SME
Utorok, 3. august, 2021 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky

Súhrn správ vydaných ekonomickou redakciou od 15:00 do 18:00

BERLÍN - Návrh rozpočtu nemeckej spolkovej vlády na rok 2004 ráta s navýšením verejného dlhu o dodatočných 23,8 mld. eur. Vo štvrtok o tom informovala spolková vláda. Celkové výdavky by mali dosiahnuť zhruba 251 mld. eur, z čoho 25 mld. eur pôjde do inves

tícií. Preinvestované prostriedky umožnia vláde splniť ústavnú požiadavku udržať nové pôžičky pod úrovňou investičných výdavkov, ktorú už porušila vlani a stane sa tak aj v tomto roku.


RÍM - Miera nezamestnanosti v Taliansku v apríli nečakane klesla na 8,8 %, čo je najnižšia hodnota za posledných desať rokov. Prvýkrát sa tak dostala na úroveň priemernej nezamestnanosti v Európskej únii. Pokles však spôsobil skôr nižší počet uchádzačov o zamestnanie, ako nárast nových pracovných miest. V marci bolo nezamestnaných 8,9 % práceschopných Talianov. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali stagnáciu miery nezamestnanosti. Taliansky štatistický úrad Istat o aprílových údajoch informoval vo štvrtok.

Skryť Vypnúť reklamu

LONDÝN - Vo štvrtok na európskom devízovom trhu posilnil dolár na najvyššie úrovne za viac ako mesiac voči euru a švajčiarskemu franku. Príčinou posilnenia dolára bola úľava na trhu po tom, ako americká centrálna banka Federal Reserve zredukovala úrokové sadzby iba o štvrť percentuálneho bodu, teda o 25 bázických bodov. Časť trhu očakávala výraznejšiu redukciu úrokových sadzieb o 50 bázických bodov, ktorá by bola síce priaznivá pre podporenie ekonomického rastu v USA, ale na druhej strane by ešte výraznejšie zredukovala už aj tak dosť nízke výnosy z dolárových aktív.


MADRID - Prepustenie 15 tis. zamestnancov v domácej divízii pevných liniek by mohlo španielsku telekomunikačnú spoločnosť Telefonica stáť až 4,5 mld. eur. Vo štvrtok to uviedli analytici. Telefonica v minulosti od začiatku liberalizácie v roku 1998 prepustila 25 tis. zamestnancov pri celkových nákladoch vo výške 6,4 mld. eur a priemerných nákladoch 250 tis. eur na osobu. Analytici predpokladajú, že náklady na prepustenie jedného pracovníka dosiahnu až 300 tis. eur. "Je logické predpokladať, že náklady budú vyššie vzhľadom na rast nákladov na zamestnancov a inflácie," povedal analytik ING Barings v Madride Javier Borrachero. Telefonica plánuje ponúknuť svojim pracovníkom dobrovoľný odchod zo zamestnania v snahe znížiť pracovné sily vo svojej španielskej divízii o 37 % do roku 2007, keď sa snaží vyrovnať s rastúcou konkurenciou a klesajúcimi maržami. Telefonica Espana v súčasnosti zamestnáva 40 600 osôb a plánuje znížiť tento počet v tomto roku o 4 650 pracovníkov. Náklady na prepúšťanie za rok 2003 by tak mali dosiahnuť 1,38 mld. eur.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Štátny dozor Ministerstva financií SR (MF) pri kontrole dodržiavania vybraných ustanovení zákona Sociálnej poisťovni (SP) a súladu tvorby a použitia správneho fondu v SP nezistil chyby. Dozor kontroloval rozpočet a tvorbu prostriedkov správneho fondu SP v rokoch 2001 a 2002, pričom konštatoval súlad tvorby správneho fondu so zákonom. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SP Andrea Kadnárová.


BRATISLAVA - Doterajšie reformy zdravotníctva posunuli diabetikov odkázaných na liečbu inzulínom na hranicu sociálnej únosnosti. Ďalšie opatrenia, ako je zavedenie 19-percentnej dane z pridanej hodnoty (DPH) na lieky a zdravotnícke pomôcky, pre nich predstavuje katastrofický scenár. Ako po štvrtkovom workshope Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) skonštatovala predsedníčka Zväzu diabetikov Slovenska Eva Madajová, po zavedení DPH na lieky sa môže stať, že niektoré lieky odídu z trhu. Cena doplatkov za lieky a zdravotnícke pomôcky sa tiež zvýši približne o 3 až 4 %.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Do výstavby diaľnice D1 a rýchlostnej komunikácie R2 bude môcť vstúpiť súkromný kapitál. Zhodli sa na tom ministri vládnych strán na štvrtkovom rokovaní vlády, keď súhlasili s variantom 1B výstavby diaľnic, ktorý zohľadnil závery stredajšieho rokovania Koaličnej rady. "Prijali sme kompromis, ktorý je politicky aj odborne prijateľný pre všetky strany," uviedol minister dopravy Pavol Prokopovič. Už začiatkom roka 2004 by mohol byť podľa neho známy investor na výstavbu vybraných úsekov diaľnice D1, pričom v júli sa začnú prípravné práce na výber medzinárodného poradcu pre tendre na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest.


BRATISLAVA - Poslanci sa po pravidelnej Hodine otázok začali v druhom čítaní zaoberať návrhmi noviel daňových zákonov. Tri novely o spotrebných daniach majú zvýšiť cenu pollitrovej fľaše piva asi o korunu, škatuľky cigariet o 9 Sk a ceny jedného litra pohonných hmôt o 2,7 až 3,5 Sk a novelou zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) sa má od budúceho roka zaviesť jednotná 19-percentná sadzba tejto dane. Zákony, ktoré parlament prerokováva v skrátenom legislatívnom konaní, majú priniesť do tohtoročného štátneho rozpočtu približne 3,7 mld. Sk. Normy by mali byť účinné od 1.

Skryť Vypnúť reklamu

KOŠICE - Poslanci košického mestského zastupiteľstva riešenie predčasného umorenia obligácii odložili opäť o mesiac. Neprijali totiž pôvodný návrh uznesenia, podľa ktorého malo mesto prijať preklenovací úver na predčasné splatenie vydaných komunálnych obligácií. U poslancov nezabral argument, že odklad riešenia spôsobí mestu Košice ekonomické straty v objeme niekoľko miliónov korún.


BRATISLAVA - Poisťovne pôsobiace na slovenskom trhu vykázali vlani stratu vo výške 853,6 mil. Sk, v roku 2001 pritom ešte dosahovali zisk 825 mil. Sk. Sk. Stratových bolo 11 poisťovní, zisk dosiahlo 17 poistných domov. Celkový hospodársky výsledok sektora pritom ovplyvnila najmä strata v Slovenskej poisťovni vo výške 1,351 mld. Sk, ktorá vznikla v dôsledku zaúčtovania záporného oceňovacieho rozdielu vo výške 1,76 mld. Sk do nákladov pri predaji akcií Investičnej a rozvojovej banky. Vyplýva to zo správy Úradu pre finančný trh.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) Európskej únie (EÚ), na ktorej sa po celoročnej diskusii napokon vo štvrtok na rokovaní v Luxemburgu dohodli ministri poľnohospodárstva krajín EÚ, je podľa ministra pôdohospodárstva SR Zsolta Simona v základných črtách podobná systému jednotnej platby za hektár. "Rozhodnutie Rady ministrov potvrdzuje správnosť nášho rozhodnutia aplikovať takzvanú zjednodušenú schému vyplácania priamych platieb. Veríme, že schválená reforma nám uľahčí prípravu a etablovanie na plné členstvo v EÚ," uviedol na margo schváleného modelu reformy Zs. Simon.


BRATISLAVA - O oddlžení železničných podnikov bude vládny kabinet rokovať opäť o týždeň. Prerušenie rokovania o Návrhu riešenia finančných vzťahov medzi Železničnou spoločnosťou, a.s. (ZSSK) a štátom, ako aj Návrhu plánu plnenia konsolidačnej funkcie Železníc SR (ŽSR) vrátane oddlženia ŽSR zo strany štátu inicioval minister dopravy. "Podľa rezortu financií je potrebné dopracovať finančný plán železníc na nasledujúce roky, preto sa počas budúceho týždňa stretnú expertné skupiny oboch ministerstiev," informoval vo štvrtok na tlačovej besede minister Pavol Prokopovič.

Skryť Vypnúť reklamu

WASHINGTON - V prvom štvrťroku rástla americká ekonomika pomalšie, ako udávali pôvodné výsledky. Ministerstvo obchodu vo štvrtok revidovalo rast hrubého domáceho produktu krajiny z pôvodných 1,9 % na 1,4 %. Analytici z Wall Street pritom očakávali rast o 1,8 %. Pod negatívnu revíziu údajov sa podpísali najmä nižšie investície a pomalšia tvorba zásob.


BRATISLAVA - Priemerný zárobok pred poškodením zdravia občana v súvislosti s výpočtom náhrady za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti alebo pri invalidite sa od októbra tohto roku zvýši o 9,3 %. Toto zvýšenie zodpovedá medziročnému rastu priemerných miezd na Slovensku v minulom roku. Vyplýva to z nariadenia vlády SR o úprave náhrady za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti alebo pri invalidite, ktoré vo štvrtok schválil vládny kabinet.

Skryť Vypnúť reklamu

PRAHA - Česká spořitelna (ČS) predá spoločnosti J. P. Morgan v rámci reštrukturalizácie svojho úverového portfólia klasifikované aktíva vo výške 12,4 mld. CZK. Prevod aktív by sa mal uskutočniť do konca septembra tohto roku. Vo štvrtok o tom informovala tlačová hovorkyňa ČS Klára Gajdušková. Výberového konania na odkúpenie klasifikovaných aktív sa zúčastnilo sedem spoločností, záväzné ponuky však podali iba tri. "Ponuky boli vysoko konkurenčné a predstavenstvo je s výsledkom spokojné. Kvalita úverového portfólia Českej spořitelny tak opäť vzrastie, pričom súčasný podiel klasifikovaných úverov predstavuje 12 %," povedal člen predstavenstva ČS Daniel Heler. Vedenie banky však odmieta uviesť koľko peňazí Česká spořitelna za balík aktív zinkasuje.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Obchodovanie na peňažnom trhu bolo vo štvrtok pokojné. Ako uviedol díler Tatra banky Michal Staňa, obchodovali sa prevažne len tom/nexty a spot/nexty. Počas štvrtkového obchodovania sa vrátili do sektora prostriedky zo splatných ročných štátnych bondov v objeme 3 mld. Sk s kupónom 250 mil. Sk. Ceny jednodňových sadzieb tak ešte mierne klesli na 4,9 / 5,1 % p.a.


BRATISLAVA - Slovenský akciový index SAX vo štvrtok mierne oslabil pod vplyvom akcií VSŽ, Slovakofarmy a OTP Banky o 0,92 %, resp. o 1,43 bodu na úroveň 153,71 bodu. Objem obchodov uzatvorených na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) pritom tiež mierne poklesol zo stredajších 2,088 mld. Sk na 1,648 mld. Sk. Akcie sa z toho previedli za približne 10 mil. Sk.


BRATISLAVA - Na devízovom trhu aj vo štvrtok prevládal záujem o nákup slovenských korún. Ako uviedol díler VÚB Ladislav Benedek, koruna začínala vo štvrtok voči referenčnému euru pri 41,620 / 670 SKK/EUR. Aj keď slovenská mena v úvode dňa vplyvom nákupov devíz najprv oslabila na 41,700 / 730 SKK/EUR, neskôr sa vplyvom pretrvávajúceho dopytu po slovenskej mene dostala späť na 41,610 / 650 SKK/EUR.

Skryť Vypnúť reklamu

PRAHA - Povinnosť Českého Telecomu sprístupniť účastnícke vedenia, tzv. poslednú míľu i konkurenčným operátorom upravuje novela telekomunikačného zákona, ktorú vo štvrtok jednomyseľne schválil Senát. Zo 42 prítomných senátorov bolo 37 za, proti nebol nikto. Ak návrh podpíše prezident republiky, bude musieť Český Telecom konkurentom umožniť buď plný prístup k účastníckemu vedeniu, alebo jeho úseku, alebo zdieľaný prístup umožňujúci využívanie nadhovorovej časti kmitočtového spektra.


VARŠAVA - Varšavská burza vo štvrtok pri výraznej aktivite mierne posilnila, keď ju vytiahli nákupy zo strany zahraničných investorov. Tí pozitívne reagujú na signály oživenia ekonomiky Poľska, ktoré momentálne uprednostňujú pred Maďarskom kvôli nestabilite v dôsledku poklesu forintu a zvýšenia úrokových sadzieb. Index WIG-20 vzrástol o 0,3 % na 1 254,5 bodu. Celkový obrat sa zvýšil na 244 mil. PLN zo stredajších 240 mil. PLN.

Skryť Vypnúť reklamu

PRAHA - Pražská burza vo štvrtok vzrástla, keď ju vytiahli nahor akcie Komerční banky a tabakovej firmy Philip Morris. Index PX-50 stúpol o 0,5 % na 535,1 bodu. Objem obchodov v segmente SPAD sa zvýšil na 508 mil. CZK zo stredajších 231 mil. CZK.


BRATISLAVA - Ocenenie Dale Carnegie Leadership Award za mimoriadny prístup k vedeniu ľudských zdrojov získal vo štvrtok generálny riaditeľ spoločnosti Coca - Cola Beverages Slovakia Ivan Štefanec. Významné medzinárodné ocenenie udelili v rámci strednej Európy slovenskej spoločnosti po prvýkrát. Oficiálnu záštitu nad slávnostným udelením ceny prebral premiér SR Mikuláš Dzurinda.


BRATISLAVA - Opoziční poslanci využili rozpravu k vládnym novelám zákonov o spotrebných daniach na predkladanie pozmeňovacích návrhov. K novele zákona o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov predložil Bohumil Hanzel zo Smeru návrh, aby ministerstvo financií 15 % z výnosu tejto dane použilo prostredníctvom ministerstva zdravotníctva na financovanie liečenia kardiovaskulárnych a onkologických ochorení. Ďalších 15 % príjmov štátu by sa malo podľa neho použiť na úpravu platov zdravotníckych organizácií. Minister financií však s jeho návrhmi nesúhlasil. K novele zákona o spotrebnej dani z piva Hanzel navrhol pozmeňovací návrh, podľa ktorého by sa viazali výnosy z tejto dane na úpravu platov učiteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA - Úrad pre finančný trh (ÚFT) podpísal 24. júna 2003 na zasadnutí organizácie CESR v Ríme Memorandum o porozumení v oblasti vzájomnej pomoci a výmeny informácií s portugalskou Komisiou pre trh s cennými papiermi (Comissăo do Mercado de Valores Mobiliários, ďalej "CMVM"), ako aj s talianskym orgánom dohľadu pre oblasť cenných papierov Commissione Nazionale per le Societá e la Borsa (ďalej "CONSOB"). Agentúru SITA o tom informoval tlačový tajomník ÚFT Marek Kačmár.


BRATISLAVA - Najväčší veritelia PPS Detva Holding, a.s., v konkurze sa na štvrtkovom neformálnom stretnutí so zástupcami OZ KOVO nedohodli na riešení momentálnej situácie v podniku. Cieľom stretnutia veriteľov s odborármi bolo nájdenie kompromisu, ktorý by viedol k zrušeniu blokády cesty na ťahu Zvolen - Lučenec pri Detve. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Sociálnej poisťovne (SP) Andrea Kadnárová, zúčastnené strany nedospeli k uspokojivému riešeniu problému. Veritelia na najbližšej schôdzi veriteľov odporučia predať podnik za najvýhodnejšiu cenu a v čo najkratšom čase. Odborári však požadovali odporučenie predaju už na štvrtkovej schôdzi, čo podľa Kadnárovej nie je z právneho hľadiska možné. "Z nášho pohľadu sme urobili všetko preto, aby sme zabránili ďalšej blokácii ciest," dodala pre agentúru SITA Kadnárová. Medzi najväčších veriteľov PPS patrí okrem SP aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), Slovenská konsolidačná (SKo) a Národný úrad práce (NÚP).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 3. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 4. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 5. Čítajte SME.sk na viacerých zariadeniach
 6. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 7. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 8. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 1. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 2. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Čítajte SME.sk na viacerých zariadeniach
 5. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 6. Môže pivo spojiť Prešov s Veľkým Šarišom?
 7. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA
 8. Autorka prezradila motív novej knihy. Poteší nielen romantičky
 9. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 10. Diskusia o elektromobiloch nie je „súťaž krásy“
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 311
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 228
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 942
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 811
 5. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 606
 6. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 3 258
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 088
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 029
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 2 908
 10. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 097
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajný prezident Peter Kovařík.

Koaliční poslanci chcú vysvetlenia.


11 h
Kanoistovi Petrovi Gellemu sa nepodarilo zopakovať finále z Ria de Janeiro.

Olympijské hry sledujte minútu po minúte.


Sportnet a 1 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Predseda predstavenstva spoločností Wüstenrot na Slovensku Marian Hrotka

Budúcnosť vidia v inom vysoko konkurenčnom segmente trhu.


12 h
Ilustračné foto

Číslo zahŕňa osobné, úžitkové autá aj autobusy.


TASR 12 h
Olympiádu v Tokiu poznačila pandémia.

Hry v Tokiu patria medzi najdrahšie v histórii.


15 h
Ilustračné foto

Spustenie semafora v blízkosti obce Ivanka pri Dunaji spôsobuje komplikácie.


TASR 15 h