stavu niekoľko výrazných zmien. Predovšetkým sa výrazne zvyšuje maximálna hranica cien za výkony, ale aj za kapitácie, paušálne platby poisťovní praktickým lekárom za pacientov v evidencii. Zároveň sa s výnimkou kapitácie gynekológom znižujú minimálne ceny. Nové rozpätia cien majú podľa ministra umožniť zdravotným poisťovniam pristúpiť k manažmentu pacienta prostredníctvom finančnej motivácie lekárov. "Väčšie rozpätie cien umožní poskytovateľom a poisťovniam vyrokovať si podmienky," uviedol Zajac.
Samotný minister však nie je s výmerom celkom spokojný. "Naďalej tu pretrváva štátny dirigizmus, centralizované stanovovanie cien podľa mňa nie je dobré," vyjadril sa Zajac. Podľa neho už ďalšie cenové opatrenie nebude obsahovať minimálne, len maximálne ceny. Zároveň avizoval, že sa zmení postup vydávania výmeru. Kompetencia na jeho vydávanie by mala prejsť na ministerstvo zdravotníctva ešte v tomto roku.
Cenový výmer zrušil vekové kategórie, podľa ktorých dostávali lekári kapitácie. Maximálna cena kapitácie v každom odbore sa stanovila na 299 Sk. Praktickí lekári pre dospelých dostanú od júla kapitácie vo výške minimálne 27 Sk. Minimálna kapitácia pre pediatrov na deti do 5 rokov bude 45 Sk, do 18 rokov je minimálna cena 30 Sk. Dorastoví lekári na pacientov vo veku 15 až 28 rokov dostanú minimálne 27 Sk. Minimálna cena kapitácie pre gynekológov bude 18,50 Sk.
Nové cenové opatrenie rozširuje hradenie preventívnych výkonov. Za preventívne vyšetrenie na cholesterol v 40 rokoch života dostanú lekári 34 Sk. V rámci prevencie sa bude hradiť aj to isté vyšetrenie u 11-ročných a 17-ročných. "Prevencia nám ušetrí množstvo peňazí, ktoré by sme neskôr vynaložili na liečbu srdcovocievnych chorôb," zdôraznil Zajac. Hradiť sa bude aj vyšetrenie stolice na okultné krvácanie u občanov starších ako 50 rokov alebo mladších, u ktorých sa v rodine vyskytla rakovina hrubého čreva alebo konečníka.
Maximálna cena bodu v sekundárnej zdravotnej starostlivosti dosiahne 99 halierov. Rozpätie cien za bod pri preventívnych výkonoch bude rovnaké ako v prípade výkonov na sociálne účely, teda 0,34 až 0,99 Sk. Výkony agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti budú mať minimálnu cenu 0,20 Sk. Zvýši sa minimálna cena bodu pre spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky, teda laboratóriá a podobne, a to na 0,22 Sk.
Psychiatrické nemocnice za hospitalizáciu dostanú 650 až 975 Sk. Psychiatrické liečebne a ústavy majú dostať 600 až 900 Sk a centrá pre liečbu drogových závislostí 650 až 975 Sk. Novinkou je zavedenie platieb hospicom, ktoré dostanú 300 až 900 Sk. Stúpne cena za výkony v rámci rýchlej zdravotnej služby zo 7 na 8 Sk. Výrazne sa zmení cena interrupcie na žiadosť pacientky. Zo súčasných maximálne 3 tis. Sk sa viac ako zdvojnásobí na 6 453 Sk. Cena za obriezku na žiadosť pacienta bude 7 735 Sk.
Cenové opatrenie zavádza aj 167 výkonov jednodňovej chirurgie. Zariadenia jednodňovej chirurgie pritom za ne dostanú menej, ako nemocnice. Kým Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie tento krok kritizovala a označila za demotivačný, Zajac tvrdí opak. "Poisťovne budú motivované, aby nakúpili tieto výkony za menej, ako v nemocnici. Sľubujeme si od toho rozbehnutie jednodňovej chirurgie," povedal. Zároveň pripustil, že vo výmere sa v tejto oblasti ocitli chyby, predovšetkým v kategórii ušno-nosno-krčného lekárstva. Niektoré výkony totiž budú platené rozdielnymi cenami podľa toho, akú špecializáciu má lekár.