Bratislava 18. júla (TASR) - Slovenský kapitálový trh, ktorý je v súčasnosti najmenší v regióne a pre ekonomiku nemá veľký význam, by mohol oživiť druhý pilier dôchodkového poistenia.
Na vývoj trhu v budúcnosti bude mať vplyv predovšetkým vstup SR do Európskej únie (EÚ) a Európskej menovej únie (EMÚ), ako aj daňová a dôchodková reforma. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede podpredseda predstavenstva Asociácie správcovských spoločností (ASS) Marián Matušovič.
V súvislosti so zákonom o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý ministerstvo práce predložilo tento týždeň na pripomienkovanie a predstavuje základ dôchodkovej reformy, upozorňuje M. Matušovič na príliš vysoké náklady pre novovzniknuté dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). "Zákon určuje pomerne široký predmet činností. DSS by mali napríklad tiež vymáhať starobné dôchodky, čo je relatívne nákladné. Stanovuje tiež nízke poplatky, či základné imanie na úrovni 300 miliónov Sk," skonštatoval. Aby DSS vytvorila zisk, musela by podľa neho spravovať dostatočný objem majetku. Trh si podľa neho postupne rozdelia 3 či 4 veľké bankovopoistné spoločnosti.
Podľa hlavného analytika VÚB Vladimíra Zlackého sú v súčasnosti očakávania od 2. piliera nadmerné. "Vzhľadom na vysokú nákladovosť predpokladám výnosnosť aktív na úrovni len asi 4 %," upozornil. Za pozitívne označil, že sa vláda rozhodla ponechať relatívne silný prvý pilier.