SME

Správcovia robia chyby. No aj ľudia. Skontrolujte, čo môže byť za nedoplatkom

Niekto má po teplej zime nedoplatok 150 euro, iný má preplatok 900 eur, hoci dom nezateplili. Aj takéto rozdiely spôsobí napríklad nesprávne nastavenie zálohových platieb.

Zistenia inšpekcie ukazujú, že sa stále nájdu správcovia, ktorí pri ročnom vyúčtovaní v bytovke robia chyby.Zistenia inšpekcie ukazujú, že sa stále nájdu správcovia, ktorí pri ročnom vyúčtovaní v bytovke robia chyby. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - JÁN KROŠLÁK)

Správcovia v ročnom vyúčtovaní v bytovkách môžu spraviť chybu. No ak máte nedoplatok, môžu byť na vine aj iné faktory.

Napriek tomu, že dokument, ktorý máte zo zákona dostať do konca mája, vyzerá zložito, preverte si základné údaje a skúste si prepočítať aspoň niektoré položky.

Môžete postupovať aj podľa zoznamu najčastejších príčin nedoplatkov.

1. Nesprávny počet 
osôb v byte

Počet bývajúcich vplýva na rozúčtovanie viacerých položiek. Môže sa stať, že ste neodhlásili dospelé dieťa, ktoré sa odsťahovalo. To sa prejaví napríklad pri poplatku za výťah, upratovanie alebo osvetlenie spoločných priestorov. Tieto položky sa niekde rozrátavajú podľa plochy bytu, inde podľa takzvaných osobomesiacov.

Ak v byte nebývate a nemáte v ňom ani nájomcov, správcovia zvyčajne účtujú všetko na jednu osobu. V niektorých domoch si vlastníci odhlasovali, že v niektorom z poplatkov zohľadnia aj držanie psa.

Zodpovední správcovia si počet osôb aktualizujú koncom roka. Nič to však nemení na tom, že zo zákona (o vlastníctve bytov) ste povinní bez odkladu nahlasovať zmeny v počte osôb.

2. Výkyvy v spotrebe
vody

Únik vody v dome, neoprávnený odber, no aj dlhodobo kvapkajúca vodovodná batéria či tečúce WC môžu spôsobiť výkyvy v spotrebe vody. Príčinou môže byť aj porucha vodomeru.

Ak máte vysoký odber teplej vody, na vine môže byť aj jej nedostatočná teplota.

Na úniky existuje kontrola. Nesúlad pri odpočte údajov z fakturačného meradla a z bytových meračov sa zohľadňuje koeficientom a správcovia ho často vo vyúčtovaní sami píšu. Za primeraný sa podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) považuje koeficient do 1,2.

Ak ste ho vo vyúčtovaní nenašli (správca nie je povinný ho tam uvádzať), opýtajte sa. Dlhodobo slabo kvapkajúca batéria vás môže na únikoch prekvapiť – spoločnosť Ista Slovakia (zaoberá sa technikou a úsporami pri bývaní) spočítala, že ňou denne odíde do kanála zhruba 20 až 50 litrov vody. Pretekajúce WC môže spôsobiť ešte väčšie straty. Podľa rovnakého zdroja denne aj viac ako 500 litrov (podľa intenzity).

Za rok sa tieto technické nedostatky môžu podpísať na vysokej cene za vodu – pri kvapkajúcej batérii a cene 2,229 eura za kubík to môže byť zhruba 20 až 40 eur, pri pretekajúcom WC 400 eur, no v extrémnom prípade aj vyše tisíc eur.

Nedostatočne vysokú teplotu vody v bytoch konštatovala Slovenská obchodná inšpekcia pri svojich kontrolách (popri iných zisteniach, ako sú chyby pri rozpočítavaní nákladov na teplo či ohrev teplej vody).

Podľa vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví by najnižšia teplota na odbernom mieste mala dosahovať 45 stupňov Celzia (najviac 55 stupňov).

Samostatnou kapitolou je spotreba vody v prenajímaných bytoch. Ak si vlastník zmluvne neošetrí počet osôb, ktoré môžu bývať v prenajatom byte a tento počet si počas roka neskontroluje, môže ho ročné vyúčtovanie nepríjemne prekvapiť.

3. Nezodpovedné správanie sa v bytoch

K častým chybám pri neadekvátnej spotrebe tepla patrí nesprávne regulovanie vykurovania. A to v prípade, ak vlastník nadmerné teplo v byte zbytočne vypúšťa von vetraním, a nie regulovaním cez hlavicu na radiátore. Alebo ak členovia domácnosti nesprávne používajú regulačný ventil.

Každý stupeň teploty v miestnosti navyše znamená zvýšenie spotreby tepla zhruba o šesť percent. Odporúča sa vo všeobecnosti nastavovať stupeň tri s tým, že škála nastavenia zodpovedá spravidla rozsahu vnútorných teplôt od 12 do 26 stupňov Celzia.

Na druhej strane život v bytovkách komplikujú ľudia, ktorí stiahnu radiátory na minimum. V praxi ich potom cez steny vykurujú susedia, ktorí, aby mali svoj tepelný komfort (za ktorý si platia), musia kúriť viac, ako by chceli.

Ak sa potom najmä v zateplenej bytovke nesprávne nastaví spôsob rozpočítavania nákladov na teplo, takéto správanie dokáže významne ovplyvniť vyúčtovanie nákladov za teplo.

4. Chyby správcu 
či spoločenstva

Nesprávne nastavené alebo nezapočítané zálohové platby, nesprávne rozpočítanie nákladov a iné chyby správcu – práve takéto nedostatky ľudia, ak majú nedoplatok vo vyúčtovaní, napadnú ako prvé.

Oprávnene. Slovenská obchodná inšpekcia vlani prijala 465 podnetov.

V 76 prípadoch našla pochybenie.

Pri započítaní zálohových platieb sa môže stať, že pri platbe vopred sa posledná suma do vyúčtovania nedostane, a hoci ste peniaze už poslali (po dátume spracovania vyúčtovania), nájdete ich ako dlžnú sumu. Chyby môžu vzniknúť pri nesprávnom odpočte. Čo si však viete skontrolovať na meračoch napríklad vody, už ťažšie urobíte pri teple.

Podľa Ireny Perneckej z oddelenia rozúčtovania Ista Slovakia, domácnosti na Slovensku ešte stále využívajú pomerové rozdeľovače tepla založené na odparovacom princípe. Sú menej presné, kontrola správnosti odčítania dát je možná len pri odčítaní dielikov indikujúcich spotrebu tepla odpočtovou službou. Vykonáva sa raz ročne súčasne s výmenou ampuliek.

„Preto pri pomerových rozdeľovačoch tepla založených na odparovacom princípe odporúčame stav merača skontrolovať a potvrdiť podpisom,“ hovorí Pernecká. Ampulky sa následne likvidujú a nie je možné spätne skontrolovať správnosť odpočtu.

V súčasnosti výrobcovia a predajcovia bytovkám odporúčajú diaľkový odpočet dát, založený na rádiovej technológii, dáta možno prenášať aj na internetový portál.

Údaje z pomerových rozdeľovačov tepla, meračov tepla (no aj vodomerov) vlastníci bytov, ako aj správcovia, môžu cez internet pravidelne monitorovať.

Skontrolujú spotrebu energií a prípadne urobia opatrenia, napríklad ak sa odhalí neželaná manipulácia či porucha prístroja v byte.

5. Neadekvátny spôsob rozpočítania tepla

Správny odpočet je jedna vec, druhá je, ako sa s nameranými hodnotami v dome naloží. Príčinou častých sporov je spôsob rozpočítania tepla – konkrétne rozdelenie na základnú a spotrebnú zložku. Základnú platia všetci podľa rovnakých pravidiel (rozpočítava sa podľa podlahovej plochy bytu).

Spotrebná zložka predstavuje náklady na teplo rozpočítané podľa pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov. Vyhláška v súčasnosti odporúča vzájomný pomer oboch zložiek – pre základnú zložku 60-percentný podiel a pre spotrebnú zložku 40-percentný podiel z celkových nákladov na dodané teplo na vykurovanie. Tento pomer by mal vhodne korigovať prestup tepla medzi stenami. Vlastníci si ho však môžu zmeniť (nie vždy to spravia vhodne, čo sa prejaví veľkými rozdielmi v platbách medzi bytmi). Toto už však zrejme nebude platiť dlho. V príprave je nové znenie vyhlášky. Aktuálny návrh podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Maroša Stana napevno stanovuje pomer 60/40, pričom variabilnú zložku (40 percent) by si mohli vlastníci odsúhlasiť v rozsahu 20 percent ešte v prospech základnej zložky. „Týmto ustanovením sa zabráni nedisciplinovaným vlastníkom nechať sa vykurovať susedmi,“ hovorí Stano.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 200
  2. Každý piaty zomrie 9 131
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 780
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 538
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 811
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 717
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 249
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 206
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 729
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 681
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 784
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 168
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 532
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 976
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Zmluvy platné do konca februára predĺžili o ďalšie tri mesiace.


SITA
Sociálna poisťovňa

Kalkulačka je prehľadná a jej použitie je jednoduché.


TASR
Ilustračné foto

Program by mal pomôcť približne 40-tisíc ľuďom.


TASR
Na snímke budova Úradu pre reguláciu elektronický komunikácií a poštových služieb v Bratislave.

Nahradiť má pôvodne plánovanú aukciu na frekvencie 900 MHz a 2100 MHz.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 249
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 206
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 729
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 681
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 784
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 168
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 532
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 976
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu