Tržby spoločnosti podľa firmy Taylor Nelson Sofres klesli za tri mesiace o 2 %. Farmaceutické spoločnosti ubrali z indexu 11 bodov. AstraZeneca klesla o 4,2 % a GlaxoSmithKline oslabila o 1,4 %.


(1 USD = 38,55 SKK)

(100 JPY = 32,763 SKK)

(1 GBP = 60,579 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 759
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 796
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 6 619
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 553
 5. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 549
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 347
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 985
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 186
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 748
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 045

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov. Mýtus o Petržalke neplatí

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmu toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

KOMENTÁRE

Harabin sa s Kotlebom bez pochyby vo všetkom zhodne

Za totalitné smerovanie idú karhať tí, čo kedysi sami totalitnému režimu prisluhovali.

AUTO

Tesla začala vysvetľovať, že Model 3 je horší ako Model S

Jedno z najočakávanejších áut nakoniec nie je také skvelé.

Neprehliadnite tiež

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.

V Bratislave zvažujú postaviť parkovací dom s parkom na streche

Parkovací dom chce postaviť mestská časť, rekreačná zóna má mať 1423 štvorcových metrov.

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov, najviac ich nie je v Petržalke

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmú toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

Čo sa od júla zmení na doručovaní úradnej pošty do vlastných rúk

Sociálnej poisťovni nevzali možnosť skrátiť lehotu na prebratie listu na tri dni, adresát sa to nemusí dozvedieť.