é rozšíriť kompetencie daňového úradu aj o daňové vyšetrovanie.
"Spis o daňovom trestnom čine sa zvyčajne po 3 až 4 mesiacoch vracia z policajných orgánov späť na daňové riaditeľstvo," povedala ministerka. Vo vláde SR sa však myšlienka rozšírenia kompetencií daňových orgánov v rámci vyšetrovacej činnosti nestretla s výraznou podporou. Pripomienky mali najmä ministerstvá hospodárstva a vnútra.
Činnosť útvaru kriminálneho riaditeľstva v Maďarsku, koordinácia aktivít v rámci predvstupového procesu a skúsenosti z viacročného rozpočtovania boli podľa slov ministerky predmetom jej štvrtkového rokovania s maďarským rezortným kolegom Mihaly Vargom. Náklady na zriadenie tohto útvaru vo výške 2,8 miliardy forintov sa maďarskému štátu podľa B. Schmögnerovej vrátili 30 až 40-násobne. Daňové príjmy sa po vytvorení daňovej polície v tejto krajine zvýšili o 67 až 68 miliárd HUF. Ako uviedla B. Schmögnerová, súčinnosť s daňovým správcom je pri riešení daňových trestných činov nevyhnutá. Neobstoja pritom ani argumenty slovenských odporcov, že takéto opatrenie by kriminalizovalo podnikateľov.
Legislatívny základ pre riešenie daňových trestných činov po novelizácii trestného zákona v minulom roku ministerka označila za dostatočný. Prekážky sa podľa nej objavujú najmä vo vymáhateľnosti zákona.
Za účelom zníženia rizika daňových únikov, vyplývajúcich z rastúceho počtu cezhraničných operácií a vzniku nadnárodných podnikov, MF SR pripravuje legislatívny zámer zákona o medzinárodnej spolupráci pri správe daní. Jeho prijatie pritom vyplýva aj zo záväzkov v rámci harmonizácie legislatívy s krajinami Európskej únie (EÚ) a z členstva v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Nový zákon sa bude vzťahovať predovšetkým na krajiny, s ktorými má SR vybudované zmluvné vzťahy, napríklad dohody o zamedzení dvojitého zdanenia, alebo na členské štáty EÚ.
Pôjde o formu pomoci týmto krajinám pri správe daní subjektov, ktoré budú objektom ich záujmu. Poskytované informácie sa môžu týkať druhu daní, možnosti krátenia dane alebo rôznych daňových úľav a znížení. Slovenská daňová správa bude dávať informácie na požiadanie, pravidelne a aj z vlastného podnetu v prípade, ak by bez nich mohlo dôjsť k daňovým únikom.
V súvislosti s viacročným rozpočtovaním B. Schmögnerová uviedla, že SR by mohla prejsť na kompletný systém dvojročného hospodárenia pravdepodobne od roku 2004. V slovenskom rozpočte na rok 2002 by už mali byť zahrnuté aj výdavkové limity podľa jednotlivých kapitol a štruktúra výdavkov na rok 2003. Maďarsko prvýkrát zostavilo dvojročný rozpočet v minulom roku.