Praha 3. júla (TASR) - Podľa odhadov OECD sa podiel tieňovej ekonomiky na hrubom domácom produkte neustále zvyšuje, a to predovšetkým v transformujúcich sa krajinách. Profesor ekonómie na univerzite v Linci Friedrich Schneider však s týmto tvrdením nesúhlasí. Podľa jeho názoru podiel tieňovej ekonomiky skôr stagnuje, rastie iba objem práce na čierno. Jej vysoké zdanenie nahnalo do sféry tieňovej ekonomiky v priemere 28 % práceschopného obyvateľstva krajín OECD.
Bez ohľadu na aktuálny objem tieňovej ekonomiky sa všetky vlády snažia jej rozsah obmedziť. Prichádzajú totiž o peniaze z daní a ciel. Boj jej vyhlásila aj Európska únia. "Všetky štáty únie aj kandidátske krajiny dostali za úlohu spočítať tieňovú ekonomiku a začleniť ju do systému národných účtov," konštatoval Vítězslav Ondruš z Českého štatistického úradu.
Premiér Vladimír Špidla uviedol na manažérskom fóre českých Hospodárskych novín, že tieňová ekonomika v ČR dosahuje až 25 % HDP. "Chceme z nej odhryznúť 10 %," vyhlásil. To by znamenalo prínos 200 miliárd Kč pre verejné rozpočty. Štvrtina HDP je totiž zaokrúhlene 500 miliárd. Zložená daňová kvóta tvorí 40 %. Štát si teda z každej načierno zarobenej koruny vezme 40 halierov. Z 500 miliárd Kč by si preto vzal 200 miliárd.
Problém je však s určením veľkosti tieňovej ekonomiky. Ako uviedol expert na tieňovú ekonomiku a poradca českého premiéra Martin Fassamn, neexistuje doteraz všeobecne prijímaná metóda, ako ju vypočítať. Pre českú ekonomiku je publikovaných ročne asi 10 odhadov. Fassmann vo svojej štúdii o tieňovej ekonomike uvádza, že pre jednotlivé roky je tieňová ekonomika v ČR odhadovaná v intervale od asi 3 až do 30 % HDP. Nie je to však spôsobené chybami merania. Pre výpočet tieňovej ekonomiky je totiž možné použiť niekoľko rôznych štúdií. A je treba priznať, že bádanie v tejto sfére je iba na začiatku.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
(1 CZK = 1,312 SKK)