SME

Po presťahovaní sa hláste úradom

Najkratší termín na nahlásenie zmeny bydliska majú poisťovne. Ako nahlásiť zmenu trvalého pobytu v zdravotnej, prípadne v Sociálnej poisťovni, alebo na daňovom či živnostenskom úrade.

Zmena adresy vyžaduje formality voči úradom.Zmena adresy vyžaduje formality voči úradom. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FREEIMEGES.COM)

BRATISLAVA. Ešte sedíte medzi nevybalenými škatuľami a už treba myslieť na ohlasovaciu povinnosť na viacerých úradoch.

O zmene adresy by ste mali informovať napríklad zdravotnú (a ak nie ste zamestnanec tak aj Sociálnu) poisťovňu, a to do ôsmich dní po tom, čo ste si zmenili trvalý pobyt.

Na druhej strane, k nahláseniu trvalého pobytu v určitom termíne vás nik nenúti. Motiváciou môže byť napríklad to, aby vám dieťa zapísali do miestnej školy.

Obec - termín neurčený

Ak sa občan presťahuje do vlastnej nehnuteľnosti, nie je povinný sa prihlásiť na trvalý pobyt v obci. V prípade, že sa tak rozhodne, je zo zákona povinný do 30 dní vybaviť si nové doklady a zmeny súvisiace so zmenou trvalého pobytu, odpovedá na otázku, či si musíte po presťahovaní meniť trvalé bydlisko, Ján Borčin z tlačového odboru Miestneho úradu Bratislava - Nové Mesto.

Ak by si chcel trvalý pobyt nahlásiť človek, ktorý je len v podnájme, vzťahujú sa na neho rovnaké pravidlá. Musí však mať k tomu súhlas vlastníka.

To, že ľudí k prehláseniu trvalého bydliska nik nenúti, má svoju druhú stránku - málokto to totiž v satelitných mestečkách okolo Bratislavy spraví. Takýto občan využíva všetky služby obce, no obec za neho nemá žiadne príjmy z podielových daní.

Sociálna poisťovňa - osem dní

Keď ste sa rozhodli zmeniť trvalý pobyt, v Sociálnej poisťovni ste zo zákona povinní zmenu nahlásiť do ôsmich dní.

Nemáte s tým starosti iba vtedy, keď ste zamestnanec. Vtedy stačí, ak zmenu bydliska ohlásite v zamestnaní a zvyšok zabezpečí zamestnávateľ.

Zamestnávateľ má na oznámenie vašej zmeny osemdňovú lehotu, v tomto prípade sa však počíta až odo dňa, kedy sa zamestnávateľ o zmene dozvedel.

"Zamestnanec by mal zamestnávateľovi ohlásiť zmenu svojho trvalého pobytu vo vlastnom záujme čo najskôr, aby nevznikli problémy pri komunikácii so Sociálnou poisťovňou, napríklad pri výplate dávok," odporúča Sociálna poisťovňa.

V tomto smere však Zákon o sociálnom poistení žiadne lehoty nerieši, zamestnanec žiadne povinnosti voči Sociálnej poisťovni nemá.

Ak ste napríklad samostatne zárobkovo činná osoba alebo ste sa v sociálke dobrovoľne poistili, situácia sa zmenila.

"Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná oznámiť Sociálnej poisťovni zmenu trvalého pobytu prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby do ôsmich dní odo dňa vzniku zmeny v tej pobočke Sociálnej poisťovne, v ktorej bol registrovaný pred zmenou trvalého pobytu," píše poisťovňa.

"Rozhodujúcim termínom je ohlásenie zmeny trvalého pobytu v ohlasovni na obecných úradoch," dodáva špecialista pre komunikáciu Sociálnej poisťovne Jana Hrabková.

Tlačivo cez ktoré to môžete spraviť je na webe Sociálnej poisťovne a volá sa Registračný list FO. Funguje aj interaktívne, nedá sa však, keď ste ho už vyplnili, uložiť. Iba vytlačiť. K tlačivu je dostupný aj návod na vyplnenie.

Vyplnený registračný list môžete naskenovaný poslať aj emailom, ak chcete stihnúť termín, ak však nemáte napríklad zaručený elektronický podpis, treba ho potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa doručenia Sociálnej poisťovni.

"Za nesplnenie oznamovacej povinnosti môže pobočka Sociálnej poisťovne uložiť samostatne zárobkovo činnej osobe pokutu v rozmedzí od 0,03 eura do 3,32 eura po lehote za každý deň omeškania," píše Hrabková.

Zdravotná poisťovňa - osem dní

Aj v zdravotnej poisťovni máte zo zákona na nahlásenie zmeny osem dní. Nezáleží na tom, či ste SZČO alebo zamestnanec.

Dôvera a Union však v tomto prípade hovoria o termíne, ktorý plynie od vydania nového občianskeho preukazu - v Dôvere dokonca, ak zmenu nahlasujete mailom, prikladáte sken občianskeho preukazu, ktorý dostávate podľa oficiálnych lehôt až do 30 dní. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni to podmienky pripúšťajú tiež, hoci preukázať sa už môžete aj dokumentom, ktorý dostanete v ohlasovni.

Zdravotné poisťovne sú otvorené nahlasovaniu zmeny cez ich Call centrá (pri zamestnancoch), cez e-pobočky, mail, ale štandardne to môžete urobiť písomne poštou či osobne na pobočke.

Trvalý pobyt poistenca nie je na zdravotnom preukaze uvedený, teda nie je potrebná výmena preukazu, upozorňuje Judita Smatanová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.

Všeobecná zdravotná poisťovňa má na písomné ohlásenie tlačivo Oznámenie poistenca/platiteľa. Ak si meníte údaje cez e-pobočku, budete vkladať sken dokladu, možné je vložiť len jeden dokument (nedá sa napríklad vložiť osobitne sken prvej a osobitne sken druhej strany občianskeho preukazu).

Pokuty za nesplnenie povinností nevyrubujú zdravotné poisťovne, ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorému to majú zdravotné poisťovne nahlásiť. Úrad môže uložiť poistencovi pokutu do výšky 331 eur.

Daňový úrad - 30 dní

Tridsať dní od zmeny trvalého bydliska dáva daňovníkom (napríklad ak máte živnosť alebo máte DIČ pretože prenajímate nehnuteľnosť) daňový úrad.

Zmenu preukazujete opäť dokladom z obecného úradu (z ohlasovne) alebo aj novým občianskym preukazom.

Na ohlásenie zmeny slúži špeciálne tlačivo - Žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty. Keďže je "viacfunkčné", má štyri strany a dve prílohy. Možno ho nájsť na internete (vytlačíte si a vyplníte) alebo je k dispozícii na daňovom úrade.

Podľa informácie z Call centra Finančnej správy, však vypĺňate len časť, ktorá sa vás týka - teda zmenu trvalého bydliska.

Predložiť daňovému úradu však musíte aj Osvedčenie o registrácii, pretože je na ňom uvedené trvalé bydlisko, upozorňuje hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Ak nechcete všetko vybavovať osobne, tlačivo môžete poslať naskenované emailom a potom máte päť dní na odoslanie papierovej verzie (ak nekomunikujete s daňovou správou elektronicky). Osvedčenie o registrácii priložíte do obálky. Najlepšia však bude telefonická konzultácia ďalšieho postupu u vášho pôvodného správcu dane. Tlačivo nemusí byť totiž povinné, možno postačí aj neformálne oznámenie pre zmenu v systéme.

"Ak si daňovník nesplní oznamovaciu povinnosť v ustanovenej lehote, dopustí sa správneho deliktu, za ktorý mu správca dane uloží pokutu od 30 eur do 3 000 eur. Správca dane pri určovaní výšky pokuty prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu," píše o pokutách Macíková.

Živnosť - 15 dní

Zmenu trvalého bydliska a často zároveň aj miesta podnikania zákon nariaďuje nahlásiť do 15 dní od jej vzniku.

Na webe ministerstva vnútra je k tomu tlačivo, použiť treba to, ktoré sa týka údajov na liste o živnostenskom oprávnení. Podľa Jána Dutka, riaditeľa odboru živnostenského podnikania Ministerstva vnútra SR, však jeho použitie nie je podmienkou a zmenu trvalého bydliska (prípadne miesta podnikania) možno aj neformálnym listom.

Podľa informácie z bratislavského Jednotného kontaktného miesta však treba doložiť trojeurový kolok.

Živnostníci zo skúseností ministerstva najčastejšie nahlasujú zmenu osobne, môžete to totiž spraviť aj v mieste nového, nielen pôvodného pôsobiska v Jednotnom kontaktnom mieste (odbor živnostenského podnikania na príslušnom okresnom úrade).

Žiadosť však možno poslať aj spolu s e-kolkom poštou.

Pri zmene sídla, ktoré je rovnaké ako trvalé bydlisko, netreba prikladať žiaden doklad, ktorý by dokumentoval oprávnenie užívania nehnuteľnosti, ako sa píše v poznámkach v tlačive. Priložiť môžete, ale nemusíte, kópiu nového občianskeho preukazu.

Pri nesplnení povinnosti ohlásenia zmeny živnostenský zákon zmieňuje pokutu až do 663 eur. Dutko však hovorí, že jej výška sa posudzuje individuálne. "Uloženie sankcie v tomto prípade je fakultatívne, nevedieme presnú evidenciu o uložených sankciách. Sme toho názoru, že sankcie za neoznámenie zmien živnostenské úrady ukladajú. Je to na správnej úvahe pri zohľadnení dlžky a času trvania neopravneného stavu," hovorí.

Podobne je to aj pri iných ústrediach úradov.

Vedeli ste?

Trvalý pobyt

  • V rekreačnej nehnuteľnosti

Môže byť nahlásený v prípade, že takáto nehnuteľnosť má pridelené súpisné číslo. Stavebný úrad vydá potvrdenie, že objekt je spôsobilý na trvalé celoročné bývanie s príslušnou vybavenosťou.

  • V nehnuteľnosti zakúpenej na podnikateľské účely

Môže byť nahlásený, ak súčasťou takejto nehnuteľnosti je bytová jednotka. Táto skutočnosť je uvedená v kolaudačnom rozhodnutí. Ak takáto bytová jednotka v nehnuteľnosti nie je a vlastník ju tam chce zriadiť, musí stavebný úrad požiadať o zmenu účelu využitia nehnuteľnosti.

  • Miestne dane

Nahlásenie nového bydliska znamená aj prihlásenie sa k odvozu odpadu, dani za psa a podobne. Tieto povinnosti upravujú všeobecne záväzné nariadenia obcí.

(ht)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 3. 2024)
USD 1.089
AUD 1.658
CZK 25.200
JPY 162.510
CAD 1.475
GBP 0.855
HUF 394.950
PLN 4.311
CHF 0.963
SEK 11.318

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 518
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 083
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 154
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 674
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 122
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 904
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 791
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pozemky, na ktorých malo vyrásť nákupné centrum Aqario.

Komplex Aquario už zostane len na papieri.


Ak si daňové priznanie podávate sami, časť daní darujete priamo v tlačive daňového priznania.

Aj oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 2. apríla.


TASR
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok

Prehľad prešľapov prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.


a 2 ďalší
Zľava generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann a predseda vlády SR Robert Fico (Smer) počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR pri príležitosti zverejnenia nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku.

Nájomné bývanie chcú okrem Štátneho fondu riešiť aj súkromnými investíciami.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 154
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 674
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 122
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 904
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 791
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu