Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Rozpočtové plány iba piatich krajín eurozóny spĺňajú dohodnuté pravidlá. Medzi nimi je aj rozpočet Slovenska a Nemecka.
Tvrdí to Európska komisia po tom, ako preskúmala, či vlády vo svojich plánoch zlepšujú hospodárenie štátu tak, ako sľúbili. Keďže ide iba o plány, každú krajinu upozornili aj na slabšie miesta.
No a kým Nemecko chce v budúcom roku vyrovnaný rozpočet, Slovensko ráta s deficitom blízko 2,5 percenta.
Ako to vidí Brusel
Rozpočty 2015
Hodnotenie
Kto obstál podľa Európskej komisie najlepšie: Nemecko, Holandsko, Luxembursko, Slovensko, Írsko.
V zásade v súlade: Lotyšsko, Estónsko, Slovinsko, Fínsko.
Kde môžu byť problémy: Francúzsko, Taliansko, Belgicko, Rakúsko, Malta, Portugalsko a Španielsko.
Minister financií Peter Kažimír označil budúcoročný rozpočet za jeden z najlepších, ktoré pomáhal predkladať.
Návrh nášho rozpočtu, ktorý Komisia videla, rátal s deficitom dve percentá. No najmä po zmenách v parlamente pripúšťal jeho zvýšenie na 2,5 percenta.
Od januára sa napríklad znížia zdravotné odvody pre tých, čo zarábajú od 380 eur, čo bude nová minimálna mzda, do 570 eur. Stúpnu tiež platy učiteľom aj štátnym úradníkom. Ráta sa aj s rezervou vo výške 0,2 percenta HDP pre prípad, že by sa ekonomike darilo horšie.
Bruselskí úradníci si pri detailnejšom pohľade na rozpočet všimli, že podľa plánu by malo rozpočtovým číslam pomôcť najmä šetrenie. No zároveň hovoria, že plánované úspory na výdavkoch nie sú detailne opísané a nedá sa čakať, že k nim dôjde v plnej miere.
Komisia spomína aj Kaliňákovu reformu štátnej správy ESO.
Podľa návrhu rozpočtu, ktorý videla, by sa úspory mali dosiahnuť najmä tak, že sa zmrazia platy v štátnej správe. Vláda sa už s odborármi dohodla na ich zvýšení o 1,5 percenta od januára a potom o ďalšie percento od leta.
Brusel si tiež myslí, že úspory v zdravotníctve, ktoré sa majú dosiahnuť vyššou efektivitou, môžu byť nadhodnotené. Všimol si tiež, že príjmom pomôže najmä to, že DPH neklesne a zostane na úrovni 20 percent. A rozpočet posilnia aj vyššie dane pre podnikateľov.
Komisia nám opäť pripomína, že v návrhu rozpočtu nie je ani zmienka o zavedení záväzných stropov na výdavky.
V hodnotení tiež hovorí, že z pohľadu deficitu je neistý tento rok. Vo svojej jesennej predpovedi nám ho odhadla na tri percentá, plán na tento rok hovoril o 2,6 percenta.
Rozpočtová rada si dokonca myslí, že deficit môže prevýšiť tri percentá.
„Platí, že konsolidačné úsilie, teda ozdravovanie rozpočtu, ktoré sa robí v roku 2015, vlastne len kompenzuje tento rok,“ povedal nedávno v rozhovore pre SME člen rozpočtovej rady Ľudovít Ódor. Rozumnejšie to bolo podľa neho rozložiť v čase, potom by sme sa aj k vyrovnanému rozpočtu priblížili istejšie.
Francúzi sú blízko pokuty
Siedmim krajinám podľa Bruselu hrozí, že v budúcom roku nedodržia pravidlá Únie. Francúzsko, Taliansko a Belgicko, s ktorými si Komisia vymieňala listy najviac, majú čas na nápravu do marca.
Pod hodnotením každej krajiny je uvedené meno eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti Pierra Moscoviciho. Ten bol ešte do apríla francúzskym ministrom financií a kritici hovoria, že práve pod jeho vedením Francúzsko porušovalo rozpočtové pravidlá.
Ak je niektorá z krajín najbližšie k pokute, potom je to Francúzsko. Už vlani dostalo výnimku, teda o dva roky viac času na zníženie deficitu pod tri percentá.
No rozpočet, ktorý predložilo na budúci rok, počíta s deficitom nad štyri percentá. Francúzsko tak riskuje pokutu vo výške 0,2 percenta HDP.
Taliansku a Belgicku hrozí disciplinárne konanie. V takom prípade by ich Komisia prísne sledovala, ako ozdravujú rozpočet a ak by to nerobili, hrozila by im pokuta.
Komisia neskúmala rozpočty Grécka a Cypru, ktoré majú špeciálne programy pomoci.