SME

Čína spustila lavínu, svetové trhy zachvátil masívny prepad

Panika sa z čínskeho akciového trhu preniesla na burzy po celom svete. Straty už dosiahli päť biliónov dolárov. Klesať začali aj americké akcie.

Ilustračná foto.Ilustračná foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Dnešný deň sa na finančných trhoch nesie v znamení masívneho prepadu. Po tom, čo čínsky akciový trh utrpel najväčší prepad od začiatku finančnej krízy, sa situácia preniesla na trhy po celom svete.

Hodnota svetových akcií sa už od začiatku devalvácie čínskeho juanu znížila o päť biliónov dolárov.

Hneď po otvorení londýnskej burzy klesol hlavný európsky burzový index Euro Stoxx 50 o 3,05 percenta, momentálne ukazuje pokles o 6,83 percenta.

Britský index FTSE100 klesol ráno o 2,7 percenta, čo predstavuje stratu vo výške viac ako 40 miliárd libier, krátko pred štvrtou hodinou popoludní ukazoval pokles o 5,25 percenta.

Pokles zaznamenali aj ostatné európske indexy, francúzsky CAC40 klesol ráno o 2,75 percenta, krátko pred štvrtou popoludní zaznamenal pokles o 7,88 percenta. Nemecký index DAX ráno klesol o 2,6 percenta, popoludní zaznamenal pokles o 6,54 percenta.

Newyorská burza sa otvorila o 15:30 popoludní stredoeurópskeho času. Analytici predpovedali, že ju čaká rovnaký otras, aký dnes ráno zažili európske trhy. Americký Dow Jones index sa krátko po otvorení newyorskej burzy prepadol o tisíc bodov, teda o 6 percent.

Po dvadsiatich minútach sa však začal index stabilizovať, krátko pred štvrtou popoludní ukazoval pokles o 3,92 percenta.

Najväčší prepad

Burzy na všetkých kontinentoch klesajú, lebo investori sa obávajú "tvrdého pristátia čínskej ekonomiky", čo inými slovami znamená, že sa druhá najsilnejšia svetová ekonomika dostane do krízy.

Čínske akcie dnes totiž zažili najväčší prepad od roku 2007. Šanghajský burzový index sa prepadol o 8,5 percenta a Hongkongský Hang Seng zaznamenal stratu 6,5 percenta, čo je najväčší prepad od roku 2011.

Klesal rovnako aj japonský Nikkei, ktorý v pondelok zaznamenala najväčší denný pokles od júna 2013. Japonský hlavný index klesol o 4,6 percenta na 18 540,68 bodu. Širší Topix oslabil o 5,9 percenta na 1 480,87 bodu.

Podľa analytika Sberbank Vladimíra Vaňa sa čínsky akciový trh prepadáva kvôli spľasnutiu nedávnej akciovej bubliny.

"Tá nebola fundamentálne podložená. Od júna 2014 do júna tohto roka vzrástli čínske akciové indexy o viac než 150 percent, pričom reálna ekonomika v rovnakom období zaznamenala spomalenie rastu na druhú najnižšiu úroveň od konca roka 2001," hovorí Vaňo.

Analytik zároveň dodáva, že "americké akcie zaznamenávajú korekciu po nedávnych historických rekordoch najmä kvôli obavám z toho, aký vplyv bude mať končiace sa uvoľnenie menovej politiky americkej centrálnej banky na hospodárenie firiem".

Ropa klesá, Čína všetko mení

Podľa ekonómky Markéty Šichtařovej majú svetové akcie za sebou najhorší týždeň za posledný rok. Na druhej strane však nižší čínsky dopyt po komoditách tlačí ceny komodit nadol - ropa zažíva najdlhšiu sériu týždňových strát za posledných 29 rokov a stále ešte nenašla svoje dno.

"Keď sa v tejto situácii prenesieme do Európy, môžeme do tejto mizérie pridať ďalšie dve ingrediencie," hovorí Šichtařová.

"Masívna imigračná vlna, ktorá Európu ekonomicky aj politicky vyčerpáva a taktiež Grécko, ktorého sága má ešte ďaleko do konca," vysvetľuje ekonómka. Tvrdí, že doposiaľ sa mohlo zdať, že Európa zažije hospodárske zrýchľovanie, zlepšenie spotrebiteľskej nálady a s odstupom roku či dvoch aj zvýšenú infláciu.

Pod vplyvom Číny sa ale teraz všetko mení. "Európa bude čeliť niečomu, čo môžeme nazvať ako ´japonský syndróm´. To v praxi znamená, že bude prechádzať niekoľkoročnému obdobiu nízkeho rastu a to sotva okolo nuly alebo tesne nad nulou spojeného s deflačnými tlakmi, veľmi uvoľnenou menovou politikou a nízkymi úrokovými sadzbami," dodáva ekonómka.

Euro posilnilo

Spoločná európska mena v pondelok oproti doláru stúpla na 6,5-mesačné maximum a japonský jen sa voči americkej mene vyšplhal najvyššie za tri mesiace.

Investori totiž pre obavy zo spomalenia čínskej a globálnej ekonomiky predávali riskantnejšie aktíva a uchyľovali s ak menám, ktoré považujú za bezpečné útočiská.

Euro posilnilo až na 1,1500 USD/EUR, čiže sa dostalo najvyššie od februára. Neskôr ustúpilo na 1,1480 USD/EUR, čo však stále znamenalo, že v porovnaní s predošlým obchodovacín dňom bolo vyššie o 0,8 %.

sm-0825-004-naposledy_res.jpg

Oproti jenu dolár klesol o 1,3 % na 120,25 JPY/USD, čiže na najnižšiu úroveň od polovice mája. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných šiestich hlavných svetových mien, si odpísal 0,9 %.

Investori, ktorí predpokladali, že centrálna banka USA v septembri zvýši úroky, totiž toto očakávanie odsunuli na neskôr.

Podľa agentúry Bloomberg sa kvôli Číne prudko prepadá ruský rubeľ, ten dosahuje historické minimum zo začiatku roka. Momentálne voči doláru oslabil o dve percentá, jeho hodnota je 70,5 rubľov za jeden dolár.

Ekonóm: Na obzore môže byť ďalšia finančná kríza

Finančné trhy po celom svete sa včera zobudili do čierneho pondelka. Podľa analytika TRIM Broker Ronalda Ižipa to môže byť znamenie, že sa na obzore črtá ďalšia finančná kríza.

Čo je dôvodom súčasnej situácie na svetových trhoch?

„Je tam viac faktorov naraz, no spúšťačom je Čína. Problém pritom nie je len v jej ekonomike, ale aj na finančnom trhu, ktorý dospel do fázy prasknutia bubliny. Tá praskla hlavne pre spomalenie sa čínskej ekonomiky. Problémy však nespôsobila iba Čína. Už niekoľko mesiacov vidíme, že americké akcie nerastú. Je to preto, že Fed (centrálna banka USA) sa chystá zvýšiť úrokové sadzby a sprísniť monetárnu politiku, čím by sa peniaze stali menej dostupnými a drahšími. Na súčasnú situáciu tiež vplýva globálna inflácia a súčasné klesajúce ceny ropy.“

Ako sa bude situácia vyvíjať v najbližších dňoch?

„Uvidíme, ako budú ďalej reagovať finančné trhy. Momentálne vidíme náznaky paniky a straty dôvery. Znamenať to môže dve veci. Buď centrálne banky prídu s riešením, ako podporiť ekonomický rast, alebo budeme svedkami ďalšieho väčšieho poklesu na akciových trhoch, čo je podľa mňa pravdepodobnejší scenár. Čoskoro môžeme uvidieť, že svetová ekonomika bude rásť ešte menej ako doteraz, a preto, môžeme začať hovoriť o recesii. To by bolo znamenie, že na obzore môže byť nová kríza a táto situácia je jej symptómom.“

Takže nám hrozí ďalšia finančná kríza?

„Je to určite reálne. Hlavne vzhľadom na to, že svetová ekonomika vôbec nerastie tak, ako sa očakávalo. Dôvodom je najmä fakt, že kroky, ktoré robili vlády a centrálne banky, nemali žiadny reálny efekt na zvýšenie produktivity. To, čo sa spravilo, bolo iba oddialením problémov do budúcna a tá budúcnosť už možno začína prichádzať.“

Dá sa to ešte odvrátiť?

„Určite dá. Záleží na tom, čo spravia centrálne banky. Keď Fed odloží zvyšovanie úrokových sadzieb, Čína zavedie kvantitatívne uvoľňovanie a Európa to svoje rozšíri, ekonomike to pomôže.“

A nebude to iba ďalšie odďaľovanie krízy?

„Určite áno, lebo kroky, ktoré robia centrálne banky sú väčšinou iba monetárneho charakteru a nemajú vplyv na produktivitu v ekonomike. Kľúčovú zmenu musia spraviť vlády pomocou štrukturálnych reforiem. Vlády po celom svete však v tejto úlohe viac­menej zlyhávajú, respektíve ich reformy sú minimálne.“

Autor: mra

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 447
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 783
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 007
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 919
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 605
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 041
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 705
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 515
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 376
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 492
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 346
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 087
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ján Hargaš.

Raši sa zneužívania neobáva.


TASR
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Európska centrálna banka.

Banka naznačila možné zníženie úrokov v júni.


TASR
Citroën C5 Aircross.

Južne od Moskvy začne ruská firma montovať C5 Aircross.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 705
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 515
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 376
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 492
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 346
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 087
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu