otravinách, energii, liekoch, niektorých zdravotníckych pomôckach, knihách, brožúrach, novinách, časopisoch, periodikách, hotelových a reštauračných službách, sa znovu zvýšia životné náklady obyvateľov. Bude to mať negatívny dopad na sociálne najslabšie skupiny obyvateľov, najmä na dôchodcov, mladé rodiny s deťmi a nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. V ich prípade sa zníži životná úroveň, a preto prezident pripomína absenciu kompenzácií v novele.
Podľa prezidenta je nevyhnutné prijať k novele konkrétne kompenzácie. Bez kompenzácií dopadov na nízkopríjmové skupiny obyvateľov nebude možné pri existujúcej zlej sociálnej situácii obyvateľov zaviesť jednu sadzbu DPH, upozorňuje prezident. Zároveň navrhuje aj postupnosť krokov pri realizácii daňovej reformy, a to vrátane zmien DPH. Podľa hlavy štátu treba zachovať zníženú sadzbu pri určených tovaroch a službách, ako sú základné potraviny, energie, lieky, zdravotnícke pomôcky, knihy, noviny, časopisy, ale aj pri dodaní stavieb, stavebných prácach, službách v oblasti cestovného ruchu a kultúry.
Podľa hlavy štátu zvýšenie daňového zaťaženia pri DPH prispeje k negatívnym zmenám v štruktúre finálnej spotreby obyvateľov a k zníženiu finálnej spotreby domácností. "Tieto zmeny môžu v konečnom dôsledku negatívne ovplyvniť aj nezanedbateľný príjem štátneho rozpočtu, ktorý DPH predstavuje a ktorý je závislý od spotreby vybraných skupín výrobkov," konštatuje v stanovisku Schuster. Ďalším dopadom zvýšenia sadzby DPH môže byť podľa neho aj zhoršenie podmienok podnikania, najmä u podnikateľov zameraných na uspokojovanie domáceho dopytu.
R. Schuster dodáva, že pri opätovnom prerokovaní by mala Národná rada (NR) SR posúdiť dôsledky zavedenia jednej sadzby DPH v porovnaní so sadzbami tejto dane v členských štátoch Európskej únie a v susedných krajinách V4. "V tejto súvislosti jednoznačne prevažujú negatíva tohto kroku," domnieva sa