zrástol desaťnásobne. Podľa informácií Ministerstva hospodárstva (MH) SR sa budú bilaterálne vzťahy naďalej rozvíjať, keďže sa viac rozvíjajú kontakty medzi slovenskými a portugalskými podnikateľskými subjektmi.
V minulom roku bola obchodná bilancia vyše 1,1 miliardy korún v neprospech Slovenska. Rezort hospodárstva však upozorňuje, že ide o skreslené čísla vďaka reexportom plechov do Portugalska prostredníctvom britských firiem z US Steel Košice. Pred rokom vyvážalo Slovensko do Portugalska najmä valcové výrobky, ako aj stroje a pračky pre domácnosť. Narastá tiež podiel vývozu dreva a drevených výrobkov, najdynamickejšie sa vyvíja export výrobkov z papiera a lepenky. Portugalsko vyváža na Slovensko najmä výrobky, ktoré slúžia ako polotovar a suroviny pre ďalšie spracovanie. Portugalské subjekty vozili k nám predovšetkým plastové výrobky, autokáble a elektrotechnické vybavenia pre vozidlá a sedadlá.
Na politickej úrovni sú vzťahy medzi Slovenskom a Portugalskom bezproblémové. Medzi oboma krajinami neexistujú žiadne otvorené otázky. Dôkazom sú aj tri tohtoročné návštevy slovenských predstaviteľov v Portugalsku a naopak. Pred dnešným príchodom prezidenta Portugalskej republiky Jorge Sampaia navštívil Slovensko v máji portugalský premiér José Manuel Durao Barroso. Cieľom tejto návštevy v predreferendovom období bolo prispieť k získaniu podpory pre vstup Slovenska do Európskej únie. Vo februári navštívil Portugalsko slovenský predseda vlády Mikuláš Dzurinda a o dva mesiace neskôr predseda parlamentu Pavol Hrušovský.
Portugalsko je parlamentnou republikou, na čele ktorej od roku 1996 stojí Jorge Sampaio. Po predčasných parlamentných voľbách v marci minulého roka sa k moci dostala Sociálnodemokratická strana (PSD), ktorá napriek svojmu názvu predstavuje stranu konzervatívno-liberálneho zamerania. PSD získala vo voľbách 105 z 230 kresiel v parlamente, čiže nemala nadpolovičnú väčšinu. Spojila sa preto s Ľudovou stranou (PP), ktorá získala 14 kresiel. Porazení socialisti majú v parlamente 96 poslancov, komunisti a zelení majú 12 poslancov a Ľavicový blok získal tri mandáty. Na čelo vlády sa 6. apríla 2002 postavil José Manuel Durao Barroso.