Bratislava 13. júla (TASR) - Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska (ASSS) podporuje prijatie zákona o zodpovednosti za výkon verejnej moci, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložil predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Ján Drgonec.
Predmetom návrhu zákona je stanovenie zodpovednosti za škody, ktoré spôsobia orgány verejnej moci, uviedla prezidentka ASSS Božena Stašenková. Ak bude zákon prijatý, v praxi dôjde k naplneniu princípu rovnoprávnej a plnohodnotnej ochrany fyzických a právnických osôb pred neústavným, alebo nezákonným uplatnením verejnej moci, dodala. "Právo na náhradu škody si budú môcť spotrebitelia účinnejšie vymáhať aj pri pasivite orgánov verejnej moci."
Klasickým príkladom nekompetentnosti verejnej správy je podľa Stašenkovej dodnes nevyriešené štvorročné nezákonné regulovanie cien tepelnej energie úradníkmi na okresných úradoch. Podnet asociácie na nezákonné, retroaktívne vydávané cenové výmery z roku 2001 riešila už i Generálna prokuratúra SR, ktorá v decembri 2002 upozornila Ministerstvo financií SR na nečinnosť v konaní o protestoch okresných prokurátorov v predmetných veciach.
"Začiatkom tohto roka v kolotoči nezákonných rozhodnutí s cenami tepelnej energie pokračoval aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO)," tvrdí Stašenková. ASSS preto podala začiatkom tohto roku ďalší podnet na ochranu práv slovenských spotrebiteľov, v ktorom upozorňovala na neplnenie publikačnej povinnosti, nerešpektovanie zákazu retroaktivity a nezákonnosť vydaných rozhodnutí zo strany ÚRSO. Podľa prezidentky ASSS má spotrebiteľ právo vedieť, akú maximálnu cenu má odoberané teplo v každom okamihu dodávky.
Dôsledkom uvedených protiprávnych konaní majú spotrebitelia podľa Stašenkovej na stoloch žaloby od výrobcov, ktorí od nich žiadajú úhradu za dodávky tepla v cenách podľa cenových výmerov vydaných v rokoch 1999, 2000, 2001 a 2002, ktoré však nadobudli platnosť oveľa neskôr, alebo platnosť nikdy nenadobudli. "Platia v tisíckach slovenských korún za odpory podané voči platobným rozkazom, ktoré na podnet výrobcov už stihli vydať okresné súdy."
"Kým spotrebitelia vo vyspelej Európe dostávajú od štátu zvýšenú ochranu, na Slovensku požadujú spotrebitelia zvýšenú ochranu pred štátom a jeho úradníkmi, ktorí sú nečinní, respektíve konajú v rozpore so zákonom a prekračujú zákonom stanovenú právomoc," skonštatovala na záver Stašenková.