sa v slovenskej obchodnej sieti a karanténnych skladoch. Sledované komodity majú okrem toho podrobiť aj kontrolným testom na prítomnosť tkanív prežúvavcov. Výsledky kontrol, ktoré sú najnovším výstupom postupného prijímania celého radu preventívnych opatrení proti zavlečenia a šíreniu choroby šialených kráv či nového variantu Creutzfeldt-Jakobovej choroby na územie SR, majú byť predložené do 15.marca tohto roku.
Príslušným rezortom, ktoré vstupujú do napĺňania doteraz prijatých opatrení, ako TASR ďalej informovala tlačová hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Anna Majkútová, komisia tiež uložila povinnosť vykvantifikovať náklady na pokrytie týchto úloh. Reálne finančné zdroje by potom už na základe odporúčaní komisie mali zabezpečiť samotná vláda a Ministerstvo financií SR.
Za finančne najnáročnejšie sa považujú opatrenia, ktoré sa týkajú odstránenia rizikových častí tela hovädzieho dobytka (mozog, miecha, črevo a slezina) a uhynutých zvierat z potravinových reťazcov ľudí i živočíchov. V týchto prípadoch sa totiž už zasahuje do výrobnej praxe tuzemských bitúnkov i kafilérií, čo si samozrejme vyžiada aj nemalé investície. V nadväznosti na to má tiež Štátna veterinárna správa SR vypracovať návrh opatrení pri zabíjaní prežúvavcov ako aj návrh postupov pre spracovanie a zneškodňovanie ich tiel. Už spomenuté rizikové častí tiel prežúvavcov a uhynuté zvieratá sa majú od začiatku apríla tohto roku bezpečne spracovávať vo vytypovaných kafilériách a neskôr má prísť k spaľovaniu tohto materiálu v cementárňach. Výber spracovateľských kapacít má zabezpečiť MP.