SME
Streda, 26. október, 2016
Inzercia
SME na facebooku

SME na facebooku


Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prizabili sme si verejné financie? Hoďme to na krízu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

kazdy nech vyskakuje len do vysky svojho platu a taketo problemy by neexistovali...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Priciny globalnej financnej krizy su jasne a zname kazdemu zdravo uvazujucemu ekonomovi.Clanok nie je ziadna analyza ani poriadny fundovany komentar.Verejne to nikto nechce priznat,ale pokial staty nezacnu fungovat ako velke firmy,s krizy sa nikdy nedostaneme.Je popularne nadavat na kapitalizmus,ale z krizy sa dostaneme len tak ze co je chore-to znamena ekonomicky neprosperujuce,treba nechat zbankrotovat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

myslím,

že štát by sa mal správať skôr ako malá firma!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veľká či malá firma,

v tom nie je problém, ale v tom, že Kapitalista sa ženie za čo najväčším ZISKOM bezohľadne! A to plodí KRÍZY, ktoré sú údajne "nevyhnutné", ale iba v Kapitalizme. 7 tučných kráv a 7 chudých, to je o "PLÁNOVANÍ", ktoré modrá neznáša, trh sa vraj (živelne-vojnou ?) vyreguluje sám. To platí v prírode, volá sa to evolúcia a je to strašne ZDĹHAVÉ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prosím,

aspoň netáraj bludy :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ziaden zdravo uvazujuci ekonom nepozna priciny krizy, lebo odbor, ktory vystudoval mu na to odpovede nie je schopny dat, takze mu ostava sa dovzdelavat ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

každý technik vie, že žiadny konštrukčný

materiál sa nedá namáhať donekonečna, príroda má skrátka svoje limity. Ale politici si stále myslia, že dlhy sa dajú kumulovať donekonečna, takisto ako si právnici myslia, že úroky za omeškanú platbu, ušlý zisk môžu rásť do absurdných hodnôt ... a kombinácia politik-právnik je pre spoločnosť smrtelná ...

Celej svetovej ekonomike chýba elementárny zdravý rozum, nič viac ... všetko sa to zvrhlo na tipovanie na burzách, len sa tomu dávajú "kvázi odborné" výrazy ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak sa niekto zadĺži bude sa musieť v budúcnosti uskromniť. Toľko zdravý sedliacky rozum i ekonomická veda.

Potom prichádza politik a tvrdí, že jeho ekonomickí odborníci vyskúmali, že to tak vôbec nemusí byť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

to plati len ak dlh prezeries, mozes ho ale aj investovat. Ak sa ti investicia podari tak sa v buducnosti uskromnovat nebudes, prave naopak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V prípade štátneho rozpočtu ľubovoľnej krajiny sa investíciami nemusíme zapodievať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

voliči občania

vidieť chyby v politikoch, vzdialených galaxiách, marťanoch...
Politici robia to čo od nich voliči vyžadujú = sľubujú.
Voliči veria viacej sľubom ako činom.
Preto zbytočne budeme nadávať na ekonómov, politikov, finančníkov , úradníkov...
Občania volia a majú to čo chcú...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

povedal by som

že nemajú to, čo chcú, ale čo si zvolili.
Čo nechápem je, že to volia stále znovu a znovu...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zvolili si čo nechceli???

ale to nie.,..
veď oni dobre vedia...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako hovorili starý otec

dlhy sú ako hnoj v záhrade. Keď ich je akurát, tak všetko rastie ako z vody, ale ak prehnojíš - hov** ti narastie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

trebalo by tu ekonomiku zrusit

a hned by bolo lepsie aj toho mlieka by viacej ostalo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kecy

Stagnaciu globalnej ekonomiky zhruba v 2010 predpovedal Meadows uz v roku 1972. Predpoved vypracovali vedci, nie ekonomovia. A zaujimave je, ze aj dnes ich malokto berie vazne. Naopak, vsetci hladali chybicky a prekrucali jej tvrdenia, aby ju mohli bagatelizovat.
Preco? Lebo sa vsetci boja neprijemnej pravdy. Dosledok je, ze tu stale mudrujeme o dlhoch, eure a menovych uvolneniach, raz setrit, potom zas podporovat rast, stale s negativnym vysledkom.
Namiesto toho by sme mali rozmyslat, ako ludi zamestnat aj bez ekonomickeho rastu, a zabezpecit dostojny a bezpecny prechod ku menej vykonnej civilizacii.
“The fact that there are no known exceptions to the laws of thermodynamics should be incorporated into the axiomatic foundation of economics.”(Daniel Underwood, Paul King)
“If economics is to be considered as a science-based discipline, the principles of physical science, including the laws of thermodynamics, must be appropriately applied.” (Thomas Wallace)
"The sign of a half-baked speculator in the social sciences is his search for something in the social system that corresponds to the physicist's notion of entropy." (Paul Samuelson)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dlhy - splacanie, a UVEROVY PODVOD

Dlh statu by sa mal odvijat od prijmov (dane, vynosy atd.), hoci stale nie je jasne ako mozme neustale zit v deficite (rozumej vyssia vydaje ako prijmy).

V rodinnom rozpocte sa taketo spravanie nazyva UVEROVY PODVOD. Postupne pridu veritelia a skofiskuju vsetko co sa da. Ked to urobi s-r-ocka tak jej zoberu schranku a v pripade uplne ojedinelych pripadoov dokoca p. Fruni skoncil v base.

Keby bol p. Fruni premier toto by bolo normalne zodpovedne spravanie politika pracujuceho pre svoj lud.

A kto teda zaplati tieto dlhy? Vsak kto to moze platit? Platcovia dani, ale predovsetkym inflaciou pridu vsetci o uspory ale aj dlhy sa splatia rychlejsie.

Takze statny deficit ktory je rok od roku vacsi by sme mali nazyvat pravym menom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V prvom rade by statny rozpocet nemal byt v strednodobom meradle nikdy deficitny. Kazdy by sa mal prikryvat takou perinou, na aku ma. Nevynimajuc verejnu spravu. No bohuzial, politici su klamari a zlodeji.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Plny sushlas

prikryvat sa takou perionou na aku mame. Ale ked politici nenesu ziadnu osobnu zodpovednost tak im je lahko pozicat si na vatsiu perinu ked vedia ze splacat to oni nebudu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neexistuje nejaká kapacita,

nejaký filozof, ktorý netrepe dokola tie blbosti typu kto bude na nás robiť, populácia starne .... , ktorý by mal nejakú víziu, že ako to bude fungovať, keď už budú všetko za nás robiť automaty, roboti, ... Potom už naozaj nebude mať NIKTO zamestnanie, ale všetko sa bude vyrábať, všetko sa bude obrábať, lenže to budú robiť stroje. A za čo si to budeme kupovať, alebo ako to bude fungovať. Však prechodová fáza k tomu stavu tu už je. Však donekonečna sa nemôžeme tváriť, že tu bude pre každého robota, keď dnešná fabrika produkuje pri jednej stotine personálu stokrát viac ako pred pár rokmi. A pár kombajnov a pár traktorov obrobí polia, na ktorých kedysi robila polovica národa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Pritom od verejných financií chceme, aby tieto šoky tlmili. Ale zároveň ich manažujeme spôsobom, ako keby žiadne veľké šoky nemali prísť."
Pridal by som, že "a zároveň samotné šoky vytváreme manažovaním verejných financií." (prípadne monetárnou politikou, ktorá má tiež šoky eliminovať)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovenský pseudokapitalizmus

od roku 1990 až doteraz a vypadá, že bude to trvať ešte dlho, svoju neschopnosť, či prehnitosť, skorumpovanosť, zlodejstvo, prekrýva neustálymi "výhovorkami" typu, že veď tí pred nami, že veď je kríza, že veď nemáme peniaze,,, a to len aby ohlupoval plebs, obyvateľstvo, najmä to väčšinové obyčajné. Zatiaľ čo tí bohatí pupkáči si stále viacej a viacej ládujú na svoje účty mimo republiky obrovské majetky a v duchu sa rehocú ako vyje*** všetkých okolo, ako sú oni naozaj "šikovní" a "múdri"..sú presvedčení, že im patrí svet, všetko, sú jedničky, cítia sa bohmi na tomto svete. Až kým nepríde napr. nejaká šokujúca udalosť, tragédia, či nebodaj smrť: a to už ostanú na tom úplne rovnako, ako aj ten bezdomovec na ulici. A napr. z náboženského hľadiska, sú na tom neporovnateľne ešte horšie, ako tí, čo nerobili celý život zle iným, neokrádali, neolúpili a pod. Kríza je preto len ďalšia výhovorka našich "vládcov", aby zalepili oči ľuďom, po tejto prídu ešte ďalšie, len aby nemuseli dať ľuďom peniaze, ale aby ich dali svojim sponzorom, sebe, či bohatej vrstve, ktorá ich toleruje, lebo oni robia v ich záujme...Paradoxom je, že tí hlúpejší a chudobnejší ich volia a reálne tak dosadzujú na ich často skorumpované miestečka...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Známe fakty

Ekonomická teória je založená na matematickej analýze. Okrajové podmienky v minulých storočiach neboli potrebné. Všetky modely vychádzali z predpokladu nekonečnosti zdrojov. Ekonomika sa tak stala pyramídovou hrou.
Krízy baron Keynes vers. gróf Mises. Prvý veril, že krízy sa dajú prekonať a predísť vhodnou ekonomickou politikou štátu. Druhý tvrdil, že krízy sú nevyhnutné a treba ich ignorovať.
Ak zavedieme do modelov konečnosť zdrojov, ľahko dokážeme. Trvalý rast je nemožný. Trvalý pokles skončí tým, že vyhynieme. Možné sú dve riešenia stagnácia (ako bolo na počiatku nech je i teraz i na veky vekov amen). Prakticky je takéto riešenie veľmi nepravdepodobné a asi aj nežiadúce. Zostáva nám jediné realistické (fyzikálne prijateľné riešenie; oscilácie, striedanie konjuktúry a krízy.
Tak ako rodina ani štáty nemôžu trvale žiť na dlh. Stredovekí a starovekí satrapovia to riešili tým, že dali veriteľa popraviť. Keď to bol štát vojensky ho porazili a predpisali dane. Dnes treba dlhy zaplatiť.
Globalizácia verzus uzavreté ekonomiky. V uzavretej ekonomike trhovej, či štátom riadenej dokáže spoločnosť žiť v "lokálnom blahobyte", možno pod úrovňou okolia, ale každý sa uživí. V globálnej ekonomike prežije len ten, kto je v niečom najlepší. Inak nastane odliv zdrojov. Kupujeme lacné od iných a nemáme, čo ponúknuť.
Demokraticky zvolení politici sú svine, po nás potopa. Dôležité je, aby som si za štyri roky, čo som u moci, najviac nahrabal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán redaktor,

kríza verejných financií na Slovensku je už od r. 1990.
Kríza, ktorú spomínate a zrejme máte na mysli začala hypotékovou krízou už dávno pred r. 2009 v USA.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

problém je aj vo voličoch

sú dva typy politikov - jedni sľubujú pot a slzy a druhí "istoty" - hádajte koho si vyberie väčšina voličov?
 

<< < 1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME EkonomikaUž ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop