Viedeň 1. augusta (TASR) Transformujúce sa krajiny strednej Európy (KSE) snívajú o prijatí spoločnej európskej meny do konca desaťročia. Je to uskutočniteľný cieľ, ale podľa ekonómov zároveň hrozí, že sa tým zabrzdí ekonomický rast.
Napriek varovaniam Európskej centrálnej banky (ECB) a dokonca ešte pred vstupom do Európskej únie osem krajín strednej Európy už verejne oznámilo svoju ambíciu prijať čo možno najskôr spoločnú európsku menu. Euro je pre KSE, vrátane Slovenska, symbolom ekonomickej stability a prosperity.
Ako ďalej uvádza agentúra AFP, centrálne banky prístupových krajín už ohlásili aj konkrétne dátumy: v roku 2006 chce zaviesť euro Estónsko, v roku 2007 Litva, Lotyšsko a Česká republika, v roku 2008 Slovensko, Maďarsko a Slovinsko a v roku 2009 Poľsko.
Na to, aby KSE mohli prijať euro, budú musieť najskôr rešpektovať ekonomické kritériá, stanovené v Maastrichtskej dohode z roku 1991. Ide o obmedzenie deficitov vo verejných financiách, o infláciu, úrokovú sadzbu a variácie výmenných sadzieb, čo by mohlo ohroziť ekonomický rast v KSE.
Vstup do eurozóny do roku 2008 alebo 2009 je teoreticky možný, ale bude ťažko dosiahnuteľný pre hlavné krajiny Poľsko, Českú republiku, Slovensko a Maďarsko najmä pre kritériá o rozpočtových deficitoch, vyjadril svoj názor pre AFP ekonóm banky Bank Austria Creditanstalt Walter Pudschedl.
Podľa Pudschedla krajiny uchádzajúce sa o vstup do eurozóny "budú nútené znížiť verejné štrukturálne deficity škrtmi v systémoch sociálnej ochrany, ako aj v investíciách, čo pre KSE môže znamenať ohrozenie ich ekonomického rastu".
Viedenský inštitút pre medzinárodné hospodárske porovnanie (WIIW) odporúča vládam dotyčných krajín, aby "si dali na čas". Riaditeľ WIIW Peter Havlik konštatoval, že rok 2008 je veľmi ambiciózny cieľ. Rozpočtové deficity sú v súčasnosti veľmi vysoko nad 3 % HDP, preto politika, zameraná na zníženie deficitov, by podľa Havlika poškodila ekonomický rast.
Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Slovensko a Slovinsko by mali zaznamenať v tomto roku priemerný ekonomický rast 2,7 %, kým v eurozóne sa očakáva 1-% rast.
Rast v KSE sa vysvetľuje súťaživosťou regiónu, v ktorom sú mzdy 4- až 5-krát nižšie ako v štátoch Západnej Európy, čo priťahuje ako magnet investorov.
Bez tohto rastu by sa dobiehanie životnej úrovne pre krajiny regiónu prakticky zablokovalo a nezamestnanosť, ktorá v súčasnosti postihuje takmer 20 % aktívneho obyvateľstva v Poľsku, alebo na Slovensku, by sa podľa predstaviteľa WIIW prudko zvýšila.