SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 27. júla (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


NEW YORK - Americké akcie v pondelok výrazne klesli a predaje postihli najmä technologické tituly po tom, ako výrobca tlačiarní Lexmark International varoval pred slabším ziskom a Wall Street znížil investičné odporúčanie akciám firmy Motorola. Index Dow Jones klesol o 1 % na 9096,69 bodu, index Nasdaq Composite oslabil o 1,59 % na 1681,41 bodu. Širší index Standard & Poor`s 500 stratil 1,46 % na 978,80 bodu, čo je zhruba trojtýždenné minimum, ale je to stále viac ako 20 % nad ročným minimom z polovice marca. Akcie svetovej dvojky vo výrobe mobilných telefónov Motorola klesli o 4 %, keď im Crédit Suisse First Boston zhoršila investičné odporúčanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Akcie v USA v utorok posilnili vďaka solídnym výsledkom firiem ako Texas Instruments a správe, že dvaja synovia bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna zahynuli v Iraku pri prestrelke s americkými vojakmi. Správa, ktorú neskôr potvrdila americká armáda, upokojila trh, ktorý sa obáva, že neustále nepokoje v Iraku by mohli skomplikovať krehké zotavovanie americkej ekonomiky. Akcie firmy Texas Instruments, ktorá je najväčším americkým výrobcom polovodičov pre mobilné telefóny, vzrástli takmer o 8 % na 19,25 USD a boli najaktívnejšie obchodovaným titulom na newyorskej burze. Firma totiž vykázala štvrťročné tržby a zisk, ktoré prekonali očakávania spoločnosti.

Wall Street v stredu mierne posilnil. Firmy zverejňovali zmiešané výsledky, v ktorých investori hľadali signály o tom, že rozsah ekonomického zotavenia v USA bude zodpovedať vysokým očakávaniam trhu. V záplave výsledkov boli aj svetlé miesta. Napríklad internetový maloobchodný predajca Amazon.com oznámil za druhý kvartál tržby, ktoré prekonali odhady Wall Street. Objemy obchodov boli však nízke a trh dosť kolísal, čo je podľa odborníkov typické pre letné obdobie. Nadšenie trhu navyše schladil nevýrazný výhľad tak významných firiem ako Boeing a AOL Time Warner. Akcie Amazon posilnili o 15 %. Akcie AOL klesli o 7 %, pretože firma predpovedala pre divíziu America Online pokles tohtoročných tržieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Americké akcie vo štvrtok klesli po tom, ako predaje technického charakteru a slabý trh s dlhopismi vymazali rast zo začiatku obchodného dňa. Počiatočným rastovým impulzom pre akcie bola správa vlády, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň klesol na najnižšiu úroveň od začiatku februára a bol výrazne nižší, ako očakávali analytici. Akciám poskytli podporu aj dobré výsledky firiem AT&T, Dow Chemical Company a Computer Associates International. Výnosy z dlhopisov sa priblížili k sedemmesačnému maximu pod vplyvom očakávania, že ekonomika USA sa spamätáva. To vyvolalo obavy, že investori, ktorí hľadajú solídne výnosy, presunú peniaze z akcií do dlhopisov. V druhej polovici dňa trh akcií rýchlo stratil impulz, keďže investori vyberali zisky z prírastkov zo začiatku obchodovania a pripravovali sa na výsledky firiem a piatkové ekonomické údaje.

Skryť Vypnúť reklamu

V piatok akcie v USA vzrástli, pričom index Dow Jones dosiahol päťtýždňové maximum. Prekvapujúco dobré údaje o objednávkach na tovary dlhodobej spotreby povzbudili dôveru investorov v oživovanie ekonomiky USA. Obchodníci rýchlo nakupovali akcie, ktoré postihol štvrtkový výpredaj. Na začiatku dňa sa ceny akcií veľmi nemenili, avšak ku koncu dňa výrazne rástli. Index Dow Jones skončil s prírastkom 1,89 % na 9 284,57 bodu a index Nasdaq Composite vzrástol o 1,72 % na 1 730,70 bodu. Index Standard & Poor`s 500 stúpol o 1,74 % na 998,68 bodu. Za celý týždeň si index Dow Jones pripísal zisk 1 %, index Nasdaq posilnil o 1,3 % a index S&P si polepšil o 0,5 %.TOKIO - V pondelok sa na tokijskej burze neobchodovalo kvôli sviatku. V utorok skončili japonské akcie s poklesom. Hlavný tokijský index Nikkei stratil 0,44 % na 9 485,97 bodu. Širší index TOPIX klesol o 0,53 % na 928,18 bodu. Canon a ďalšie blue-chip tituly sa totiž ocitli po pondelňajšom oslabení Wall Street pod tlakom a navyše panovali obavy, že výpredaje na americkom trhu s dlhopismi odlákajú z akciovej burzy zahraničných investorov. Trh bol okrem toho opatrný pred oznámením výsledkov firmy Sony a ďalších významných japonských firiem, takže objemy obchodov boli na nízkej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

Japonské akcie skončili v stredu s prírastkami, pričom tokijskej burze pomohol vyšplhať sa z utorkového trojtýždňového minima rast akcií významných oceliarskych spoločností. Na akcie oceliarskych spoločností mal priaznivý vplyv výrazne zlepšený výhľad oceliarskej firmy Tokyo Steel Manufacturing. Inštitucionálni investori sa väčšinou vyhýbali aktivite a ponechali obchodovanie napospas maklérom, pričom vyčkávali na výsledky firmy Sony za druhý kvartál, ktoré sa mali zverejniť po skončení štvrtkového obchodovania na burze. Na konci apríla šokovala Sony trhy oznámením kvartálnej straty a zhoršeným výhľadom.

Akcie v Tokiu skončili vo štvrtok na mierne zvýšených úrovniach na čele s akciami Sumitomo Mitsui Financial Group a iných bánk. Vo štvrtok index Nikkei nadviazal na stredajšie oživenie o 1,36 % z trojtýždňového zatváracieho minima. Investori vyčkávali na zverejnenie hospodárskych výsledkov firmy Sony Corp, ktorá je popredným svetovým výrobcom spotrebnej elektroniky, a preto sa vyhýbali nákupom technologických firiem a namiesto toho vkladali kapitál do akcií finančných, farmaceutických, strojárskych a brokerských spoločností. Akcie firmy Sony skončili so stratou 0,79 % na úrovni 3 760 JPY.

Skryť Vypnúť reklamu

Japonské akcie skončili v piatok zmiešane. Na náladu na burze mala nepriaznivý vplyv správa od automobilového výrobcu Mitsubishi Motors Corp (MMC), avšak na druhej strane bola podporným faktom skutočnosť, že akcie Sony Corp nepadli tak prudko ako sa očakávalo. Hlavný index Nikkei skončil so stratou 0,24 % na úrovni 9 648,01 bodu po tom, ako sa v predchádzajúcich dvoch obchodných dňoch zotavil z trojtýždňového minima. Rozsiahlejší index TOPIX sa takmer nezmenil, keďže zaznamenal nepatrný prírastok 0,01 bodu a finišoval na hodnote 945,28 bodu. Investori boli ochotní prehliadnuť neinšpirujúce štvrťročné hospodárske výsledky firiem MMC a Sony Corp a zamerali sa skôr na akcie spoločností s lepšími perspektívami hospodárskych výsledkov. Akcie firmy Sony, ktoré boli v piatok najaktívnejšie obchodovanou emisiou, skončili v piatok so stratou 1,33 % na úrovni 3 710 JPY, pričom počas raňajšieho obchodovania padli až na 3 650 JPY.

Skryť Vypnúť reklamu


LONDÝN - Vedúce emisie na britskej burze skončili v pondelok na mierne znížených úrovniach. Burzu oslabil pokles akcií telekomunikačných firiem Cable & Wireless a Mm02 a akcií spoločností z finančného sektora. Utlmujúci vplyv mal aj pokles akcií na Wall Street v USA. Hlavný britský akciový index FTSE 100 skončil so stratou 0,7 % na úrovni 4 044,3 bodu, čo je jeho najhorší záver od 10. júla. Najhoršie si v pondelok počínali akcie telekomunikačnej firmy Cable & Wireless, ktoré padli o 4,6 %. Riaditeľ firmy totiž povedal, že bude trvať dlhý čas, kým sa plán oživenia spoločnosti prejaví aj v hospodárskych výsledkoch. Akcie operátora MmO2 padli o 3,6 % a akcie Vodafone si pohoršili o 2 %. Nedarilo sa ani akciám bánk a poisťovní.

Skryť Vypnúť reklamu

Prírastky bankových a kapitálovo ťažkých ropných titulov dokázali udržať v utorok britský trh v pozitívnom teritóriu, kým mediálna spoločnosť Reuters po zverejnení polročných výsledkov spadla o 8 %. Banka Barclays posilnila o 1 % a konkurenčná HBOS dokonca o 2 %. Ropný gigant Shell vzrástol o 1,4 % a British Petroleum o 1 %. Poisťovňa Royal & Sun klesla o 4,3 % a konkurenčná Prudential o 0,8 %. Najvýraznejší pokles však zaznamenala tlačová a informačná agentúra Reuters, ktorá v stredu zverejnila svoje polročné hospodárske výsledky. Zisk spoločnosti vzrástol, no príjmy od odberateľov informácií spadli medziročne o 10 %.

Hlavné britské indexy zatvárali v stredu na mierne vyššej úrovni, keď investori sa viac priklonili k solídnym hospodárskym výsledkom a ignorovali slabé prognózy niektorých firiem. Farmaceutický gigant GlaxoSmithKline zaznamenal rast o 3 % a pozitívne tak reagoval na lepšie ako očakávané hospodárske výsledky. Maloobchodný predajca GUS svojimi výsledkami takisto potešil a zatváral oproti utorku o 3,4 % vyššie. Najvýraznejší rast, o 3,9 %, dosiahol prevádzkovateľ reštauračných zariadení Mitchells & Butlers. Naopak nedarilo sa akciám výrobcu leteckých motorov Rolls Royce, ktorí negatívne reagoval na slabé výsledky amerického Boeingu.

Skryť Vypnúť reklamu

Britský trh akcií vo štvrtok vzrástol, keď mu pomohli solídne výsledky spoločností. Indexy sa dostali na päťtýždňové maximum, väčšinu rastu si pripísali telekomunikačné a bankové tituly. Burze takisto pomohol rast na Wall Street, ktorý pozitívne reagovala na lepšie ako očakávané údaje o nezamestnanosti. Najvýraznejší prírastok si po predchádzajúcich stratách pripísala mediálna skupina Reuters, ktorá sa posilnila o 7,5 %. Mobilný operátor Vodafone vyskočil o 4,4 %. Poisťovňa Legal & General vzrástla o 5,1 % a nahor pomohla aj konkurenčným Aviva a Prudential. Farmaceutický gigant AstraZeneca si pripísal k dobru 2,4 % po tom, čo zvýšil svoje tohtoročné prognózy.

Britský trh akcií zatváral na konci týždňa v negatívnom teritóriu. Nadol ho stiahol najmä ropný gigant Shell, ktorému investičná banka Lehman znížila rating. Investori však piatkový pokles považovali za konsolidáciu trhu a očakávali, že dobré makroekonomické výsledky v USA ho opäť podporia. Hlavný akciový index FTSE 100 oslabil o 18,4 bodu na 4 131,2 bodu. Akcie Shell zaznamenali najvýraznejší pokles spomedzi blue-chip titulov, keď stratili 3,1 % hodnoty. British Petroleum klesla o 1,7 %. Spolu ropné emisie ubrali z indexu 12 bodov. Hypotekárna banka Alliance & Leicester bola naopak najziskovejším titulom, keď vzrástla o 4,7 %. Banka informovala, že je polročný zisk sa zvýšil o 12 %. Poisťovňa Royal & Sun Alliance stúpla o 4,4 % a Legal & General rozšírila svoje štvrtkové prírastky o ďalších 4,6 %.

Skryť Vypnúť reklamu

(1 USD = 36,664 SKK)

(1 GBP = 59,178 SKK)

(100 JPY = 30,868 SKK)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 029
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 566
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 740
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 205
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 161
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 259
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 569
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 695
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 392
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 972
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda o testovaní rokovala päť dní, aj tak spravili chybu

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára.

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)

Neprehliadnite tiež

SACR lákala zahraničných turistov na Slovensko.

Letisko v Prahe malo o 80 % cestujúcich menej kvôli pandémii

Pandémia koronavírusu uvrhla letecký sektor do ťažkej krízy.

Pražské letisko Václava Havla.

Vláda prerušila rokovanie o pláne širokopásmového pripojenia, potrebuje dáta

Po ich spracovaní dát bude rokovanie o tomto bode pokračovať.

Rokovanie vlády v Bratislave 16. septembra 2020.

O tehotenské a dlhodobé ošetrovné sa ešte nedá žiadať, platí až od 1. apríla

Zákon o nových nemocenských dávkach ešte nenadobudol platnosť.