Bratislava 10. júla (TASR) - Doterajšie zisťovania dopadov sucha na tohtoročnú úrodu naznačujú, že škody slovenských poľnohospodárov budú ešte vyššie ako v poslednom katastrofálnom roku 2000.
Po dnešných rokovaniach s prezidentom SR Rudolfom Schusterom, venovaných práve tomuto problému, to naznačil minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. V roku 2000 pritom musela vláda agrosektoru vypomôcť niekoľkými miliardami korún mimoriadnych výpomocí a aj zo zahraničia sa muselo doviezť niekoľko stotisíc ton obilia.
Prezident podľa svojho jeho hovorcu Jána Füleho vníma situáciu v poľnohospodárstve ako veľmi vážnu. Hlava štátu sa domnieva, že vláda by sa tým mala zaoberať s väčšou vážnosťou. Na nahradenie škôd by sa podľa prezidenta mali využiť aj peniaze mimo vlastnej rozpočtovej kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR a je na vládnom kabinete, kde zdroje nájde.
Zs. Simon s ohľadom na možnosti uvoľnenia výpomocí prezidenta informoval, že MP pripravuje pre vládu komplexný materiál, z ktorého bude jasné, aké škody jednotlivé oblasti reálne utrpeli. "MP zmapuje konkrétnu situáciu v každom podniku a na základe toho predložíme materiál s potrebami rezortu na jeho záchranu. Bude v rukách vlády, ako rozhodne a ako prostriedky zabezpečí," uviedol Zs. Simon.
K téme sucha si pritom prezident na toto širšie stretnutie pozval aj ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa a predsedu parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo Miroslava Maxona, ktorý označil za dôležité, že po dlhšom čase sa prezident ako prvý z troch najvyšších ústavných činiteľov začal zaujímať o problémy poľnohospodárov. M. Maxon tohtoročné dopady sucha dokonca prirovnávaná k veľkej neúrode z roku 1947. Okrem sucha je agrosektor podľa neho naviac zaťažený aj prepadom cien základných agrokomodít a novými úpravami daní. Len tieto dva faktory podľa M. Maxona v tomto roku agrosektoru spôsobia výpadok v hodnote 4,9 miliardy Sk.
Minister životného prostredia zas upozornil, že do týchto dní domáci agrosektor odobral na zavlažovanie polí len asi polovičné množstvo vody z rokov minulých a tento problém je potrebné od budúceho roka riešiť systémovými zmenami dotovania závlah. Aktuálne treba podľa neho ale riešiť nahradenie už vzniknutých škôd na úrodách. "Teraz už ale nastali škody a rozhodujúcim momentom je odškodnenie poľnovýroby a uvoľnenie tých zdrojov, ktoré sú potrebné na jej pokračovanie," pripojil sa k potrebe nájdenia mimoriadnych výpomoci L. Miklós.
Podmienky na zavlažovania chce zlepšiť aj minister Zs. Simon. MP podľa neho pripravuje také zmeny, aby poľnohospodári neplatili za pridružené náklady v tejto oblasti. "Chceme, aby závlahy prevádzkovali priamo tí, ktorí sú ich konečnými spotrebiteľmi, aby sa na tom druhí nenabaľovali," uviedol Zs. Simon.