edol pre agentúru SITA, pri takomto raste minimálnej mzdy by jej podiel na priemernej mzde na Slovensku klesol z terajších 45 % na 44 %. "Je to v rozpore s trendom, ktorý sme si vytýčili, že podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde sa bude zvyšovať," uviedol
O navrhovanom raste minimálnej mzdy budú sociálni partneri diskutovať na najbližšom rokovaní tripartity. "Buď dosiahneme kompromis alebo sa dostaneme so sociálnymi partnermi do konfliktu," skonštatoval viceprezident KOZ. Odborári pritom požadujú zvýšenie minimálnej mzdy na 8 100 Sk. Podľa Gajdoša by však bolo v súčasnosti netaktické, aby pred samotným rokovaním avizovali možný kompromisný návrh.
Minimálna mzda sa podľa zákona vypočítava ako súčin priemernej mzdy v hospodárstve za minulý rok a koeficientu, na ktorom sa dohodnú zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborov. Ak medzi nimi nedôjde k dohode do konca júla, má právo o jej výške rozhodnúť vláda. Takáto situácia nastala minulý rok, kedy sa minimálna mzda po rozhodnutí vlády zvýšila od októbra z vtedajších 4 920 Sk na súčasných 5 570 Sk.
Ak by sa minimálna mzda podľa návrhu rezortu práce od októbra zvýšila o 6,8 % na 5 950 Sk, čistá minimálna mzda by tak vzrástla zo súčasných 4 693 Sk na 4 993 Sk. Vzhľadom na plánované zmeny v daňovom a odvodovom zaťažení by sa navrhované zvýšenie podľa ministerstva malo od januára prejaviť nárastom čistej minimálnej mzdy na 5 153 Sk, medziročne by sa tak zvýšila o 9,8 %. Minimálnu mzdu za prvý štvrťrok tohto roka podľa údajov rezortu práce poberalo 1 292 zamestnancov, čo z celkového počtu pracujúcich tvorí 0,26 %. Po jej navrhovanej valorizácií by minimálnu mzdu dostávalo 0,72 % všetkých zamestnancov, t. j. 3 522 osôb.