Bratislava 12. augusta (TASR) - Americký investičný fond Warburg Pincus prostredníctvom ním ovládanej holandskej firmy Zentiva B.D. už prevzal väčšinový podiel akcií slovenskej Slovakofarmy.
Došlo k tomu potom, čo Protimonopolný úrad SR začiatkom tohto týždňa vyslovil súhlas s koncentráciou. Predbežná zmluva o prevzatí Slovakofarmy bola podpísaná už začiatkom tohto roku. Český protimonopolný úrad, ktorý koncentráciu posudzoval z toho dôvodu, že Zentiva ovláda aj českú Léčivu, s transakciou súhlasil v júni tohto roku. Dlhšie pripravovanej integrácii Slovakofarmy a Léčivy, ktoré sú na svojich domácich trhoch farmaceutickými jednotkami, tak už podľa ich vedení nič nebráni.
Hovorca Slovakofarmy Pavel Hraška informuje, že holandská Zentiva B.V. prakticky okamžite rozbehne činnosti smerujúce k čo najrýchlejšiemu využitiu všetkých synergických efektov, ktoré môžu z úzkeho prepojenia Slovakofarmy a Léčivy vzniknúť. To môže mať podľa vedení oboch firiem pozitívne prínosy aj pre zdravotnícke systémy ich krajín, a to zvlášť v oblasti primárnej starostlivosti. "Intenzívnu spoluprácu je možné v prvej etape očakávať hlavne vo vývoji a výskume, kde sa dajú jednoducho odstrániť duplicity vývoja zhodných produktov v Léčive i Slovakofarme. Ušetrené prostriedky sa môžu využiť pre rozšírenie výskumných a vývojových kapacít a možností," informuje Hraško.
Generálny riaditeľ Léčivy Jiří Michal upozorňuje, že obe firmy integráciou zvýšia svoje šance stať sa významnými účastníkmi farmaceutického trhu v celej strednej a východnej Európe. "Našim cieľom je zaradiť sa medzi päť najväčších farmaceutických firiem v regióne," hovorí Michal.
Slovakofarma vlani aj so zarátaním výkonov svojich dcérskych spoločností dosiahla tržby v objeme 5,092 miliardy Sk a jej čistý zisk predstavoval 241 milióna Sk. Takmer polovicu produkcie Slovakofarma predáva v Českej republike, tretina zostáva na domácom trhu a zvyšok vyváža do ďalších 59 krajín. Léčiva vlani dosiahli hrubý zisk na úrovni 1,474 miliardy Kč pri tržbách presahujúcich 6 miliárd Kč. Léčiva na slovenský trh exportuje 23 % svojej produkcie, zhruba 65 % zostáva na českom trhu a zvyšok ide na ďalšie trhy východnej Európy a EÚ.