Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 10. augusta (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


NEW YORK - Americké blue-chip emisie v pondelok vzrástli, ale širší trh stagnoval, keď investori čakali na jasnejšie signály, či sa ekonomika zotaví. Hlavné akciové indexy na začiatku dňa klesali kvôli obavám, že by klesajúce ceny dlhopisov a rast úrokových sadzieb mohli pridusiť ekonomický rast. Americké dlhopisy sa ale stabilizovali, čo investorov upokojilo. Makléri taktiež využili príležitosť, že sa trh dostal na spodnú úroveň intervalu, v ktorom sa v poslednom čase pohyboval a skupovali lacné tituly. Hlavný akciový index Dow Jones stúpol o 0,35 % na 9 186,04 bodu a technologický index Nasdaq klesol o 0,09 % na 1 714,06 bodu. Širší index Standard & Poor`s 500 vzrástol o 0,27 % na 982,82 bodu.

Americké burzy v utorok výrazne klesli, keď rastúce výnosy z dlhopisov kompenzovali silné údaje zo sektoru služieb a spochybnili tak hospodárske oživenie ekonomiky USA. Trh sa oslaboval väčšinu dňa, ale malý záujem o vládne dlhopisy ponúkané v aukcii spustil ku koncu obchodovania vlnu výpredajov. Trojročné vládne dlhopisy ponúkané v celkovej hodnote 24 mld. USD nemali veľmi veľkú odozvu. Následkom toho klesla cena 10-ročných dlhopisov a výnosy z týchto cenných papierov sa tak vyšplhali až na 4,43 %.

Americké blue chips v stredu mierne posilnili. Úspešný predaj vládnych dlhopisov totiž znížil výnos z obligácií a potešil investorov na akciovom trhu, ktorí sa obávali vyšších úrokových sadzieb. Technologické akcie ale klesli, keď zisk firmy Cisco Systems neprekonal očakávania Wall Street. Investori rýchlo prejavili záujem o päťročné dlhopisy v celkovej hodnote 18 mld. USD, ktoré americká vláda v stredu ponúkala. Akcie Home Depot posilnili o 3,16 %. Spoločnosť Lehman Brothers stúpla o tri percentá po tom, čo jej Merrill Lynch zvýšila investičné odporúčania.

Index amerických blue-chip emisií Dow Jones a rozsiahlejší index S&P 500 vo štvrtok stúpli, keďže aukcia vládnych dlhopisov sa stretla so slušným záujmom investorov. Oslabenie cien akcií počítačových firiem však stlačilo technologický index Nasdaq Composite, ktorý skončil s miernou stratou.

Tituly blue chips v piatok vzrástli, posilnené McDonald`s Corp., ktorá zverejnila silné výsledky predaja. Technologický index Nasdaq však poklesol kvôli znepokojujúcemu výhľadu výrobcu čipov Nvidia Corp. McDonald`s, najväčšia reštauračná spoločnosť na svete, poskočila takmer o 7 % po tom, čo zverejnila štvrťročné výsledky, ktoré prekonali očakávania. Index Dow Jones industrial vzrástol o 56,23 bodu, resp. 0,62

% na úroveň 9 182,68. Širší index Standard & Poor`s 500 posilnil o 4,03 bodu, resp. 0,41 % a skončil na hodnote 978,15 bodu. Index technologických akcií Nasdaq Composite si pohoršil o 2,46 bodu, resp. 0,15 % na úroveň 1 649,72. Akcie McDonald`s Corp. vzrástli o 6,98 %, naopak, akcie výrobcu čipov Nvidia klesli o 18,5 %.


TOKIO - Hlavné japonské indexy klesli v pondelok na mesačné minimum, keď ich stiahli nadol technologickí exportéri ako Sony Corp. Negatívne na trh pôsobili aj správy o stave zamestnanosti a priemyselnej produkcie v USA. Hlavný akciový index Nikkei sa oslabil o 1,65 %, resp. 158,88 bodu na 9 452,79 bodu, širší index TOPIX zaznamenal pokles o 0,84 % na 934,52 bodu. Najväčší svetový výrobca spotrebnej elektroniky spadol o 4 % na 3 600 JPY za akciu. Čipový a počítačový konglomerát Fujitsu Ltd, jedna z viacerých technologických firiem, ktoré svojimi kvartálnymi hospodárskymi výsledkami sklamali investorov, sa oslabil o 2,2 % a zatváral na hodnote 490 JPY.

V utorok sa japonský trh akcií oslabil, keď naň doľahlo vyberanie ziskov z oceliarenských titulov a ďalších emisií, ktoré v posledných dňoch zaznamenali rast. Sklamanie z hospodárskych výsledkov technologických spoločností schladilo náladu na tokijskom trhu. Svoje obrovské portfóliá zužovali najmä banky a dôchodkové fondy. Nippon Steel Corp, najväčšia japonská oceliarenská spoločnosť, spadla o 2,08 % na 188 JPY za akciu. Tento titul sa pritom ešte v doobedňajších hodinách pohyboval na 13-mesačnom maxime 196 JPY. Elektrotechnický gigant Toshiba, ktorého výsledky boli pre trh veľkým sklamaním, sa oslabil o 3,28 % na 413 JPY. Fujitsu naopak vzrástla o 1,43 % na 497 JPY za akciu.

Japonská burza v stredu klesla a rozšírila tak počet dní v negatívnom teritóriu na tri. Na trh negatívne pôsobil najmä pokles akcií na Wall Street, oslabenie však brzdili optimistické hospodárske prognózy automobilky Toyota, ako aj dosiahnutie úrovne tzv. technickej podpory. Spoločnosť Sharp, výrobca monitorov z tekutých kryštálov, klesla o 4,65 % na 1 621 JPY za akciu. Naopak, darilo sa automobilke Toyota, ktorá si k dobru pripísala 1,32 % a zatvárala na hodnote 3 060 JPY za akciu. Spolu s Toyotou rástli aj konkurenčné spoločnosti. Honda zaznamenala rast o 2,6 % na 4 740 JPY.

Japonské akcie poklesli vo štvrtok už štvrtý deň v poradí, čo je najdlhšia séria poklesov od apríla. Najsilnejšie zasiahli burzu slabé štvrťročné výsledky technologických firiem ako Seiko Epson Corp a Taiyo Yuden Co Ltd. Najhorším titulom dňa bol výrobca elektronických súčiastok Taiyo Yuden, ktorý klesol o 12,39 % na 1 025 JPY. Firma oznámila v stredu slabé výsledky za prvý kvartál a zrevidovala odhad svojej straty na tento rok. Najväčší výrobca keramických kondenzátorov Murata Manufacturing Co Ltd poklesol o 3,78 % na 5 340 JPY. Seiko Epson stratil 11,53 % a klesol na úroveň 3 070 JPY. Toshiba si taktiež pohoršila o 2,96 % a skončila na hodnote 393 JPY.

Na japonskej akciovej burze sa v piatok ukončilo štvordňové obdobie poklesu, keďže investorov povzbudili dobré ekonomické údaje o objednávkach v strojárskom sektore a solídne hospodárske výsledky významných firiem, ako napríklad mobilného operátora DoCoMo. Hlavný japonský akciový index Nikkei skončil s prírastkom 0,67 % na úrovni 9 327,53 bodu po tom, ako v predchádzajúcich štyroch obchodných dňoch klesol o 3,6 % na päťtýždňové zatváracie minimum. Index TOPIX vzrástol o 0,17 % na 917,47 bodu. Prírastky akcií na tokijskej burze limitoval nedostatok záujmu zo strany zahraničných investorov. V piatok poskytli trhu podporu akcie operátora DoCoMo, ktoré boli podľa objemu najaktívnejšie obchodovanou emisiou a vzrástli o 4,09 % na 280 000 JPY. Avšak akcie iných firiem, ktoré nedávno zverejnili slabšie hospodárske výsledky, klesli. Akcie Sony Corp padli o 1,67 % na 3 530 JPY a akcie Rohm Co Ltd oslabil o 3 % na 12 940


LONDÝN - Najväčšie britské akcie v pondelkovom obchodovaní poobede poklesli po tom, čo klesol Wall Street. O 14:55 GMT bol index FTSE 100 o 6,8 bodu vyššie na úrovni 4 105,2 bodu, keď klesol z denného maxima 4 147,4 bodu. Index skončil burzu o 0,16 % nižšie vo výške 4100,1 bodu. Banka HSBC posilnila o 2 % po tom, čo prekonala odhady 21-percentným nárastom v polročnom zisku. Spoločnosť Xstrata, ktorá ťaží uhlie a zinok, bola najslabšou akciou a stratila skoro 6 %. Ďalším slabým bodom dňa bola farmaceutická spoločnosť Shire Pharmaceuticals, ktorá poklesla o 4,6 %, keď jej banková skupina ING znížila rating kvôli hrozbe silnejúcej konkurencie. Akcie spoločnosti Xansa poskytujúcej počítačové služby poskočili o 9 %.

Hlavné britské akcie nadviazali v utorok na nárasty z pondelka, podporené telekomunikačnými akciami. Royal Bank of Scotland bola výnimkou z utorkového rastu, keď poklesla o 4,9 % napriek správam, že polročný zisk spoločnosti vzrástol o 10 %. V utorok v Londýne posilnili telekomunikačné spoločnosti index FTSE zhruba o 8 bodov. Cable & Wireless vzrástol o 4,2 % a BT Group stúpla o 2,8 %. Mobilný operátor Vodafone posilnil o 1,7 % po tom, ako oznámil, že kúpi telekomunikačného distribútora Project Telecom za 155 mil. GBP.

Hlavné akcie britskej burzy pokračovali v stredu v ešte hlbšom poklese. Poisťovňa Royal & Sun Alliance bola najslabším titulom blue chips, keď klesla o 6,4 %. Takisto poisťovňa Legal & General poklesla o 5,5 %, keď sa investori obávali účinku klesajúcich trhov na ich akciové portfóliá. Výrobca zdravotníckych zariadení Smith & Nephew bol v stredu výnimkou, keď si polepšil o 5,2 % po tom, čo oznámil, že už nezvýši ponuku vo výške 2,4 mld. USD na odkúpenie švajčiarskej spoločnosti Centerpulse. Medzi bankami Barclays klesol o 3,6 % a HSBC stratila 1,2 %. Standard Chartered klesol o 3,8 %.

Britská burza vo štvrtok zatvárala v pozitívnom teritóriu, keď jej nahor pomohli kvartálne hospodárske výsledky banky Barclays a strojárskej skupiny GKN. K lepšej nálade prispelo aj posilnenie amerických trhov. Barclays, tretia najväčšia britská banka, zaznamenala silný nárast o 9,4 % po tom, ako informovala o kvartálnych výsledkoch, ktoré prekonali očakávania analytikov. Spoločnosť GKN si k dobru pripísala 6,6 %. Nedarilo sa poisťovníckym titulom. Aviva klesla o 1,7 % a konkurenčná poisťovňa Prudential stratila 1,3 % trhovej hodnoty.

Najsilnejšie britské akcie v piatok vystúpili na najvyššiu hodnotu týždňa. Hlavným ťahúňom tohto posilnenia bol televízny prevádzkovateľ BSkyB, po tom čo oznámil, že si udrží práva na vysielanie anglického futbalu. Britský akciový index FTSE 100 si polepšil o 52,2 bodu, resp. 1,3 % a skončil na úrovni 4 147,8 bodu, keď počas dňa dosiahol maximálnu hodnotu 4 160,7 bodu. Táto hodnota bola najvyššou od konca minulého mesiaca. Akcie ropných spoločností pridali indexu FTSE 13 bodov. Banky, výrobcovia liekov a telekomunikačné akcie tomuto indexu taktiež pomohli, keď solídne výsledky zlepšili perspektívy firemných ziskov. Spoločnosť BSkyB vzrástla o 4,3 %, keď uzavrela trojročnú dohodu na prevádzkovanie televíznych prenosov Premier League v hodnote 1,024 mld. GBP.


(1 USD = 36,739 SKK)

(100 JPY = 30,606 SKK)

(1 GBP = 59,04 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 2. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 3. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 4. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 5. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 10. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 185
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 650
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 897
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 280
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 114
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 977
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 801
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 699
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 501
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 898

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Slovenka hľadá startupy v Keni či Vietname

Naša predstava o treťom svete je mylná.

Neprehliadnite tiež

Sberbank ruší kreditky aj niektoré účty. Chystá sa na spojenie s Primou?

Ľuďom prišiel list, že musia minuté peniaze z kreditky zaplatiť do dvoch mesiacov.

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop