malo zvážiť aj sociálne hľadisko, pretože môžu spôsobiť väčšie otrasy v spoločnosti ako sú tie, o ktorých sa v súčasnosti hovorí. Informoval o tom po rokovaní hlavy štátu s externými poradcami o parlamentnom schválení daňových zákonoch hovorca prezidenta Ján Füle.
Ako po rokovaní uviedol poradca prezidenta Peter Mihók, nie je dobré spájať filozofiu rovnej dane s jednotnou sadzbou DPH, lebo to nie je ekonomicky podložené. "Filozofia, s ktorou pristupuje predkladateľ zákona, že keď nebude jednotná DPH, nebude ani rovná daň, nemá vlastný ekonomický základ," dodal. Podľa neho v diskusii nenašli krajinu, kde by bola identická DPH s daňou z príjmu fyzických a právnických osôb. Pokiaľ súčasnú daňovú reformu nesprevádzajú kompenzačné opatrenia pre pomerne širokú vrstvu obyvateľstva, ktorej sa reforma negatívne dotkne, u vybraných tovarov a služieb treba podľa Mihóka zachovať zníženú sadzbu DPH, napríklad na súčasnej 14-percentnej úrovni. "Aj podľa prezidenta by mohla byť nižšia DPH u zdravotníckych služieb, liekov, základných potravín, v školstve, v prípade novín, kníh, časopisov, v stavebníctve a cestovnom ruchu," uviedol Füle.
Poradcovia odporučili prezidentovi, aby sa pokúsil vyvolať diskusiu medzi zúčastnenými stranami s cieľom dosiahnuť konsenzus a nevytvoriť antireformné nálady. "Nehovorili sme mu, či má zákon podpísať alebo nepodpísať, je to čisto jeho rozhodnutie, ktoré podporia odborníci z jeho pracovného tímu," uviedol Mihók. Prezident sa vo štvrtok stretne s ministrom financií Ivanom Miklošom a po rokovaní s ním rozhodne o daňových zákonoch.
jb;hk;gf